Zebraliśmy kilka praktycznych rad jak przedłużyć pracę laptopa i wystrzegać się czynności, które w ekspresowym tempie opróżnią baterię z energii.
Skutki wyczerpania baterii mogą być bardzo nieprzyjemne. Wyobraźmy sobie środek prezentacji w Power Poincie, której autor, czując pustkę w głowie, wspomaga się tekstem na ekranie. Nagle wszystko znika. Albo film, rozpraszający nudę transatlantyckiego przelotu, który przestaje się wyświetlać. Nawet jeśli nie staną się powodem katastrofy, rozładowane baterie mogą irytować jeszcze z innego powodu. Przecież zdolność do pracy bez 230 woltów jest jednym z najważniejszych powodów, żeby kupić laptopa czy netbooka. Jeśli czas uwolnienia się od prądu z sieci nie przekracza 2-3 godzin, to ta przewaga w dużym stopniu staje się iluzoryczna.
Technologie oszczędzania energii i powiększania pojemności baterii stale się rozwijają, ale z drugiej strony rośnie apetyt na coraz większe aplikacje. Nawet najtańszy laptop poradzi sobie z ich uruchomieniem, lecz jak długo będzie pracował na jednym naładowaniu, to całkiem inna sprawa. Wiele zależy od obciążenia przez konkretną aplikację. Dopóki nie powstaną wieczne baterie, dopóty pozostaje wiele do zrobienia, żeby twoje urządzenia przenośne pracowały dłużej.
Pozwól Windowsom zrobić swoje
Z badań wynika, że wielu użytkowników, nie radząc sobie z konfiguracją opcji zasilania, unieruchamia system zarządzania energią w Windows.
Odpowiednie funkcje są dostępne w Panelu Sterowania/Opcje zasilania. Znajdziesz tam kilka predefiniowanych planów zasilania, w których definiuje się zachowanie komputera zależnie od źródła zasilania.
Te opcje automatycznie ustawiają takie parametry, jak jasność ekranu, używanie twardego dysku czy wydajności karty bezprzewodowej, ale co ważniejsze, zwalniają taktowanie centralnego procesora, żeby nie pochłaniał zbyt wiele mocy. Na przykład w ustawieniu zrównoważonym taktowanie procesora może się zmieniać między 5 a 100% jego maksymalnej częstotliwości. Ale jeśli wybierzesz tryb oszczędzania energii, to CPU osiągnie co najwyżej połowę maksymalnej mocy. Plany można dowolnie zmieniać, wchodząc do jego ustawień zaawansowanych.
Ekran nie musi być najjaśniejszy
Według projektantów systemów Della, największym konsumentem energii w przeciętnym laptopie są jarzeniówki monitora. Przy jaśniejszych ustawieniach, możesz oczekiwać skrócenia czasu pracy na baterii do 65% wartości optymalnych. Potwierdzają to testy. Na przykład ograniczenie jasności ekranu w dziesięciocalowym Asusie N10 do połowy przedłużyło czas pracy na bateriach ponad trzydzieści minut. Na większych ekranach efekt jest jeszcze lepszy. Przykładowo, w piętnastocalowym HP 6735s takie samo ograniczenie jasności opóźniło wyczerpanie baterii o godzinę.
W większości przypadków oryginalne ustawienia opcji zasilania przewidują zmniejszenie jasności ekranu w momencie odłączenia laptopa od sieci.
Należy pilnować, żeby nie ustawić czegoś przeciwnego. Często jaskrawość ekranu można zredukować także za pomocą prostego skrótu klawiaturowego (zwykle klawisz funkcyjny plus klawisz numeryczny z ikoną słońca), ale żeby tym sobie nie zawracać głowy, lepiej pozwolić opcjom zasilania w systemie robić to automatycznie.
W panelu planu, w lewej kolumnie jest suwak dostosowania jasności ekranu w czasie pracy na baterii. Kliknięcie z lewej strony suwaka zmniejsza, a z prawej powiększa jasność o jeden stopień.
Wyłącz Wi-Fi
"Jeżeli nie używasz bezprzewodowej lokalnej sieci komputerowej by podłączyć się do Internetu, wyłącz to" - ostrzega nasz człowiek z Intela. Twierdzi, że części komputera odpowiedzialne za łączność bezprzewodową pobierają energię nawet wtedy, gdy z sieci się nie korzysta.
Wi-Fi w twoim laptopie jest zawsze zajęte skanowaniem sieci lokalnych i próbami utworzenia połączenia, kiedy nie jesteś odwieszony. Dochodzi sprawdzanie poczty co jakiś czas i uaktualnianie usług, z których często nieświadomie korzystasz.
Jeśli nie potrzebujesz być w sieci bezprzewodowej, wyłącz również karty Wi-Fi i Bluetootha.
W większości laptopów można to łatwo wykonać za pomocą odpowiedniego skrótu klawiaturowego albo przełącznikiem sprzętowym. Szczegóły znajdziesz w instrukcji obsługi. W nieprawdopodobnym wypadku, kiedy takich możliwości nie ma, wejdź do listy połączeń sieciowych w panelu sterowania, kliknij prawym klawiszem twoje radiowe łącze i wybierz opcję Wyłącz. Taki zabieg przedłuża czas pracy na baterii mniej więcej o pół godziny.
Nie używaj DVD
Mając i silnik i laser, napędy optyczne są stosunkowo żądne energii, więc unikają używania ich gdy nie jesteś zasilany z sieci. Skopiuj potrzebne dokumenty czy też zawartość kompaktów na dysk twardy, zanim odejdziesz od biurka.
Jeżeli używasz aplikacji, która potrzebuje dostępu do napędu podczas swego działania, sprawdź, czy nie można wszystkiego zainstalować na twardym dysku. Jeśli masz w planie słuchanie muzyki bezpośrednio z kompaktu, lepiej zripuj wcześniej te utwory na twardy dysk.
I odwrotnie, jeżeli musisz skopiować jakieś pliki, skorzystaj raczej z klucza USB albo karty pamięci, zamiast nagrywać je na CD albo DVD. Odtwarzanie filmu z twardego dysku, zamiast z DVD, przedłuża czas pracy na baterii mniej więcej o dziesięć minut. To nie jest ogromna oszczędność, ale w połączeniu z innymi środkami, wspomnianymi tutaj, zaczyna się tworzyć liczba minut warta uwagi.
Dodaj więcej RAM-u
Im mniej masz zainstalowanego RAM-u, tym więcej danych Windows umieszcza na pamięci wirtualnej na dysku twardym. Dla baterii to nie jest dobra wiadomość. HDD zużywa więcej energii niż RAM. Dodanie kolejnego modułu pamięci nie powiększy specjalnie poboru mocy twojego systemu, za to uratuje sporo energii, którą zużyłby twardy dysk. Dodatkową korzyścią z powiększenia RAM-u będzie krótsze uruchamianie systemu i szybsza praca wielu aplikacji.
Pomyśl o swoich aplikacjach
Wszystkie pracujące aplikacje kierują żądania pod adresem twojego procesora, karty graficznej, RAM-u, kompletu układów umieszczonych na płycie głównej i dysku twardego. Im trudniej te komponenty pracują, tym więcej energii zużywają i tym więcej wysiłku musi włożyć układ chłodzenia twojego laptopa, żeby utrzymać je w dobrym stanie.
Według eksperta Della, "procedury, które powodują intensywne wykorzystanie procesora i napędów, takie jak odtwarzanie filmów z napędu DVD albo gry w świecie trójwymiarowym, mogą skracać czas, w którym komputer może pracować na baterii nawet o połowę".
Dlatego nie narażaj się na przerwanie edycji filmu wideo albo sesji w Call of Duty i poczekaj z ich uruchomieniem, dopóki nie podłączysz się do zasilania z sieci. Podczas pracy na baterii staraj się ograniczyć wielozadaniowość. Jej uniknięcie jest prawie niemożliwe w nowoczesnym komputerze, ale pamiętaj, że utrzymując kilka aplikacji w stanie otwartym, nawet kiedy są bezczynne, zużywasz więcej energii niż gdybyś je otwierał i zamykał po kolei.
Ponadto, im więcej aplikacji masz jednocześnie otwartych razem z dokumentami, które w nich obrabiasz, tym więcej pamięci wirtualnej potrzebujesz do ich obsługi. To następna dodatkowa porcja pracy, którą otrzyma do wykonania twój dysk twardy. Ponownie ucierpi na tym czas pracy na baterii.
Zaprzyjaźnij się z MSConfig
Twój laptop może mieć wiele usług i aplikacji pracujących w tle. Wszystkie one konsumują energię z baterii, jeśli komputer jest z niej zasilany. Nie namawiamy do zatrzymania pracy zapory albo programu antywirusowego, ale trochę rozsądnego prześwietlenia aplikacji i usług włączanych w czasie startu systemu Windows pomoże przedłużyć czas pracy na baterii. Na dodatek twój system przyspieszy i skróci się czas jego rozruchu.
Systemowe narzędzie programu do konfiguracji automatycznie startujących usług i aplikacji nazywa się MSConfig i jest dostępne po kliknięciu Start/Uruchom i wpisaniu do okna nazwy msconfig.
Na pierwszej stronie wybierz start selektywny i uruchom zakładkę Uruchamianie. Zobaczysz długą listę potrzebnych i zbytecznych usług i programów uruchamianych w czasie startu. Odhacz te, które uważasz za zbyteczne obciążenie systemu. Jeśli nie jesteś pewny, użyj Google’a do znalezienia informacji na ich temat.
Zaopiekuj się swoją baterią
Co prawda współczesne akumulatory litowo-jonowe nie cierpią na straszliwą w skutkach dla pojemności staromodnych baterii NiMH chorobę pamięci, ale także mają swoje wymagania co do sposobu obsługi.
Nasz specjalista z Della twierdzi, że średni czas zachowania pełnej pojemności przez baterię wynosi rok. Po tym okresie rozpoczyna się proces coraz większego skracania się czasu pracy. Faktycznie, bateria może w ciągu roku stracić do 20% ze swojej maksymalnej pojemności, zależnie od tego, jak jest ładowana i rozładowywana. Co więcej, cele litowo-jonowe są wrażliwe na temperaturę. Kiedy jest zbyt wysoka, przyspiesza się starzenie. Z jednej strony, utrzymywanie baterii naładowanej stale w 100% nie jest dobre, ponieważ ciepło i opór wewnętrzny przyspieszą proces degradacji.
Według rad z Apple’a: "ważne jest, aby utrzymać bateryjne elektrony w ruchu" oraz "nie zalecamy zostawiania przenośnych urządzeń cały czas w stanie ładowania". Z drugiej strony, powinieneś unikać kompletnego rozładowywania baterii zbyt często, a szczególnie pozostawienia jej w takim stanie przez miesiąc lub dwa. Ryzykuje się doprowadzeniem akumulatora do stanu głębokiego rozładowania, z którego powrót może okazać się niemożliwy.
Najlepiej byłoby stosować baterię w miarę regularnym cyklu składającym się z ładowania, używania po odłączeniu od sieci i ponownego ładowania.
Warto zwrócić uwagę, że niektóre laptopy mają menedżery zasilania, w którym można ustawić maksymalny poziom ładowania. Dzięki nim unika się przechowywania baterii w stanie całkowitego naładowania przez dłuższy czas.
Niektórzy eksperci zalecają usuwanie baterii, gdy laptop jest podłączony do sieci. W praktyce mogą był kłopoty ze zrealizowaniem takiej recepty. Niektóre konstrukcje mogą odmówić pracy bez podłączonej baterii. To nie jedyny powód, żeby tego nie robić. Ktoś może potknąć się o przewód zasilający i spowodować wyłączenie się komputera. Z wiadomym skutkiem. A samą baterię będziesz musiał przechowywać najlepiej w stanie 40% rozładowania i w temperaturze poniżej 25 stopni, żeby maksymalnie opóźnić jej degradację. Z podobnych powodów lepiej cyklicznie wymieniać baterię jeśli ma się zapasową, niż używać stale jednej i trzymać drugą na czarną godzinę.
Wreszcie warto przypomnieć radę z Intela, który zwraca uwagę na konieczność zachowania styków w dobrym stanie. "Czyść metalowe kontakty baterii alkoholem co dwa miesiące. Pozwól im wyschnąć przed ponownym wstawieniem".
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz