USB typu C i Power Delivery w świecie szybkiego ładowania
Jak wspominałem w niedawno opublikowanym pierwszym artykule o szybkim ładowaniu, Quick Charge i jemu podobne rozwiązania powstały między innymi dlatego, że ani standard USB, ani jego rozszerzenia nie były gotowe na szybko rosnące pojemności smartfonowych akumulatorów i na to, jak często zaczęliśmy ładować telefony. Naprzeciw temu problemowi wyszedł dopiero nowy standard USB typu C. W jaki sposób?Po pierwsze, przez najbardziej standardowy kabel z wtykami USB typu C z dwóch stron można dostarczyć znacznie więcej energii niż przez kabel ze starymi wtyczkami typu A lub B. Po drugie, powołano do życia opcjonalne rozszerzenie standardu USB-C o nazwie USB Power Delivery, będące w pewnym stopniu następcą opisanego w poprzednim artykule USB Battery Charging.
Czyli przez standardowe USB typu C - niezależnie od tego, czy za złączem tym znajduje się kontroler USB 2.0, czy USB 3.0/3.1 Gen 1 - da się przesłać do 15 W mocy, co można już uznać za ilość wystarczającą do w miarę szybkiego naładowania telefonu z akumulatorem o pojemności około 2000 mAh. W ten sposób ładowane są ostatnie Nexusy Google, czyli 6P i 5X.
Jeśli potrzebne jest jeszcze więcej mocy, można skorzystać z Power Delivery, wprowadzającego konfigurowalne napięcie i natężenie ładowania. Pozwala ono nie tylko na szybkie ładowanie telefonów, ale też zasilanie notebooków i monitorów. Po połączeniu ze sobą urządzenia i ładowarki obsługujących rozszerzenie Power Delivery, najpierw ustalają one między sobą jaki prąd może między nimi płynąć i dopiero potem rozpoczyna się ładowanie z maksymalną dostępną szybkością. Dzięki temu do telefonu można podłączyć ładowarkę USB-C od notebooka i nie trzeba się przejmować, że coś pójdzie nie tak, jak powinno.
W tej chwili jedynie smartfony Google Pixel obsługują ten standard i po podłączeniu ich do ładowarki Power Delivery płynie do nich prąd o napięciu 12 V i natężeniu 1,5 A, co daje 18 watów. Co ciekawe, 12 V, 1,5 A i 18 W to parametry ładowarki… Quick Charge 3.0 wyposażonego w port USB typu C smartfonu ZTE Axon 7 Mimo tego podobieństwa, ładowarką Axona 7 nie naładuje się szybko Pixela, a szybką ładowarką Pixela nie naładuje się szybko Axona, bo USB Power Delivery i Quick Charge 3.0, pomimo podobieństw, nie są ze sobą kompatybilne. Quick Charge 3.0 nawet wręcz łamie pewne wytyczne USB-C. Na czym polega problem? Dotyczy on sposobu, w jaki telefon dogaduje się z ładowarką.
Quick Charge, ponieważ powstawało w czasach przed popularyzacją USB typu C, musi działać z urządzeniami wyposażonymi w port USB starego typu, więc kontrolery ładowania umieszczone w telefonie i ładowarce komunikują się ze sobą przez linie kabla USB normalnie służące do przesyłania danych. Natomiast USB Power Delivery od samego początku miało funkcjonować tylko z ładowarkami i urządzeniami wyposażonymi w złącze typu C połączonymi kablem z wtyczkami typu C, negocjującymi parametry prądu zasilania za pośrednictwem nowowprowadzonej w USB typu C linii konfiguracyjnej. Krótko mówiąc, choć Quick Charge 3.0 i USB Power Delivery mają bardzo podobne założenia i możliwości, to kompatybilne z nimi sprzęty po prostu nie potrafią się ze sobą porozumieć.
Dopiero Quick Charge 4.0 jest w pełni kompatybilny ze wszystkimi wytycznymi standardu USB, w tym z rozszerzeniem Power Delivery, i cała komunikacja między telefonem a ładowarką przebiega w tej wersji standardu przez wyznaczoną do tego linię konfiguracyjną. Oznacza to też, że smartfon z Quick Charge 4.0 będzie się dało szybko naładować ładowarką USB Power Delivery i na odwrót - ładowarką Quick Charge 4.0 telefon z USB PD.
Wygląda na to, że wraz ze wzrostem liczby komputerów i ładowarek z portami USB-C będzie wzrastała popularność USB Power Delivery i Quick Charge 4.0, co nie wróży zbyt jasnej przyszłości opisanym w poprzednim artykule standardom opracowywanym na potrzeby konkretnej marki. Po prostu historia wielokrotnie pokazywała, że wygoda lubi wygrywać.
Niebezpieczne kable
Nie jest to tytuł taniego horroru, a fakt związany z tym, że aby przesłać więcej prądu, potrzebny jest lepszy przewód, a tanie przewody często nie są dobre. Jak wspominałem w poprzednim artykule, standardy szybkiego ładowania stawiające na znaczne zwiększenie natężenia płynącego prądu potrzebują znacznie grubszych i lepszych jakościowo przewodów. Kable służące do szybkiego ładowania nie mogą też być zbyt długie, bo im dłuższy kabel, tym większa jego rezystancja i tym trudniej dostarczyć prąd o odpowiednim natężeniu i utrzymać spadek napięcia w ryzach. Jeśli po podłączeniu telefonu do ładowarki kontrolery ładowania wykryją, że parametry przesyłanego prądu nie są takie, jakie być powinny, to szybkie ładowanie po prostu nie zadziała.QuickCharge i USB PowerDelivery nie wymagają aż tak grubych kabli (przynajmniej w wersjach stworzonych z myślą o smartfonach), bo stawiają na wyższe napięcie, ale to nie znaczy, że zadziałają z każdym przewodem, bo jednak wykorzystują prąd o 3-4 większym natężeniu, niż zakłada standard USB 2.0 z wtykami typu A lub B. Dlatego jeśli zgubiłeś albo zniszczyłeś kabel USB, który był w pudełku razem z Twoim telefonem, to nie warto oszczędzać i kupować najtańszych zamienników.
Szczególnie w przypadku przewodów USB typu C - szczególnie tych, które z jednej strony mają końcówkę typu C, a z drugiej końcówkę typu A. Jak pisałem kilka akapitów wcześniej, standard USB typu C pozwala na przesyłanie prądu o wyższym natężeniu niż stare i wszystkim dobrze znane wtyczki typu A i B. Specyfikacja USB-C zakłada, że jeśli przewód z jednej strony ma wtyczkę typu C, a z drugiej typu A, to jego producent powinien zadbać o to, aby ładowane za jego pośrednictwem urządzenie nie próbowało pobrać z ładowarki/komputera z portem typu A prądu o natężeniu zarezerwowanym dla USB typu C. Powinno to zostać załatwione rezystorem o przewidzianej przez standard USB typu C oporności i to właśnie ten rezystor umożliwia smartfonowi z portem USB-C zorientowanie się, że podłączony do niego przewód nie ma z drugiej strony wtyczki typu C, a typu A.
Niestety, wielu twórców przewodów tego typu nie trzyma się wytycznych i lutuje w swoich przewodach rezystory sprawiające, że telefon mylnie bierze je za przewody z dwiema końcówkami typu C i próbuje pobrać z ładowarki prąd o natężeniu 3 amperów, zamiast 0,5 lub 0,9 ampera. Pół biedy, gdy ładowarka jest na to przygotowana, ale jeśli nie jest, to taki przewód może doprowadzić do uszkodzenia ładowarki, telefonu lub portu USB w komputerze. Niestety, nie da się łatwo sprawdzić, czy ma się do czynienia z niebezpiecznym przewodem, czy nie, dlatego nie warto na nich oszczędzać, bo kilkuzłotowa oszczędność może słono kosztować.
A czy w ogóle szybkie ładowanie jest zdrowe dla akumulatora?
Wywody na temat szybkiego ładowania powoli dobiegają końca, ale na koniec zostawiłem jeszcze jedno pytanie. Szybkie ładowanie na pewno jest wygodne, dzięki coraz sprytniejszym kontrolerom i zabezpieczeniom jest też bezpieczne, ale czy jest zdrowe dla akumulatorów?Czasy akumulatorów starych typów, które trzeba było formatować i nie tolerujących częstego częściowego doładowywania, na szczęście są już dawno za nami. Ale ogniwa litowo-jonowe i litowo-polimerowe montowane we współczesnych smartfonach też są wybredne i coraz szybsze techniki ładowania nie sprzyjają ich żywotności. Co prawda proces produkcji akumulatorów jest ulepszany, a zaawansowane kontrolery dbają o to, aby ładowanie przebiegało w optymalny sposób, ale nie zmienia to faktu, że szybkie ładowanie przyspiesza proces zmniejszania się maksymalnej pojemności akumulatora. Jak bardzo? To już zależy od konkretnej techniki ładowania i konkretnego urządzenia.
Po części wiąże się to z tym, że szybsze ładowanie, to większe obciążenie ogniw, a po części z tym, że w czasie niego wydziela się większa ilość ciepła, a ogniwa litowe bardzo nie lubią wysokich temperatur. Jeśli ktoś ma zwyczaj zmieniać telefon co rok, to nie ma to większego znaczenia. Jeśli jednak oczekujesz, że Twój telefon będzie ci służył dwa lata lub nawet dłużej i chcesz kupić sprzęt, w którym wymiana akumulatora wiąże się z wizytą w serwisie, to warto ograniczyć częstotliwość korzystania z szybkich ładowarek do sytuacji, w których jest to niezbędne. A na pewno należy unikać jednoczesnego szybkiego ładowania i intensywnego użytkowania telefonu - na przykład grania. Taka ostrożność w skali dwóch lat użytkowania smartfonu może zaowocować o kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt procent dłuższym czasem pracy, co w praktyce może oznaczać sprzęt, który wytrzymuje na jednym ładowaniu do wieczora albo nie. Producenci smartfonów zdają sobie z tego sprawę i na przykład Sony w nowszych Xperiach dostosowuje szybkość ładowania do sposobu użytkowania telefonu (czyli na przykład w nocy ładuje je wolniej), a w innych telefonach funkcję szybkiego ładowania można po prostu wyłączyć. Dobrym zwyczajem może być też posiadanie dwóch ładowarek - jednej szybkiej i jednej wolnej - i podłączanie tej, która w danej sytuacji będzie bardziej sensowna.
Warto o tym pamiętać, bo od szybkiego ładowania już nie uciekniemy i będzie ono trafiało do coraz tańszych telefonów. Powoli kończy się też okres dzikiego zachodu i niedługo na rynku powinny pozostać tylko te standardy szybkiego ładowania, które faktycznie okazały się mieć sens i zdobyły popularność, więc powinien się skończyć problem z różnymi rodzajami ładowarek i niepotrzebnymi nikomu niekompatybilnościami. Szybkie ładowanie będzie jeszcze szybsze, bezpieczniejsze, powszechniejsze i wygodniejsze, ale cały czas będzie trzeba korzystać z niego z głową. I mam nadzieję, że ten artykuł w tym pomoże.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz