Phil Schiller, jeden z najbardziej rozpoznawalnych pracowników Apple, starał się wyjaśnić w wywiadzie, dlaczego w nowym MacBooku Pro usunięto slot na karty SD. Niestety trudno uznać jego tłumaczenia za przekonujące.
Nowy MacBook Pro zapowiada się naprawdę świetnie. Touch Bar nad klawiaturą to interesujący pomysł, a niewielkie gabaryty urządzenia połączone z dużym touchpadem i znakomitym ekranem z pewnością zachęcają do jego kupna. Sprzęt wzbudza jednak spore kontrowersje za sprawą usunięcia z niego złącza ładowania MagSafe, tradycyjnych portów USB oraz slotu na karty SD. Wiele osób szczególnie boli ten ostatni ubytek - z MacBooków często korzystają przecież fotografowie, którzy przenoszą na nie zdjęcia z kart pamięci. No i nie zapominajmy, że od sprzętu z "Pro" w nazwie każdy użytkownik oczekuje jak najbardziej pełnego zestawu złączy.
Phil Schiller, jeden z szefów Apple do spraw marketingu, został zapytany o pozbycie się slotu SD w MacBooku podczas wywiadu dla The Independent. Oto jego odpowiedź:
"Było kilka powodów. Przede wszystkim to nieporęczny slot - karta nieco z niego wystaje. Poza tym na rynku znajdziemy wiele świetnych i szybkich czytników kart pamięci na USB, które obsługują zarówno karty SD, jak i CompactFlash. Nigdy nie rozwiązaliśmy jednego problemu - wybraliśmy w MacBooku czytnik SD, ponieważ znajdziemy ten format w większej liczbie konsumenckich aparatów, ale i tak czuliśmy, że to pewien kompromis. Poza tym nowoczesne aparaty umożliwiają bezprzewodowy transfer danych, który wydaje się bardzo użyteczny. Sądzimy więc, że można używać albo fizycznego czytnika, albo przesyłania bezprzewodowego."
Dobrze, dajmy sobie moment na przetrawienie tej papki... Jeszcze, jeszcze, jeszcze... dobrze, już -chyba tego nie kupujecie, prawda? Wiele można powiedzieć o Apple, a ja daleki jestem od dostrzegania wszędzie spisków mających na celu wyciąganie jak największych kwot od konsumentów, ale tym razem tłumaczenia Schillera najzwyczajniej w świecie nie mają żadnego sensu.
Slot na SD jest nieporęczny, ponieważ karta nieco z niego wystaje? A co przedstawiciele Apple mają do powiedzenia na temat poręczności czytnika uwieszonego na kablu, który łatwo niechcący wyrwać? Czytnika, który można gdzieś zostawić albo nie spakować go przed wyjściem do plecaka?
Wbudowany slot na karty stanowił kompromis? Czyli gigant z Cupertino zaczął kierować się nagle polityką równych szans i zabrał slot użytkownikom SD, by fani CompactFlasha nie czuli się poszkodowani? Bezprzewodowy transfer danych jako alternatywa - znajdźcie proszę choć kilku profesjonalnych fotografów, którzy preferują tę właśnie, wolniejszą warto zaznaczyć, metodę przysłania plików. Poza tym nikt nie będzie zmieniał aparatu na nowszy model, by pasował mu do MacBooka Pro.
Dodajmy, że w wypowiedzi Schillera nie znajdziemy żadnego wątku związanego z budową MacBooka Pro. Gdy świat żył brakiem minijacka w iPhone'ach, mówiono nam przynajmniej, że decyzja ta była podyktowana cennym miejscem, które złącze zabierało we wnętrzu urządzenia. Weźmy pod uwagę również fakt, że w pudełku z iPhonem znajdujemy odpowiednią przejściówkę pozwalającą nam na korzystanie ze starych słuchawek. W MacBooku Pro natomiast, Apple uznało po prostu, że slot jest zbędny, a poza tym wszystkie przejściówki, w tym nawet tę do podłączenia telefonu, musimy dodatkowo dokupić - i słono za nie zapłacić.
Dziennikarz The Independent zapytał również Schillera o to, dlaczego w MacBooku Pro umieszczono minijack, skoro jest przecież "tak przestarzały." Mężczyzna odpowiedział, że część urządzeń audio używanych przez profesjonalistów nie działa jeszcze bezprzewodowo, więcpożegnanie się z minijackiem byłoby w tym przypadku nierozsądne.
Podsumowując: niewielka część użytkowników laptopów Apple wciąż potrzebuje minijacka do profesjonalnej pracy, w związku z tym projektanci zostawili go tym razem w spokoju. Nieco większa część potrzebuje slotu SD, ale oni już się najwyraźniej nie liczą. Oczywiście w rzeczywistości więcej osób używa minijacka niż slotu SD, lecz Schiller wyraźnie podkreśla, że Jack ostał się nie ze względu na słuchaczy, tylko twórców muzyki.
Ładowanie przez Thunderbolt ma swoje zalety, ograniczenie się do Thunderboltów to może nieco zbyt szybki, ale jednak krok ku przyszłości i unifikacji portów, brak Jacka w smartfonie da się jakoś wyjaśnić, ale na wyrzucenie slotu SD po prostu nie ma dobrego wytłumaczenia i nie posiada go nawet Apple.
To smutna, bezsensowna zmiana, która moim zdaniem psuje atmosferę wokół laptopa prezentującego się pod wieloma względami znakomicie. Amerykanie sami ograniczają sobie bazę użytkowników i budują do siebie niechęć wśród sporej grupy potencjalnych konsumentów. Jakby na siłę chcieli dodać do laptopa z tyloma zaletami jedną wadę sugerującą, że liczy się dla nich głównie pogoń za pieniędzmi. Pewnie, nie wszyscy będziemy płakali za tym małym slotem, ale niektórzy z wieloletnich użytkowników sprzętu z "Pro" w nazwie mogą czuć się oszukani.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz