poniedziałek, 27 listopada 2017

Jak skalibrować baterię w laptopie?

Czym jest kalibracja baterii w laptopie?

Kalibracja baterii oznacza całkowite naładowanie akumulatora oraz zresetowanie stanu miernika tak, aby dokładnie wskazywał poziom zgromadzonej energii w ogniwach. Znajdujący się w systemie Windows wskaźnik umieszczony na pasku zadań może nie wyświetlać stanu naładowania w sposób precyzyjny. Wynika to z tego, że maksymalny poziom naładowania baterii zmienia się z upływem czasu, co przekłada się na niedokładność wyników.

Kiedy ją stosować?

Proces kalibracji baterii należy najczęściej stosować w sytuacji kiedy czas pracy z dala od gniazdka sieciowego zauważalnie skrócił się. Wskazane jest również wykorzystać ten schemat jeśli zaobserwujemy, że laptop wyłącza się nawet wtedy, gdy w baterii pozostało np. 20% energii. Oznacza to, że rzeczywista pojemność ogniw zmieniła się na tyle duże, że wartość zapisana w pamięci baterii okazała się po prostu błędna.

Kalibracja baterii – krok po kroku

  • Naładować baterie do 100%
  • Przez kolejne 2 godziny po naładowaniu do 100% laptop powinien być podpięty do ładowarki. W tym czasie można normalnie korzystać z komputera. 
  • W sekcji zasilania komputera, które znajdują się w ustawieniach laptopa należy ustawić automatyczne wstrzymanie lub hibernacje komputera przy stanie baterii na poziomie 5%.
  • Po upływie 2 godzin od naładowania do 100% odpinamy ładowarkę i utrzymujemy włączony laptop do chwili kiedy się sam nie rozładuje. Do chwili pełnego rozładowania można normalnie korzystać z komputera. Jeśli jednak nie będziemy tego chcieli zrobić, należy sprawdzić czy urządzenie nie przejdzie w stan hibernacji lub się wyłączy kiedy będzie nie używane. 
  • Po stwierdzeniu całkowitego rozładowania pozostawiamy komputer wyłączony i niepodpięty do prądu na 5 godzin. 
  • Po upływie tego czasu należy podłączyć nasz komputer do ładowarki i naładować baterię do 100%. Podczas procesu ładowania możemy normalnie korzystać z laptopa. 
  • Po przeprowadzeniu tych wszystkich kroków należy się upewnić czy ustawienia zasilania posiadają takie same parametry jak w chwili kiedy normalnie korzystamy z komputera. 
Najważniejsze podczas całego procesu kalibracji jest pełne naładowanie baterii, jej rozładowanie oraz ponowne naładowanie.
Niestety, każdy akumulator ma swoją żywotność i określoną ilość cykli, jaką może przepracować. Kalibracja baterii nie pomoże przywrócić jej maksymalnej pojemności fabrycznej. Naturalnym jest czasowy spadek wytrzymałości i po pewnym czasie będziemy zmuszeni wymienić stary akumulator.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz