Pomysł na montowanie w smartfonie skanera tęczówki nie wyszedł od Samsunga. Wcześniej eksperymentowało z nim wielu producentów telefonów, a po raz pierwszy na poważnie zajął się nim Microsoft w Lumiach 950 . Jednak w praktyce dopiero teraz, gdy trafił do najnowszego członka rodziny Galaxy Note, przyciągnął on do siebie wzrok większej grupy osób. Dlatego jest to dobry moment na to, aby poświęcić mu trochę więcej czasu i pomyśleć, czy rozwiązanie to ma szansę się przyjąć. Oto krótka lista za i przeciw.
Dlaczego tak
1. Skaner siatkówki jest bezpieczniejszy od skanera linii papilarnych
Jednym z głównych zarzutów stawianych popularnym smartfonowym skanerom linii papilarnych jest to, że nie są aż tak bezpieczne, jak by się mogło wydawać. Co prawda czasy, gdy dało się je obejść, przykładając do nich zdjęcie dłoni, są już za nami, ale osoba mająca odpowiedni sprzęt i trochę samozaparcia nadal jest w stanie odblokować zabezpieczony w ten sposób telefon.Oszukanie dobrze zrobionego, nowoczesnego skanera siatkówki jest dużo trudniejsze. W starszych rozwiązaniach tego typu można to było zrobić za pomocą fotografii bardzo wysokiej jakości, ale teraz jest to już właściwie niemożliwe, a zrobienie kopii gałek ocznych - z dość oczywistych powodów - jest dużo trudniejsze od wykonania kopii/odlewu odcisków palców.
W przypadku smartfona z tak bardzo biznesowymi aspiracjami jak Galaxy Note 7 zwiększone bezpieczeństwo ma bardzo duże znaczenie. Na przykład funkcja Bezpiecznego katalogu pozwala na wydzielenie ważnych firmowych danych i aplikacji do szyfrowanej, wydzielonej przestrzeni w systemie. Znajdujące się w tym katalogu dane są zupełnie niewidoczne i niedostępne poza jego granicami chronionymi przez dodatkowy etap autoryzacji. Wykorzystanie w tej sytuacji zaawansowanego logowania biometrycznego ma więc sporo sensu i rozwiązanie to z pewnością spodoba się osobom potrzebującym absolutnej prywatności i bezpieczeństwa danych.
2. Gdy skaner tęczówki działa, jest nawet szybszy niż skaner odcisków
Może trudno w to uwierzyć, ale jeśli skanerowi tęczówki Note'a 7 zapewni się idealne warunki pracy, to można odblokować nim telefon szybciej niż za pomocą skanera odcisków. Brzmi to nieprawdopodobnie, bo współczesne czytniki linii papilarnych działają błyskawicznie, ale skaner tęczówki Samsunga potrafi być o ułamek sekundy szybszy.3. Skaner tęczówki jest wygodniejszy w czasie urlopu nad wodą i… zimą
Każdy użytkownik smartfona z czytnikiem linii papilarnych dobrze wie, że nie można na niego liczyć po dłuższej kąpieli, a w mroźną zimę, gdy na dłonie trzeba założyć rękawiczki, zdaje się on bardziej przeszkadzać niż pomagać. Skaner tęczówki nie ma takich ograniczeń, a dzięki połączeniu go z rysikiem korzystanie z telefonu w rękawiczkach jeszcze nigdy nie było tak wygodne jak w przypadku Galaxy Note 7. Choć z drugiej strony, za wygodę tę płaci się brakiem kompatybilności z… okularami przeciwsłonecznymi. Cóż, coś za coś.Dlaczego nie
1. Skaner tęczówki jest po prostu mniej wygodny
Dwa akapity wcześniej wspomniałem o tym, że jeśli skanerowi Note'a 7 zapewni się idealne warunki, to działa on rewelacyjnie. Problemem jest to, że zapewnienie tych idealnych warunków nie jest łatwe, na czym cierpi wygoda korzystania z tego rozwiązania. Co prawda, dzięki temu, że skaner Galaxy Note 7 działa w podczerwieni i telefon ten jest wyposażony w diodę świecącą w bliskiej podczerwieni,niestraszne mu słabe oświetlenie, ale bardzo mocne, padające wprost na telefon - już tak. Poza tym, aby skaner zadziałał, smartfon trzeba trzymać we właściwej pozycji i odległości od twarzy. A nawet jeśli już opanuje się odruchowe podnoszenie ręki w odpowiedni sposób, to na ekranie telefonu często można zobaczyć prośbę o szersze otworzenie oczu. Nawet jeśli otwiera się je tak szeroko, jak to tylko możliwe.Jednak najwięcej problemów z tym rozwiązaniem mają osoby noszące okulary korekcyjne lub szkła kontaktowe. Teoretycznie skaner powinien sobie radzić z takimi przeszkodami, ale w praktyce jako pełnoetatowy okularnik szybko zrezygnowałem z odblokowywania za jego pomocą swojego testowego telefonu, bo ciągle przeszkadzały mu w działaniu odblaski w szkłach. Zdecydowanie nie jest to więc rozwiązania dla każdego, bo trzeba mieć do niego trochę cierpliwości i… zdrowy wzrok.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz