środa, 1 czerwca 2016
Jak zwiększyć żywotność baterii laptopa?
Dotarliśmy już chyba w rozwoju technologii do punktu, w którym notebooki często zastępują komputery stacjonarne, a notebooki wypierane są powoli przez różnej maści smartfony, tablety itp. Jednak mimo sztucznego moim zdaniem napędzania rynku post-PC, to laptop pozostaje często najwygodniejszym urządzeniem wykorzystywanym do komunikacji w sieci www, pracy z dokumentami czy po prostu grania. Chciałem napisać co nieco o maksymalizacji żywotności naszych akumulatorów.
Aby móc zadbać o baterię, warto najpierw coś o niej wiedzieć:
1. Ogniwa wykorzystywane w laptopach to ogniwa litowo-jonowe. Są one nieduże i lekkie w stosunku do ich pojemności i jak na razie najlepsze pod względem cena/jakość.
2. Związki chemiczne zawarte w akumulatorze mają z reguły trwałość około 3 lat. Więc przeważnie po tym okresie ciężko cokolwiek zrobić z naszą bateryjką.
3. 500 ładowań. Na tyle określają wytrzymałość baterii producenci. Prosta matematyka daje nam wynik półtora roku żywotności, przy założeniu codziennej pracy na baterii.
4. Zawarta w nich chemia zachowuje swoje najlepsze właściwości w temperaturze 20 stopni Celsjusza. Zostawianie komputera w nasłonecznionym miejscu i praca z notebookiem na kolanach nie jest dobrym pomysłem i wpływa negatywnie na żywotność baterii.
5. Wbrew ogólnym przekonaniom, nie należy rozładowywać ogniw całkowicie. Elektronika odpowiadająca za czuwanie nad stanem akumulatora, ‘pamięta’ przy ilu procentach laptop się wyłącza i przesuwa granicę nieco wyżej, czego wynikiem jest również skrócenie pracy akumulatora.
6. Podczas pracy na baterii należy korzystać z trybu energooszczędnego komputera – szybkie rozładowywanie ma również negatywny wpływ na jej żywotność.
Znamy już pewne właściwości stosowanej technologii i nadszedł czas na kilka rad. Oto zasady korzystania z laptopa:
1. Nie ‘przeładowujemy’
Prawdę mówiąc takie przeładowanie jest uniemożliwione przez elektronikę akumulatorów, ale chodzi o to, że podczas pracy z podłączonym zasilaniem i w sytuacji kiedy bateria jest już pełna, warto wyjmować akumulator.
W przypadku kiedy naprawdę rzadko gdzieś zabieramy ze sobą laptopa zaleca się rozładowanie akumulatora do poziomu ok. 50% i przechowywanie w zacienionym, chłodnym miejscu.
2. Nie rozładowujemy
Tak jak pisałem nieco wcześniej, nie należy ‘zerować’ akumulatora. Dotyczy się to również sytuacji gdy pracujemy tylko na kablu i z wyjętą baterią. Takie odpoczywające ogniwa powinniśmy sprawdzać raz w miesiącu i w przypadku ich rozładowania naładować do pełna, a następnie zejść do poziomu 50%.
3. Nie doładowujemy
W przypadku gdy często pracujemy na baterii, starajmy się wykonywać pełne cykle ładowania, od minimum do maksimum przy jednym podejściu. Pamiętamy przecież, że ogniwa wytrzymują około 500 ładowań, a poza tym elektronika akumulatora dostaje spójne informacje i bardziej optymalnie kalibruje ogniwa.
4. Odłączamy kabel
Jeśli z laptopa korzystamy sporadycznie (np. jest naszym drugim urządzeniem po desktopie) i włączamy go tylko co kilka dni, powinniśmy odłączyć z prądu zasilacz. Unikniemy w ten sposób zbędnego doładowywania akumulatora.
5. Dbamy o temperaturę
W podróży, a nawet dla wygody w domu zdarza się nam pracować z komputerem na kolanach. Utrudnia to swobodny przepływa powietrza. Najlepszym rozwiązaniem są dedykowane podstawki, które często posiadają dodatkowe wiatraczki. Jeśli jednak nie chcemy wydawać pieniędzy możemy zastosować jakąś sztywną podkładkę, która choć trochę ułatwi wentylację. Wysoka temperatura wpływa negatywnie nie tylko na baterię, ale również na wszystkie podzespoły laptopa.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz