środa, 8 czerwca 2016

Dobry laptop, czyli jaki? 4 wskazówki dla kupującego

Na rynku komputerów przenośnych naprawdę jest z czego wybierać. Kilkunastu producentów oferuje kilkaset serii i modeli, które różnią się w szczegółach i ogółach. Jak zawęzić ten wybór i wybrać najlepszy laptop dla swoich potrzeb? Czym charakteryzuje się dobry laptop?
 
Warto zacząć od dwóch podstawowych pytań:
 
1. Do czego potrzebują Państwo laptopa?

Szukają Państwo komputera do codziennych czynności jak przeglądanie Internetu, praca z dokumentami tekstowymi czy arkuszem kalkulacyjnym? A może potrzebują Państwo czegoś do zadań specjalnych, np. tworzenia grafiki, skomplikowanych obliczeń czy intensywnej pracy?

Wydajność, bo o niej mowa, jest jednym z kluczowych elementów decydujących o wyborze komputera mobilnego. Nie ma wątpliwości, że dla wielu użytkowników to właśnie wydajność będzie najbardziej istotna. Warto wspomnieć, że wydajność możemy podzielić na dwa jej typy: ogólną i graficzną.

Do większości zadań wystarczy bardzo podstawowa wydajność, oferowana przez najtańsze procesory mobilne. Warto jednak pomyśleć o większej ilości pamięci RAM, której nigdy nie jest za mało.

Na wydajność ogólną składa się także szybkość zainstalowanego w komputerze dysku twardego. Tu warto zastanowić się nad zastosowaniem dysku typu SSD, który zapewni większą wydajność i bezpieczeństwo danych.

W kwestii wydajności graficznej decydujące znaczenie ma jeden komponent laptopa: karta graficzna. Producenci układów graficznych często odświeżają ofertę, dlatego warto skonsultować się z opiekunem klienta kuzniewski.pl jeżeli zależy nam na wydajności graficznej.

Proszę pamiętać, że nasze wymagania zmieniają się z czasem, więc najlepiej wybrać notebooka z myślą nie tylko o dzisiaj, ale również najbliższej przyszłości.
 
2. Gdzie będą go Państwo używać?
Laptop to z założenia komputer przenośny. Ta właśnie cecha odróżnia go od komputerów stacjonarnych. Ale czy każdy laptop rzeczywiście jest maszyną przenośną? Istnieją modele o dużych, siedemnasto-, czy nawet osiemnastocalowych ekranach, ważące na tyle dużo, że częste przenoszenie tychże, może okazać się po prostu mało wygodne. W opozycji do nich znajdziemy małe subnotebooki czy supernowoczesne, smukłe i lekkie ultrabooki.

Komputer cechujący się wysoką mobilnością powinien być nie tylko lekki, ale też cechować się odpowiednio solidną obudową. Jest to o tyle istotne, że często przenoszony sprzęt jest narażony na urazy mechaniczne znacznie częściej, niż stojący na biurku laptop będący raczej zastępstwem komputera stacjonarnego.

Nie mniej istotna jest bateria. Długi czas pracy na zasilaniu z akumulatora jest bardzo ważna dla mobilności sprzętu.

Czy Państwa nowy laptop będzie większość czasu stał w domu lub w biurze, czy będzie prawdziwym komputerem mobilnym? W dobraniu dobrego laptopa do Państwa potrzeb pomogą nasze wyszukiwarki - podstawowa i zaawansowana.
 
Kiedy mamy już pewność, jakiego typu laptopa poszukujemy, warto zapoznać się z kilkoma dobrymi radami
 
Cztery wskazówki dla świadomego klienta
 
1. Cena to nie wszystko
Dobry laptop to zazwyczaj niezbyt tani laptop. Zwykle nie warto korzystać z "superokazji" i "megapromocji" w elektromarketach, oferujących sprzęt komputerowy. Należy podkreślić, że znaczna część oferowanych w ten sposób laptopów nie pochodzi z najnowszych serii. Nieraz są to notebooki serii które de facto wychodzą już z oferty producentów.

Warto też podkreślić różnice między seriami biznesowymi i konsumenckimi. Ten sam producent jest w stanie stworzyć dwa komputery, których specyfikacja będzie na pozór identyczna: taki sam procesor, taki sam układ graficzny, dysk czy pamięć. Jeżeli jeden z nich będzie przynależał do serii biznesowej, a drugi do konsumenckiej, można być pewnym, że mimo identycznej specyfikacji ten pierwszy będzie dużo bardziej solidny, lepiej wykonany oraz… droższy. Modele biznesowe posiadają cały szereg cech odróżniających je od typowych konstrukcji konsumenckich. Jeśli szukamy komputera na dłuższy czas niż tylko okres gwarancyjny, warto wybrać model z linii biznesowej.

Na cenę może wpływać także marka i seria sprzętu. Różnice w wykonaniu między takimi uznanymi markami jak Lenovo ThinkPad, Toshiba Tecra, Dell Latitude, Fujitsu Celsius czy HP EliteBook, a modelami z niższych półek są naprawdę dramatyczne. Wiele widać na pierwszy rzut oka lub przy pierwszym dotknięciu klawiatury, inne wychodzą stopniowo w trakcie użytkowania.

Nie warto szukać laptopa o jak najmocniejszych parametrach do określonej kwoty. Oczywistym jest, że producent gdzieś musiał oszczędzić, jeśli tylko cena urządzenia jest niższa od konkurencyjnych rozwiązań. Niestety, znaczna część oszczędności jest robiona tam, gdzie nie opiszą tego widoczne w specyfikacji dane, czyli w jakości wykonania.
2. Cykl życia laptopa

Dobry laptop powinien służyć nam bezawaryjnie przez kilka lat. Wielu producentów zaniża cenę kosztem jakości podzespołów oraz wykonania. Ma to bezpośredni wpływ na trwałość notebooka. Skraca jego cykl życia. I zamiast - na przykład - czterech lat używamy go dużo krócej.

To zupełnie zmienia znaczenie niskiej ceny. Jeśli zapłacimy za coś nawet 25% mniej niż za model z wyższej półki, ale będziemy używać dwa razy krócej lub będziemy musieli inwestować dodatkowe pieniądze w kosztowne naprawy, wcale nie wyjdzie taniej. Wręcz przeciwnie - wyjdzie dużo drożej. A jednocześnie przez cały czas użytkowania nie skorzystamy z większego komfortu pracy, jaki dają najlepsze laptopy.

Charakterystycznym przykładem tego zjawiska są bardzo wydajne notebooki konsumenckie, produkcji marek, które nie należą do szczególnie cenionych. Zanim wybierzemy laptopa, warto zasięgnąć więcej informacji, chociażby korzystając z serwisu recenzującego laptopy laptopowbateria.pl.
 
3. Dopasowany do potrzeb
Nie ma jednego najlepszego modelu na rynku. Można stworzyć ranking laptopów w różnych kategoriach (np. laptop dla studenta, laptop do biura, mobilna stacja robocza), ale to wciąż będzie tylko przybliżone zestawienie. W rzeczywistości dobieramy przecież komputer do swoich potrzeb, a także możliwości finansowych. Indywidualne preferencje są równie istotne jak wyniki rankingów. Doskonałym przykładem jest kwestia klawiatury. Dla wielu użytkowników niedoścignionym wzorem są klawiatury z notebooków Lenovo ThinkPad, ale np. dla księgowego, wprowadzającego duże ilości danych numerycznych, lepsza może okazać się klawiatura HP ProBooka, wyposażona w blok numeryczny.
Dlatego tak ważne jest określenie tych potrzeb oraz skorzystanie z wiedzy i doświadczenia doradcy w celu dobrania najlepszego modelu. Nie w każdym sklepie znajdziemy profesjonalnych doradców, a w niektórych brakuje nawet pełnych opisów sprzętu. A to przecież podstawa do podjęcia trafnej decyzji.

Nie wolno uprzedzać się do niektórych marek. Sytuacja na rynku laptopów jest dynamiczna i najlepsi dzisiaj mogą za kilka lat dać się wyprzedzić bardziej innowacyjnym firmom. Z drugiej strony warto stawiać na producentów obecnych na rynku od dawna, o ugruntowanej pozycji oraz działającym bez zarzutu serwisie. Mamy wtedy pewność, że kupujemy produkt jakościowy, a w przypadku awarii będziemy mogli skorzystać z gwarancji.

Czy dobry laptop może pochodzić tylko od wielkiej piątki producentów - firm Dell, Fujitsu,Lenovo, HP oraz Toshiba? Zdecydowanie nie. Inni producenci notebooków depczą im od dawna po piętach. Nie warto skreślać laptopa ze względu na producenta, pamiętając jednocześnie, żeby do oferty mniej sprawdzonych marek podchodzić odrobinę bardziej krytycznie.

4. Procesor, bateria, matryca, karta graficzna i cała reszta
To niemożliwe, żeby dobry laptop składał się ze złych komponentów. Wpływają one przecież bezpośrednio na komfort pracy oraz osiągi naszego notebooka. Jeśli zależy nam na długim życiu baterii, warto wybierać komputery o mniejszych rozmiarach (np. ultrabooki lub tablety) lub wyposażone w najnowocześniejsze technologie w zakresie konsumpcji energii. Jeśli często pracujemy na zewnątrz, będziemy potrzebować laptopa z matową, niebłyszczącą matrycą.

Takich ważnych parametrów jest kilkanaście. Nie każdy będzie odnosił się do naszych potrzeb, ale minimum, które musimy wykonać, żeby kupić dobrego laptopa, to określić, co jest dla nas ważne. Wtedy kompetentny doradca wskaże nam najlepsze możliwości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz