Na płycie dołączonej do Komputer Świat Special znajdziemy pakiet programów przydatnych podczas instalacji i reinstalacji systemu. Poznajmy je.
O reinstalacji systemu operacyjnego warto myśleć kompleksowo. Na płycie dołączonej do tego wydania znajdziemy pakiet programów, dzięki którym proces ten będzie przebiegał sprawnie i unikniemy przykrych sytuacji. Między innymi pomogą nam one odzyskać klucze produktów do ważnych dla nas płatnych aplikacji oraz ułatwią pobranie odpowiedniej wersji instalacyjnej systemu Windows, aby możliwe było jej prawidłowe wgranie do naszego komputera. A po wykonaniu instalacji program z płyty pomoże nam zadbać o to, aby nasz sprzęt działał sprawnie, instalując odpowiednie, aktualne sterowniki.
Przed instalacją: odczytanie kluczy produktów
Z biegiem czasu w naszych komputerach pojawiają się kolejne aplikacje potrzebne do pracy. Część z nich to programy płatne, które do działania wymagają klucza produktu. Jeśli ponownie zainstalujemy czystą wersję Windows - programy te zostaną usunięte i niezbędna będzie ich ponowna instalacja. Powinniśmy o tym pamiętać i postarać się przechowywać klucze produktów tak, aby były one dla nas dostępne w razie takiej sytuacji. Program ProduKey pomoże nam odczytać i zapisać klucze produktów zainstalowanych na naszym urządzeniu.
1. Już zaraz po uruchomieniu program wyświetla tabelę, w której zestawione są programy i ich klucze.
2. Aby zapisać informacje przedstawione w tabeli w formie pliku tekstowego, możemy z menu Plikwybrać opcję Zapisz wszystkie pozycje.
Jeśli wolimy zapisać jedynie wybrane dane, możemy zaznaczyć je w tabeli (wciskamy na klawiaturze klawisz Ctrl i klikamy na interesujące nas pozycje) i wybrać opcję Zapisz wybrane pozycje. Jeśli chcemy przechowywać informacje z programu w formie przejrzystej tabeli, możemy wyeksportować dane do pliku HTML. W tym celu z menu Widok należy wybrać Raport HTML, który podobnie jak plik tekstowy może dotyczyć wszystkich, jak i jedynie wybranych pozycji.
3. Niezależnie od rodzaju pliku, w jakim będziemy przechowywać klucze produktów, taki plik trzeba będzie umieścić na pamięci przenośnej bądź w chmurze - nie na dysku, który zostanie sformatowany podczas ponownej instalacji systemu. Dzięki temu będziemy mogli skorzystać z odczytanych kluczy, ponownie instalując programy.
Instalacja: skąd wziąć wersję instalacyjną Windows
Aby przeprowadzić instalację systemu, musimy mieć plik, który pozwoli nam na jej uruchomienie. Istnieje wiele wersji Windows, a co za tym idzie - są różne pliki instalacyjne. Za pomocą narzędzia Windows ISO Downloader szybko i łatwo pobierzemy potrzebną nam wersję instalacyjną systemu.
1. Najpierw z widocznego po prawej stronie okna menu wybieramy, jaki system chcemy zainstalować.
Program pozwala na pobranie instalatorów do Windows 7, 8.1 i 10, a także wersji dostępnych w programie Insider.
2. Następnie wskazujemy na rozwijanej liście Wybierz wersję, którą wersję chcemy pobrać. Lista ta jest naprawdę bogata. Znajdują się na niej nie tylko wersje rozróżniane jako Home, Enterprise, Pro czy Pro Education - ale również ich konkretne aktualizacje. Możemy z powodzeniem pobrać wersję instalacyjną systemu Windows 10, w którym wdrożona została już duża aktualizacja Fall Creators Update.
3. Kolejny krok polega na określeniu regionu i języka systemu, jaki ma zostać zainstalowany.
Zgodnie z komunikatem widocznym w programie należy wybrać taką wersję językową i region, aby były one zgodne z aktualnie obowiązującymi na urządzeniu, na którym będziemy ponownie instalować system.
4. Pozostaje nam już tylko decyzja, czy pobieramy wersję 32-, czy 64-bitową - musimy wybrać taką wersję, jaką aktualnie mamy. W przeciwnym wypadku nie uda nam się zainstalować systemu.
5. Pobieranie możemy rozpocząć od razu lub z pomocą przycisków widocznych po prawej stronie okna skopiować link prowadzący do pobrania odpowiedniego pliku i pobrać go później (linki są aktywne przez 24 godziny od utworzenia).
Jak umieścić obraz ISO systemu na nośniku
Mając obraz ISO sytemu Windows, możemy przystąpić do instalacji. Aby skorzystać z ISO - najszybszym i najprostszym sposobem będzie umieszczenie go na zewnętrznym nośniku, na przykład na pendrivie. Wykorzystamy do tego program Rufus. Jest to prosta w obsłudze aplikacja, która pozwala na tworzenie bootowalnych nośników USB. Taki nośnik z nagranym instalatorem systemu możemy wykorzystać także w przyszłości, jeśli nasz system ulegnie awarii.
Uwaga! Nośnik USB zostanie wyczyszczony, sformatowany, a w miejsce znajdujących się na nim danych zostanie zapisany instalator systemu.
1. Podłączamy pamięć USB do komputera, a następnie w oknie programu wskazujemy ten nośnik na liście Urządzenie. Rufus sam uzupełni pozostałe ustawienia, takie jak system plików, schemat partycjonowania i typ systemu docelowego czy rozmiar jednostki alokacji - nie musimy ich zmieniać.
2. Trzeba natomiast w sekcji Opcje formatowania wskazać odpowiedni obraz ISO z systemem. Robimy to, klikając na przycisk widoczny po prawej stronie opcji Utwórz bootowalny dysk używając... Zostanie wtedy otwarte okno dialogowe, w którym będziemy mogli wybrać plik ISO, który wcześniej pobraliśmy.
3. Następnie możemy rozpocząć proces tworzenia bootowalnego nośnika, klikając na przycisk Start.
Uwaga! Innym narzędziem, jakie możemy wykorzystać do nagrania obrazu ISO na nośniku, jest Windows 10 Media Creation Tool, który również znajdziemy na płycie.
Po instalacji: aktualizacja sterowników
Kiedy zainstalowaliśmy już ponownie system Windows, może okazać się, że sterowniki do urządzeń peryferyjnych są nieodpowiednie. Program Driver Booster sprawdzi za nas i zaktualizuje sterowniki urządzenia.
1. Aby proces odbył się w możliwie automatyczny sposób, należy uruchomić skanowanie, które ma na celu wykrycie nieaktualnych sterowników.
2. Kiedy skanowanie zostanie zakończone, program wyświetli listę sterowników wymagających aktualizacji. Jednym kliknięciem możemy aktualizować wszystkie przestarzałe sterowniki.
3. O aktualność sterowników warto dbać regularnie, nie tylko po ponownej instalacji systemu - program może sam o tym pamiętać. Dlatego warto otworzyć okno Ustawień, klikając na ikonę menu (trzy kreski). Znajdziemy tam zakładkę Skanowanie, a na niej pozycje pozwalające na automatyczne uruchomienie programu po starcie, ale także automatyczne skanowanie z określoną częstotliwością, na przykład co tydzień (choć możemy robić to nawet codziennie).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz