Laptopy z definicji są urządzeniami mobilnymi. Mają nam służyć nie tylko w domu czy w pracy, ale również w podróży: w trasie, w pociągu, na świeżym powietrzu. Stąd czas pracy na baterii to dla wielu kluczowy element przenośnego komputera. Niestety, nic nie trwa wiecznie. Baterie się zużywają, czas pracy spada. Trzeba odpowiednio wyczuć moment, kiedy próbować ją ratować, a kiedy odpuścić i wymienić na nową. Czym się kierować?
Dlaczego bateria traci moc?
Nic nie trwa wiecznie. Jak każdy sprzęt, także i bateria się zużywa. Większość z nich jest projektowana z myślą o konkretnej liczbie cykli. Przykładowo, baterie w Macbookach firmy Apple wytrzymują tysiąc cykli, a po tym czasie osiągają maksymalnie 80 procent dawnej wydajności. To i tak dobrze, bowiem większość sprzętów po upływie pewnego czasu praktycznie nie nadaje się do użytku.Na spadającą wydajność laptopowych baterii ma wpływ wiele czynników. Część z nich jest całkowicie poza naszą kontrolą, natomiast niektóre z nich możemy edytować, byle wspomóc sprzęt.
Jak dbać o baterię w laptopie?
Bateria w laptopie, jak każdy inny element, wymaga pielęgnacji. Jeżeli będziemy o nią odpowiednio dbali, dłużej nam posłuży, co oznacza, że większą ilość czasu zachowa swoją optymalną moc. Dlatego warto przyswoić sobie odpowiednie informacje, by chronić jej żywotność. To, co warto stosować, to ustawienia oszczędzania energii. Nie bez powodu laptopy są wyposażone w taką funkcję. Czasami proste rzeczy, jak lekkie obniżenie taktowania komputera czy też zmniejszenie jasności, znacząco poprawiają czas pracy na baterii w krótszej perspektywie, a w dłuższej – jej ogólny stan. Nic w tym dziwnego, że prądożerne zadania, jak na przykład granie w wymagające graficznie gry komputerowe, błyskawicznie pozbawiają laptop mocy i zużywają ją.
Jeżeli nie ufamy systemowym ustawieniom, w sieci bez problemu znajdziemy mnóstwo programów, takich jak na przykład BatteryCare. Pozwalają na dużo bardziej zaawansowane zarządzanie zużyciem energii i monitorują obecny stan baterii. Do tego częstokroć podpowiadają konkretne rozwiązania i zabiegi pielęgnacyjne, którym możemy poddać nasz sprzęt.
Kiedy należy wymienić baterię?
Baterie u kresu żywotności potrafią wytrzymywać zaledwie kilka minut. Po odłączeniu od prądu automatycznie krzyczą, że za chwilę się wyłączą. Część modeli laptopów sama daje nam znać, że należy się poddać i zakończyć nierówną walkę. W takich chwilach wyświetlają komunikat, że konieczna będzie wymiana. W ten sposób informują użytkownika na przykład laptopy z serii Dell Inspiron.
Jakie są inne sygnały, że bateria dokonuje żywota? Cóż, ciężko je pomylić z czymkolwiek innym. Oprócz krótkiego czasu pracy poza zasilaniem dochodzi jeszcze na przykład brak możliwości pełnego jej naładowania. Zostawiamy komputer na kablu, a po jego odłączeniu nie dość, że bardzo szybko tracimy moc, to już w momencie startu wcale nie mamy stu procent pojemności, lecz licznik wskazuje na przykład sześćdziesiąt.
Jeżeli już musimy wymienić baterię, najlepiej celować w oryginalną, prosto od producenta. Jeżeli jednak kosztowo nas to przerasta – oryginalne baterie potrafią być drogie – należy bardzo ostrożnie podejść do wyboru zamiennika. Kluczowym parametrem będzie w tym przypadku nie tylko pojemność, ale również, a może przede wszystkim, napięcie zasilania – musi być zgodne z naszym domowym sprzętem, inaczej ryzykujemy jego uszkodzenie!
Jak widać, odrobina profilaktyki potrafi przedłużyć żywotność naszej baterii, a co za tym idzie, pozwoli komfortowo korzystać z laptopa. Jeżeli jednak zauważymy niepokojące symptomy, nie ma co panikować – czasami drobne działania pozwolą ogniwu pociągnąć jeszcze trochę. Do czasu, aż przygotujemy się finansowo do właściwej wymiany!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz