Wszystkie czynności do których wykorzystujemy smartfony mają jedną, wspólną cechę - powodują rozładowywanie baterii. Popularność urządzeń takich jak powerbanki może świadczyć o tym, że baterie w naszych smartfonach rozładowują się zbyt szybko. Nie może dziwić zatem fakt, że coraz częściej przy wyborze nowego urządzenia mobilnego wpływ na naszą decyzję ma wytrzymałość baterii. Jednak nawet najlepszy akumulator może okazać się zawodny, jeśli nie będziemy przestrzegać pewnych zasad ładowania go.
Obecnie większość smartfonów do ładowania wykorzystuje standardowy port microUSB. Użytkownicy przestali przejmować się tym, aby zawsze mieć przy sobie oryginalną ładowarkę, przeznaczoną do konkretnego modelu urządzenia. W końcu w wielu miejscach możemy znaleźć ładowarki, bądź same kable pozwalające podładować nasze urządzenie od komputera, czy nawet telewizora.
Amperomierz w telefonie
Taka mnogość źródeł pozwalających na ładowanie naszych urządzeń sprawia, że bardzo często ładujemy smartfony, nie myśląc w ogóle o tym, jaki prąd (o jakim natężeniu) dostarczamy do urządzenia. W dbaniu o żywotność baterii może nam pomóc aplikacja Ampere. Dostarcza ona wielu cennych informacji o parametrach ładowania.Dzisiejsze przenośne urządzenia są zasilane poprzez baterie, a właściwie akumulatory litowo-jonowe (Li-Ion). Najlepsze dla baterii jest jej ładowanie poprzez ładowarkę dołączoną do telefonu. Jeśli nie mamy dostępu do dedykowanej ładowarki, powinniśmy użyć innej, ale o takich samych parametrach prądu. Informacja o prądzie wyjściowym znajduje się na ładowarce.
Dzięki aplikacji Ampere możemy poznać natężenie prądu w trakcie ładowania baterii. Już po chwili od podłączenia telefonu do ładowania, wykonywany jest pomiar.
Informacja o wyniku pomiarów pokazana jest w górnej części okna programu. Dodatkowo wyświetlane są także minimalne i maksymalne wartości natężenia, jakie wystąpiły podczas jednego ładowania.
Jeśli dysponujemy ładowarką na której informacja o prądzie wyjściowym nie jest widoczna, aplikacja Ampere świetnie sprawdzi się do sprawdzenia jej parametrów. Inną sytuacją w której korzystanie z oprogramowania wydaje się zasadne, jest kontrola parametrów ładowarki. Dzięki programowi Ampere możemy upewnić się, czy parametry ładowarki przedstawione na niej są prawdziwe - szczególnie, kiedy nie wykorzystujemy urządzenia fabrycznego, a zamiennik.
Przegrzewanie baterii
Ważne jest, aby nie ładować akumulatora prądem o natężeniu większym, niż to dostarczane przez fabryczną ładowarkę. Większe natężenie powoduje szybsze ładowanie telefonu, jednak wiąże się z pewnymi niebezpieczeństwami. Aby dobrze zobrazować sytuację, jaka może nas spotkać, możemy porównać proces ładowania do pieczenia ciasta.Ładowanie prądem o zbyt dużym natężeniu, jest jak pieczenie ciasta w zbyt mocno rozgrzanym piekarniku. Ciasto może nam się przypalić. Podobnie jest z baterią. Ładowana prądem o zbyt dużym natężeniu, osiąga wyższą temperaturę. Informacja o temperaturze baterii również jest wyświetlana w programie Ampere. Możemy sprawdzić ją nawet w momencie, kiedy telefon nie jest ładowany.
Optymalna temperatura baterii Li-Ion waha się w okolicach 25 stopni Celsjusza. Podczas ładowania telefonu temperatura baterii rośnie. Im prąd ma większe natężenie, tym wyższą temperaturę może osiągnąć bateria. Wysokie temperatury sprzyjają utracie pojemności przez baterię. Przegrzewana (ładowana prądem o zbyt dużym natężeniu) bateria będzie się szybciej rozładowywać.
Ładowanie z portu USB
Skoro większe natężenie prądu może powodować przegrzewanie baterii, to dlaczego nie ładować jej prądem o niskim natężeniu - jeszcze niższym, niż oferowane przez fabryczną ładowarkę? Nie jest to takie złe rozwiązanie, a dodatkowo powszechnie dostępne.Skąd wziąć ładowarkę z prądem wyjściowym o małym natężeniu? Może nią być port USB w komputerze, czy też telewizorze.
Jak widzimy, aplikacja Ampere jest w stanie wskazać nam, jakie jest źródło ładowanie - czy jest to ładowarka sieciowa, czy ładowanie przez port USB. Spójrzmy jednak na wartości prądu, jakie wyświetlane są podczas takiego ładowania. Natężenie prądu wacha się w okolicach 500mA. W przypadku ładowania poprzez port USB 3.0 będzie to wartość do 900mA.
Ładowanie przez port USB nie nagrzewa baterii zbyt mocno, jednak trwa długo. Dołączona do telefonu ładowarka ma jednak parametry optymalne dla baterii w naszych telefonach. Zapewnia atrakcyjny czas ładowania, a jednocześnie nie pozwala na zbyt mocne rozgrzanie baterii.
Niebezpieczna zima
Zima zbliża się do nas coraz większymi krokami i może być ona zagrożeniem dla baterii w naszych urządzeniach mobilnych. Niskie temperatury panujące na zewnątrz mogą obniżyć temperaturę baterii w naszych telefonach. Dbajmy o to, aby temperatura baterii przesadnie nie spadała. Zbyt niska temperatura baterii także skutkuje utratą przez nią pojemności - a więc szybszym rozładowywaniem się.Spadek temperatury baterii do około -15 stopni Celsjusza może spowodować zatrzymanie reakcji chemicznej i całkowite jej rozładowanie. Jeśli przebywamy w niskich temperaturach, trzymajmy telefon blisko ciała, co pozwoli utrzymać wyższą temperaturę baterii.
Mity, które trzeba obalić
Temat ładowania telefonów przez lata obrósł w wiele mitów. Pewne z nich miały rację bytu w czasach, kiedy baterie w telefonach były wykonane w innej technologii.- Przy pierwszym użyciu baterii trzeba ją naładować do oporu, następnie rozładować do zera i naładować do oporu w celu jej "sformatowania" - MIT
- Telefon ładujemy dopiero, kiedy bateria całkowicie się rozładuje - MIT
- Najlepsza ładowarka to taka, która szybko naładuje telefon - MIT
- Skoro dwie ładowarki mają takie same wejście, to obydwie są odpowiednie dla mojego telefonu - MIT
- Trzymaj telefon podłączony do ładowarki, nawet kiedy bateria jest naładowana, wtedy będzie działać dłużej - MIT
Podstawowe zasady ładowania
Podsumowując ten poradnik chciałbym wskazać kilka zasad, których przestrzeganie pozytywnie wpływa na jakość baterii:- Nie musimy za każdym razem ładować baterii na 100%. Częściowe doładowywanie jest zdrowsze dla jej żywotności.
- Najlepsze dla baterii jest utrzymywanie jej naładowania na poziomie od 30 do 80%.
- Unikajmy sytuacji całkowitego rozładowania baterii.
- Naładowany telefon należy odłączyć od ładowarki, aby się nie przegrzewał - dbajmy o temperaturę baterii
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz