Według najnowszych danych zebranych przez firmę analityczną IDC, niemal każdy użytkownik smartfona korzysta z Androida lub z iOS. Pod kontrolą pierwszej z platform działa aż 86,8% urządzeń, a gigant z Cupertino dostarcza oprogramowanie do 12,5% telefonów. Tylko jedna na ponad trzysta osób ma w kieszeni sprzęt z mobilnym Windowsem, a pozostałe systemy to już zupełna nisza goszcząca ogółem na zaledwie 0,4% smartfonów.
Co jakiś czas słyszymy jednak o kolejnych eksperymentach takich jak przenośny Linux, Tizen czy nawet Sailfish OS. Czy mają one jakiekolwiek szanse na przebicie się do masowej świadomości? A może za jakiś czas do gry wkroczy kolejny duży gracz, który powalczy ze smartfonową hegemonią Androida oraz iOS?
Postanowiliśmy przyjrzeć się tej kwestii w gronie redakcyjnym. Tym artykułem rozpoczynamy nowy cykl - Ring, w którym do dyskusji przystępują dwie osoby o odmiennych poglądach. W pojedynku wzięli udział Michał Pisarski, wydawca serwisu KomputerŚwiat.pl, oraz Maciej Zabłocki, wydawca strony PCLab.pl. Zapraszamy do lektury - z pewnością pomoże Wam ona wyrobić sobie własną opinię.
Runda 1: Mamy tę niszę, czy nie?
Michał: W świecie smartfonów nie ma miejsca na kolejny popularny system operacyjny. W porządku, może i budżetowe telefony albo modele sprzedawane w egzotycznych krajach zaoferują jeszcze coś świeżego, ale żadna z nowych platform nie zbliży się w najbliższych latach nawet do 1% udziałów w rynku. Powody można wymieniać bez końca, ale zacznę od tego, który jest moim zdaniem najbardziej frapujący: Android oraz iOS to technologiczny odpowiednik koncepcji Yin i Yang. Platformy te są swoimi przeciwieństwami, ale wpływają na siebie wzajemnie - są współzależne, a jedna nie mógłby istnieć w obecnej formie bez drugiej. Jako całość gospodarują niemal całkowicie potrzeby wszystkich potencjalnych odbiorców.
A że nie są idealne? Na mesjasza i tak nie mamy co liczyć - nie można mieć wszystkiego. Tak to już bowiem działa, że największe potencjalne wady systemów są równocześnie ich zaletami i odwrotnie.Zamknięty iOS ograniczony do kilku urządzeń zapewnia gwarancję aktualizacji, lepszą optymalizację oraz płynniejsze działanie. Otwarty Android poświęca natomiast te cechy na korzyść większych możliwości - zarówno jeśli chodzi o rozwój platformy przez inne firmy, jak i o samo korzystanie ze smartfonów.
Maciej: Spójrzmy na to, co zrobił Microsoft ze swoim Windows Phonem. Kiedy w 2010 roku wyszła pierwsza wersja, oznaczona numerkiem 7, był to pewien powiew świeżości - no bo kafle, inne spojrzenie na telefony i doskonała optymalizacja. Odskocznia od, niemal identycznych, Androida i iOS'a. Jeden zamula, drugi kosztuje więcej od trzymiesięcznej pensji Kowalskiego. System Microsoftu był prosty, przystępny i łatwy w obsłudze, chociaż bardzo ograniczony. Z pomocą przyszła wersja rozwojowa wersja 7.5 wydana rok później, o słodkiej nazwie "Mango", która poprawiła szereg mankamentów. Dasz wiarę, że dopiero wtedy umożliwiono ustawienie własnego dzwonka? Ale żeby nie było zbyt łatwo, musiałeś w tym celu skorzystać ze specjalnej aplikacji, która oferowała wycięte fragmenty niektórych piosenek albo śmieszne teksty z kreskówek czy filmów dla dzieciaków.
Windows Phone w wersji 7, 7.5 czy 7.8 był ograniczony, ale miał jedną, kosmiczną przewagę nad rywalami - prostotę obsługi. Tu wszystko było wyraźne i dostępne na pierwszy rzut oka. Mój dziadek do dziś nie miałby smartfona, gdyby nie te kolorowe kafle, które tak pogodnie uśmiechają się do niego każdego dnia. Są duże, "żywe", a przy tym wyglądają nowocześnie. Dla mojego dziadka to takie rozwiązanie trochę z przyszłości. I jemu to w zupełności wystarcza. Sam miałem Nokię Lumię 710. Telefon ze średniej półki, ale w pełni mnie zadowalał. W nic nie grałem, chciałem tylko odbierać połączenia i wysyłać SMS, ewentualnie mieć dostęp do Fejsa. Przede wszystkim jednak zależało mi na tanim telefonie z doskonale działającym systemem operacyjnym. I właśnie w tę niszę celował wtedy Windows Phone, która jest aktualnie kompletnie niezagospodarowana.
Runda 2: Czego potrzebowałby nowy system?
Michał: W porządku, czyli masz na myśli prosty system przeznaczony dla osób, które nie wymagają od smartfona zbyt wiele. Taki jak wspomniany przez Ciebie Windows, który poległ? Tizen Samsunga ograniczony do kilku modeli niedostępnych w większości krajów świata? Firefox OS, o którym słyszeliśmy właściwie tylko w dwóch momentach, czyli gdy pojawił się na rynku i gdy z niego zniknął? Zgadzam się z tym, że istnieje pewna nisza. Nie sądzę natomiast, by nowy gracz był w stanie wejść w nią z impetem.A zresztą: przecież wciąż można kupić urządzenia działające pod kontrolą mobilnego Windowsa. Inna sprawa, że mało kto się na nie decyduje. Telefony z Androidem oferują zwykle uproszczony tryb idealny dla osób, o których mówisz, a w ramach programu Android One od Google'a do sklepów trafiają nieskomplikowane, ale działające porządnie urządzenia. Sam mam kilkoro znajomych, którzy doceniają specyfikę Windowsa, lecz prawie każdy i tak tęskni za niedostępnymi na tej platformie grami czy aplikacjami takimi jak Snapchat. Prawda jest taka, że nawet jeśli nie zamierzamy czegoś używać, zawsze czujemy się bardziej komfortowo z myślą, że moglibyśmy. A nawet najbardziej podstawowe programy na Windows Phone są albo niedostępne, albo mniej rozbudowane od tych z Androida czy iOS. Niejeden dziadek chętnie używałby narzędzia chociażby z rozkładem jazdy autobusów, ale twórcy oprogramowania od lat konsekwentnie olewają Windowsa. W jaki sposób raczkująca platforma z niewielką grupą użytkowników przekonałaby do siebie developerów?
Maciej: Windows poległ, bo aktualizacja do jego dziesiątej wersji przebiegła w bardzo niedbały sposób. Zauważ, że telefony z Windowsem 8.1 chodziły sprawniej, szybciej i płynniej. Microsoft popełnił szereg koszmarnych błędów przy wdrażaniu aktualizacji, przy projektowaniu dziesiątej, mobilnej wersji okienek i przy samej promocji tego oprogramowania. Niczym amatorzy, a to przecież jedna z najbogatszych i największych korporacji świata!
Żeby raczkująca platforma przekonała do siebie developerów, a przede wszystkim producentów smartfonów, musiałaby wejść na rynek w połączeniu z rewolucyjnie wyglądającym, doskonałym telefonem. W dodatku takim, który z miejsca zachwyci cały świat i będzie dostępny wyłącznie pod kontrolą nowego systemu operacyjnego. To jedna z propozycji, mało prawdopodobna. Druga z kolei wyklucza twory w postaci Tizena czy Firefox OS, o których świat zapomniał zbyt szybko i które miały multum istotnych defektów. Tutaj potrzebny jest system, który pozostaje w całości kompatybilny ze wszystkimi, najpopularniejszymi aplikacjami, dostępnymi na iOS i Androida. Jednocześnie musi mieć bardzo niskie wymagania sprzętowe, wysoką klarowność interfejsu i wejść z gigantyczną kampanią marketingową. Wiesz co ludzi mogłoby przekonać? Urzekający wygląd, przystępność, dostępność i ciągły rozwój. Cztery proste kroki do sukcesu. No bo umówmy się, że nikt już dziś Windows Phone'a nie kupi, nikt też go nie wskrzesi, nikt nie rozreklamuje. To trup, o którym należy możliwie szybko zapomnieć. Dla mnie taka nisza jest dalej dostępna i gdyby celnie uderzyć w samo jej centrum, trzeci gracz na rynku mógłby egzystować z dużym pasmem sukcesów.
Runda 3: Kto i jak może wkroczyć do gry?
Michał: Wciąż uważam, że Android w pewnej formie wpisuje się w niszę, o której mówisz. Jasne - musimy godzić się na kilka kompromisów, a parę rzeczy dałoby się zrobić lepiej. Jakoś trudno mi jednak uwierzyć w scenariusz, w którym do gry wkracza nowy zawodnik. Pełną kompatybilność z Androidem na innym systemie bardzo trudno osiągnąć (próbowano przecież wielokrotnie), a twórcy aplikacji nie rzucą się zgodnie na nową platformę - niezależnie od tego, jak będzie atrakcyjna. Chyba że producent przekona ich pieniędzmi. No ale właśnie… kto ma fundusze na przygotowanie systemu i urządzeń, na reklamę oraz układy z twórcami oprogramowania? I kto zdecyduje się na tak ryzykowny ruch? Microsoft już się sparzył, podobnie jak na choćby Amazon. Przykład Amazona pokazał zresztą, że nawet bogaty debiutant z silną, kojarzącą się pozytywnie marką prędzej utopi w tym biznesie mnóstwo pieniędzy, niż cokolwiek ugra. Powiedz kogo widzisz w roli tego zbawiciela, który pokaże nam, że istnieje świat poza zielonym robocikiem i nadgryzionym jabłkiem.Maciej: Jeszcze kilka lat temu powiedziałbym, że będzie to Microsoft. Dziś już nie stawiam ich w roli firmy, która może dokonać jakiejkolwiek rewolucji. Uważam, że tak wielką siłę przebicia będzie miał albo Facebook, albo Samsung. Z tym, że Koreańczycy już próbują coś z Tizenem, lecz dalej jeszcze nie dojrzeli do tego, by ten rynek zawojować (a mają ku temu środki i możliwości). Do takiego kroku potrzeba dużo pieniędzy, właściwego podejścia i wiary w to, że można. Dalej celujemy w niszę, ale to nie jest tak, że ludzie korzystają z Androida, bo jest najlepszy. To jest tak, że nie mają alternatywy w niskim i średnim segmencie. Nie mają punktu odniesienia, bo na co komu Windows z ograniczonym dostępem do aplikacji? Albo Tizen o którym nikt nie ma pojęcia (lub kojarzy się wyłącznie z zegarkami czy telewizorami)? Albo Firefox OS, który… którego nie ma.
Robiąc nowy system, musisz mu zagwarantować dostęp do podstawowych i najważniejszych dzisiaj aplikacji, bo tymi kupisz kolejnych klientów. Do tego, tak jak wspomniałeś, potrzeba pieniędzy, a te z kolei mogą się nie zwrócić. Biznesowo to będzie bardzo trudne dla każdego, również tego największego, gracza na rynku. Ale w moim odczuciu, jeżeli Samsung przejdzie z Androida na Tizena i zacznie promować swój system w najnowszych telefonach z serii Galaxy S, to takiej rewolucji może dokonać. To jest prawdopodobne i to właśnie na nich postawiłbym swoje oszczędności.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz