Roboty były dotychczas budowane jako solidne maszyny z wytrzymałymi obudowami i wyposażone w bardzo mocne siłowniki. Taki sprzęt idealnie nadaje się do ciężkiej pracy w fabrykach, ale zupełnie nie sprawdza się w roli pomocników pracujących wspólnie z ludźmi, bo mało kto chciałby przebywać w pobliżu metalowego kolosa, który w przypadku awarii może człowiekowi urwać głowę.
Dlatego też inżynierowie próbują tworzyć roboty o miękkim ciele, jednak największą przeszkodą w ich projektowaniu jest brak odpowiednich sztucznych mięśni umożliwiających ich działanie. Ten problem być może udało się rozwiązać zespołowi naukowców z Harvardu pod kierownictwem George'a Whitesidesa, który opracował nowy rodzaj elastycznego siłownika, przeznaczonego do robotów o miękkim ciele, który imituje pracę ludzkiego bicepsu.
System funkcjonuje na bazie pneumatycznych siłowników o nazwie VAMP, które umożliwiają mięśniom ruch oraz zapewniają im odpowiednią siłę, a także krótki czas reakcji. Dzięki pompom próżniowym sztuczne mięśnie mogą się kurczyć i rozciągać tak jak prawdziwe, a dodatkowo zostały w taki sposób skonstruowane, aby zminimalizować ryzyko ich awarii. Sam siłownik wykonany z miękkiej gumy przypomina strukturą plaster miodu i wypełniony jest powietrznymi komorami, które napełniają się lub opróżniają. Taka konstrukcja sprawia, że mięśnie lepiej się dopasowują i mogą poruszać się w określony sposób.
Komercjalizacją wynalazku zajmie się startup Soft Robotics stworzony przez naukowców, którzy ma licencję na wykorzystanie tego systemu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz