Targi Mobile World Congress za nami, wraz z resztą członków redakcji wróciliśmy już do Polski i dzielnie zmagamy się z rzeczywistością siedząc za biurkami i patrząc się w ekran. Przeglądam tak sobie wszystkie materiały jakie ograliśmy podczas wizyty w Barcelonie, porównuję statystyki i reakcje na poszczególne urządzenia… Ba, sam sobie wspominam jak to wszystko wyglądało z mojej perspektywy… i wciąż nie wierzę. A bardzo wierzyć bym chciał. W momencie pierwszej zapowiedzi tegoż "powrotu", autentycznie udzielił mi się entuzjazm, który w połączeniu z nostalgią zazwyczaj skłania mnie do zakupu.
No bo jak to - bez chwili zawahania kupiłem Mini-NES'a, od czasu do czasu "fundnę" sobie jakiegoś innego technologicznego klasyka do mojej kolekcji "gratów", to dlaczego i odświeżonej Nokii 3310 miałbym sobie nie sprawić? Bo w końcu co można popsuć w równie prostym i doskonale wszystkim znanym urządzeniu? W gruncie rzeczy nie potrzebowałem nowej wersji, ale czego ludzie nie robią, gdy w grę wchodzą "stare dobre czasy"?
Nokią w twarz
I w chwili, w której już niemal uległem całkowicie tak zwanemu "hype'owi", nadeszło zderzenie z rzeczywistością. Brutalną rzeczywistością. Biorąc pierwszy raz w dłoń Nokię 3310 (2017), poczułem się jakby ktoś uderzył mnie w głowę obuchem. Albo oryginalnym modelem. W kącikach oczu zaczęły mi się zbierać łzy i nie były to bynajmniej łzy szczęścia. Z jednej strony zrobiło mi się przykro, a z drugiej - po prostu poczułem się szalenie mocno poirytowany. Bo już dawno nikt nie próbował mnie równie bezczelnie "oszukać".
Wersja z 2017 roku nie przypomina swojego pierwowzoru niczym. Po prostu niczym. To całkowicie nowy telefon, który z oryginałem ma wspólną jedynie nazwę. Na tę z kolei zdecydowano się po prostu z uwagi na jej medialny potencjał. "Powrót króla!" czy "Nokia 3310 żyje!" brzmią w końcu w nagłówkach o niebo lepiej niż "Nokia prezentuje kolejny model". I nie bolałoby mnie to równie mocno, gdyby nie fakt, jaką pozycję zajmuje w naszej popkulturze i historii technologii sędziwy sprzęt od Finów.
Jak na swoje czasy oferował on wszystko, czego potrzebował przeciętny użytkownik, był stosunkowo przystępny cenowo i przede wszystkim - legendarnie wytrzymały, zarówno pod względem obudowy, jak i baterii. "Wersja 2.0" nie spełnia nawet połowy tych kryteriów, a to każe mi zadać sobie pytanie - do kogo kierowany jest ten telefon? Fakt, bateria trzyma w nim dłużej, niż we współczesnych smartfonach, ale biorąc pod uwagę jego "ubogość" w kwestii dostępnych opcji nie jest to żadne osiągnięcie. No właśnie - dostępne opcje. Oryginalna Nokia 3310 pozwalała na wykonywanie wszystkich kluczowych dla swoich czasów operacji. Nowy model pozwala w gruncie rzeczy jedynie na dzwonienie i pisanie wiadomości… i nic więcej. Oczywiście dostaliśmy przeglądarkę internetową i aparat, ale ich obecność można śmiało potraktować jako okrutny żart. Na mikroskopijnym ekranie (2,4 cala, 320x240) i tak nie przejrzymy żadnej strony, a matryca 2 Mpix zapewnia jakość zdjęć porównywalną z tym, jaką oferuje średnio rozgarnięty, współczesny toster. Innymi słowy - żadną.
Szukanie głupiego
Który ze współczesnych użytkowników telefonów potrzebowałby czegoś podobnego za te 200-250 złotych? Kto chciałby wyłożyć na stół podobne pieniądze za sprzęt niezdolny do obsługi najpopularniejszych aplikacji? I dlaczego ktoś, kto potrzebuje urządzenia jedynie do dzwonienia i SMS-ów miałby wybrać akurat ten model, a nie chociażby tańsze i estetyczniejsze propozycje takie jak Samsung GT-E1200, Alcatel 1060 czy choćby Nokia 108? Ha, już nawet stare 3310 sprawdzi się w tej roli znacznie lepiej, a na portalach aukcyjnych da się ją spokojnie zgarnąć za czterokrotnie mniej niż to, czego chcą nowi dysponenci Nokii.
Szukając jakiegokolwiek zastosowania dla nowej wersji, postanowiłem puścić wodze fantazji i wyobrazić sobie sytuację, w której ktoś nabywa 3310 z 2017 roku w celach ozdobnych lub czysto praktycznych - na przykład w formie finezyjnego młotka do wbijania gwoździ. Niestety w obu kategoriach urządzenie odpada w przedbiegach. Zwykle piszę, że "to kwestia gustu", ale w tym przypadku niestety nie da się nowej-starej Nokii "lubić za wygląd" - bez względu na to, z której strony na nią patrzymy. Telefon jest paskudny i to opinia, którą zdają się podzielać wszyscy, którzy widzieli go z bliska. A solidność? Niestety sprzęt przypomina co najwyżej plastikową zabawkę słabej jakości, jest przeraźliwie lekki i nieustannie miałem wrażenie, że przy mocniejszym ściśnięciu w dłoni, po prostu by się pokruszył.
Wspomniana na początku tekstu nostalgia niestety także nie "broni się" jako powód do zakupu. Bo ani kształtem, ani kolorem, ani możliwościami nowa Nokia nie przypomina oryginału. Pstrokate barwy, inna bryła, kolorowy ekran, inne przyciski… Nawet Snake'a udało się Nokii zarżnąć koncertowo - odpalają tytuł ani przez chwilę nie czujemy, że "gramy w klasyka", a zamiast tego ma się wrażenie obcowania z jakąś tanią podróbką, jakich pełno na AppStore i Google Play. Jednym słowem - nie tędy droga.
Trudna prawda
To zostawia nas finalnie tylko z jedną odpowiedzią. Tą poprawną. Ktoś chciał wobec marki narobić medialnego hałasu oraz marketingowego szumu. Choć cel ten na krótką metę udało się osiągnąć (w końcu o telefonie właśnie piszę, prawda?), to w dłuższej perspektywie cała ta szopka zostawia w ustach ogromny niesmak i bardziej Nokii szkodzi niż pomaga. Firma chce się zmieniać i stawiać na przyszłość, ale jednocześnie grzebie w przeszłości, zagłuszając całkowicie swój teraźniejszy przekaz… A do tego "gra na nostalgii" tak nieudolnie, że zamiast wspierania "legendy solidności" (będącej na dzisiejszym rynku ich jedyną kartą przetargową) po prostu po niej depcze, "krzywdząc" przy tym oryginalną Nokię 3310. To po prostu nie ma najmniejszego sensu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz