piątek, 22 grudnia 2017

Windows 10 Fall Creators Update - jak wykonać czystą instalację

W razie poważnej awarii systemu rozwiązaniem skutecznie przywracającym sprawność komputera, przy założeniu, że jego komponenty działają prawidłowo, jest ponowna reinstalacja Windows.
Teraz dodatkowo możemy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i zainstalować najnowszą wersję systemu Windows 10 Fall Creators Update (1709). Dzięki temu po zakończeniu działań będziemy dysponować całkowicie świeżym, pozbawionym natłoku niechcianych aplikacji, zbędnych danych i plików tymczasowych systemem, a Windows 10 w najnowszej odsłonie będzie mógł działać zauważalnie szybciej.
Windows 10 Fall Creators Update (wersja 1709) został udostępniony 17 października 2017 roku jako aktualizacja. Jest dystrybuowany stopniowo - nie wszyscy będą mogli zaktualizować system jednocześnie, ale w momencie, gdy to wydanie trafi do kiosków, każdy posiadacz komputera z systemem Windows 10 powinien już otrzymać informację o dostępności aktualizacji.
Prawdopodobnie wielu użytkowników skorzysta z okazji i zdecyduje się na odświeżenie stanu komputera i instalację nowego wydania Windows 10 od podstaw, tak jak na zupełnie nowym komputerze pozbawionym systemu. Poniżej znajdziemy dokładne wskazówki, jak przeprowadzić taką operację krok po kroku.
UWAGA! Należy pamiętać, że proces czystej instalacji oznacza całkowite usunięcie z dysku komputera wszystkich znajdujących się na nim dotychczas danych. Dlatego przed podjęciem jakichkolwiek działań związanych z czystą instalacją najnowszej wersji systemu Windows zalecamy wykonanie kopii zapasowej najważniejszych dla nas danych.
WAŻNEMicrosoft udostępnia naj­nowszą aktualizację Windows 10 Fall Creators Update (1709) bezpłatnie, jednak w przypadku czystej instalacji będziemy potrzebować klucza instalacyjnego w celu przeprowadzenia aktywacji systemu bezpośrednio po jego zainstalowaniu. Klucz ten można wydobyć z aktualnie używanej, legalnej i uaktywnionej wcześ­niej wersji Windows 10. Szczegóły, jak odczytać ten klucz z działającego systemu, znajdziemy poniżej, w ramce Odczyt klucza instalacyjnego Windows 10.

Przygotowanie nośnika instalacyjnego Windows 10 Fall Creators (1709)

Pierwszym etapem przygotowań do czystej instalacji najnowszej wersji Windows jest stworzenie nośnika instalacyjnego. Może to być na przykład pendrive (o pojemności co najmniej 8 GB) lub nagrywalna płyta DVD. Oprócz tego będziemy potrzebować obrazu nośnika instalacyjnego w formacie ISO z wbudowanymi już plikami aktualizacji Fall Creators Update. Potrzebny będzie nam program Media Creation Tool. W takim wypadku zaczynamy wykonywać wskazówki od kroku 3. Możemy też pobrać go sami z internetu - patrz kroki 1 i 2.
1. Operację pobrania instalacyjnego obrazu systemu możemy przeprowadzić na dowolnym komputerze podłączonym do internetu. Zaczynamy od uruchomienia przeglądarki internetowej i odwiedzenia strony Microsoftu znajdującej się pod adresem.
2. Po wczytaniu treści strony klikamy na znajdujący się na niej przycisk Pobierz narzędzie. Spowoduje to pobranie na dysk komputera pliku o nazwie Media Creation Tool.
3. Uruchamiamy program MediaCreationTool. Wyświetlone zostanie okno Instalator systemu Windows 10, w którym po krótkiej chwili zobaczymy treść licencji na oprogramowanie Microsoftu. Klikamy na przycisk Zaakceptuj, by ją zaakceptować.
4. W oknie przez chwilę wyświetlany będzie napis Przygotowanie składników…, następnie zobaczymy dwie opcje. Wybieramy drugą, czyli Utwórz nośnik instalacyjny… i klikamy na przycisk Dalej.
5. W kolejnym etapie możemy wybrać język (polski) oraz architekturę. Ewentualnie możemy skorzystać z pola wyboru Użyj zalecanych opcji dla tego komputera, ale niekiedy może to spowodować przełączenie się wersji językowej na angielską. Po wybraniu odpowiednich opcji klikamy na Dalej.
6. Jeżeli wyświetlony zostanie komunikat, klikamy na OK. Następnie wyświetlone zostaną dwie opcje dotyczące typu nośnika instalacyjnego. Osoby, które chcą dysponować nośnikiem instalacyjnym w postaci pendrive'a, wybierają Dysk flash USB, natomiast jeżeli chcemy nagrać płytę instalacyjną z systemem Windows, wybieramy Plik ISO. Klikamy na przycisk Dalej.
7. W zależności od dokonanego wyboru podłączamy pendrive do komputera i wskazujemy jego literę dysku lub wskazujemy miejsce zapisu pliku ISO. Następnie pozostaje czekać, aż obraz systemu zostanie pobrany (informuje o tym wskaźnik procentowy).
8. Po pobraniu pliku instalacyjnego w zależności od wybranej formy nośnika zostaniemy poproszeni o podłączenie pendrive'a lub będziemy mogli przejść do nagrywania pliku ISO na płytę DVD. W tym drugim przypadku wkładamy czystą płytę DVD do napędu nagrywarki oraz klikamy na polecenieOtwórz nagrywarkę DVD. Uruchomione zostanie Narzędzie nagrywania obrazu dysku systemu Windows, w którego oknie klikamy na przycisk Nagraj.
Po zakończeniu zapisu można już zamknąć okno Instalator systemu Windows. Dysponujemy już gotowym do użycia nośnikiem instalacyjnym i możemy przejść do kolejnego etapu: właściwej, czystej instalacji najnowszej wersji Windows 10.

Czysta instalacja - etap wstępny

Dysponujemy już:
  • kopią zapasową najważniejszych danych z komputera, na którym będziemy przeprowadzać czystą instalację,
  • kluczem produktu systemu Windows 10 (niezbędnym do jego aktywacji po instalacji; patrz ramka poniżej - Odczyt klucza instalacyjnego Windows 10),
  • przygotowanym wcześniej nośnikiem instalacyjnym najnowszej wersji systemu Windows 10.
Możemy zatem przystąpić do działania.
1. Uruchamiamy komputer i podłączamy do gniazda USB (w przypadku pendrive'a) lub wkładamy do napędu optycznego (w przypadku płyty) nośnik instalacyjny i włączamy (lub restartujemy) komputer. Jeżeli pojawi się komunikat: Naciśnięcie klawisza spowoduje rozruch z dysku CD lub DVD, naciskamy dowolny klawisz, co rozpocznie instalację. W wypadku pendrive'a rozruch powinien nastąpić automatycznie.
2. Na ekranie najpierw zobaczymy logo Windows i obracające się kółko, po krótkiej chwili wyświetlone zostanie okno Instalator systemu Windows, w którym ustawiamy język (polski), format godziny i waluty (polski) oraz klawiaturę (polską programisty). Następnie klikamy na przycisk Dalej i Zainstaluj teraz.
3. Wyświetlone zostanie okno z komunikatem Aktywuj system Windows. Wprowadzamy w nim klucz produktu odczytany z naszego wcześniej działającego systemu Windows 10, a następnie klikamy na Dalej.
4. Teraz musimy zaakceptować postanowienia licencyjne na oprogramowanie Microsoftu. Zaznaczamy pole wyboru Akceptuję postanowienia licencyjne i klikamy na Dalej.
5. Czas na wybór rodzaju instalacji. Zgodnie ze wstępnym założeniem czystej instalacji wybieramy opcję Niestandardowa: tylko zainstaluj system Windows.
6. Teraz musimy wskazać miejsce instalacji. W oknie widoczny będzie układ partycji na dysku naszego komputera. Wybieramy partycję dotychczas zajmowaną przez system i dane (pamiętajmy o kopii zapasowej - teraz jest ostatni moment, by zatrzymać instalację i zgrać ważne pliki) i wybieramy polecenie Formatuj. Instalator wyświetli komunikat informujący, że partycja może zawierać ważne pliki  - jeżeli mamy kopię zapasową, klikamy na OK. Gdy formatowanie partycji się zakończy, klikamy na Dalej.
7. W tym momencie nasz udział na kilka, kilkanaście minut się kończy. Instalator rozpocznie kopiowanie plików instalacyjnych.

Czysta instalacja - etap konfiguracji

Po skopiowaniu plików instalacyjnych na dysk, kilku restartach komputera i zakończeniu pierwszej fazy instalacji przechodzimy do etapu konfiguracji wstępnych ustawień systemowych.
1. Pierwszy ekran konfiguracyjny dotyczy wyboru regionu. Z wyświetlonej listy wybieramy Polska i klikamy na Tak.
2. Mimo że typ klawiatury określaliśmy na samym początku instalacji, na kolejnym ekranie system ponownie prosi o potwierdzenie, czy wybrany wcześniej układ klawiatury (polski programisty) jest odpowiedni. Potwierdzamy, klikając na Tak.

3. System zapyta, czy dodać drugi układ klawiatury. Jeżeli nasza praca na komputerze tego wymaga, możemy to zrobić, klikając na przycisk Dodaj układ. Jeśli nie jest to potrzebne, klikamy na Pomiń.
4. W kolejnym etapie system będzie poszukiwał aktualizacji (może być potrzebne wprowadzenie danych dostępowych do domowej sieci bezprzewodowej). Następnie wyświetlony zostanie ekran z pytaniem, w jaki sposób chcemy skonfigurować komputer, na którym zainstalowaliśmy najnowszą wersję Windows 10. W przypadku komputera domowego zawsze należy wybrać Konfiguruj do użytku osobistego.
5. System poprosi nas o zalogowanie się na konto Microsoft. Jest to zalecany typ konta ze względu na powiązanie z licznymi usługami online Microsoftu (jak na przykład dysk chmurowy OneDrive). Jednak jeżeli chcemy zalogować się wyłącznie lokalnie, możemy to zrobić, klikając w dolnej części ekranu na napis Konto w trybie offline. W naszym poradniku zakładamy jednak, że korzystamy z konta Microsoft. Wpisujemy w pole tekstowe adres e-mail powiązany z kontem i klikamy na Dalej.
6. Windows 10 zaproponuje ustawienie numeru PIN umożliwiającego logowanie na tym konkretnym komputerze, na którym zainstalowaliśmy system. Jest to dodatkowa forma zabezpieczenia. Nie musimy wpisywać za każdym razem hasła powiązanego z naszym kontem Microsoft, wystarczy sam PIN, ale PIN zadziała tylko na maszynie, na której został ustawiony. Klikamy na Ustaw numer PIN.
7. Jedną z nowych funkcji Windows 10 jest możliwość lepszej integracji systemu operacyjnego na komputerze ze smartfonem. Na kolejnym ekranie zostaniemy poproszeni o wprowadzenie naszego numeru telefonu. Wpisujemy numer i klikamy na Wyślij. Spowoduje to przesłanie na nasz telefon specjalnego linku w wiadomości SMS, umożliwiającego pobranie aplikacji Microsoft. Jeżeli nie chcemy tego robić, wystarczy kliknąć na polecenie Zrób to później. Bez względu na to, co wybierzemy, klikamy na Dalej.
8. Jeżeli korzystamy z usługi OneDrive powiązanej z naszym kontem Microsoft, na które się zalogowaliśmy w kroku 5, system zapyta, czy powiązać komputer, na którym zainstalowaliśmy Windows 10, z tą usługą. Zalecane działanie to kliknięcie na Tak.
9. Kolejny ekran konfiguracyjny systemu Windows 10 dotyczy ustawień prywatności. W zależności od naszych preferencji ustawiamy poszczególne opcje na Włącz lub Wyłącz.
10. Ostatni etap konfiguracji to powiązanie komputera ze świeżo zainstalowanym systemem z pozostałymi urządzeniami w sieci domowej. Jeżeli nasz komputer działa w sieci domowej i mamy w niej inne usieciowione urządzenia (inne komputery, smartfony, tablety, smart TV itp.), zalecane jest udzielenie odpowiedzi Tak na zadawane przez system pytanie.
System jest już w pełni zainstalowany, możemy przystąpić do pracy, instalacji ulubionych gier i aplikacji.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz