środa, 3 stycznia 2018

Rozwiązania największych problemów z Windows 10

System Windows jest wykorzystywany przez miliony użytkowników. Nie jest jednak doskonały i dosyć często zdarzają się mniej lub bardziej poważne problemy z jego działaniem. Na szczęście prawie każdy z nich można naprawić. Oto rozwiązania 30 często spotykanych problemów z Windows.
Poznajmy proste triki, dzięki którym samodzielnie pozbędziemy się 10 popularnych problemów, na które skarżą się użytkownicy Windows 10. Są to takie sytuacje, kiedy system robi coś sam, nie widzi tego, co powinien widzieć, uruchamia niewłaściwe programy, nie chce łączyć się z internetem. Przeczytamy też, jak sprawdzić, jaką mamy wersję systemu - 32- czy 64-bitowy, co z kolei przyda nam się, gdy będziemy instalować nowe aplikacje. Wszystkie te triki w gruncie rzeczy są bardzo proste - warto je zapamiętać albo po prostu mieć pod ręką to wydanie, żeby w razie potrzeby poradzić sobie z niesfornym Windows.

Pętla automatycznej naprawy

Zapętlona automatyczna naprawa, uniemożliwiająca uruchomienie systemu, zaczęła doskwierać użytkownikom po debiucie Windows 8 i nadal sprawia problemy w Windows 10. Taka sytuacja zdarza się najczęściej, gdy zamkniemy system podczas aktualizacji lub nagle zabraknie zasilania, a także po instalacji nowych urządzeń lub sterowników. System nie chce się wtedy uruchomić, tylko wyświet­la ekran. Aby rozwiązać ten problem, trzeba mieć obraz systemu lub tworzyć punkty przywracania.

Punkt przywracania

1. Na ekranie ratunkowym klikamy na Rozwiąż problemy.
2. Potem wybieramy opcję Przywracanie systemu.
3. Uruchomi się kreator, który pozwoli nam skorzystać z ostatnich punktów przywracania. Wybieramy ten najnowszy i klikamy na Przywróć.
4. Przy ponownym uruchomieniu komputera nie powinniśmy już mieć problemów. Jeśli jednak to nie pomoże, możemy spróbować wykorzystać dysk z obrazem systemu.

Obraz systemu

1. Ponownie wybieramy opcję Rozwiąż problemy.
2. Następnie klikamy na Odzyskiwanie obrazu systemu.
3. Pojawi się kreator, który pozwoli nam na skorzystanie z nośnika zawierającego obraz systemu (może to być również lokalizacja sieciowa).
4. Po wykonaniu przywracania i ponownym uruchomieniu system powinien być w takim stanie, w jakim została utworzona kopia.

Niewidoczne dyski zewnętrzne i pendrive'y

Najczęściej ten problem jest spowodowany błędną inicjacją noś­nika w komputerze. Przyczyną może być też to, że standardowo przypisane litery do partycji naszego dysku w komputerze są już zajęte. Możemy to szybko naprawić i korzystać z podłączonego nośnika.
1. Klikamy prawym przyciskiem myszy na Start i wybieramy opcję Zarządzanie dyskami.
2. Na ekranie zarządzania dyskami możemy zobaczyć, że nasz dysk jest wykrywany przez system, jednak nie ma przypisanej żadnej litery. Musimy kliknąć na partycję prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Zmień literę dysku i ścieżki.
3. Następnie klikamy na Dodaj, wybieramy nową literę dla danej partycji i klikamy na Ok.
4. Czynności powtarzamy dla wszystkich niewidocznych partycji. Od razu po wykonaniu tych kroków w Eksploratorze Windows powinny pojawić się niewidoczne do tej pory dyski.

Brakujące pliki systemowe

Może się zdarzyć, że podczas próby uruchomienia programów lub usług system zgłasza brak plików lub bibliotek. W takim przypadku, zanim zaczniemy szukać ich w internecie, należy skorzystać z wbudowanego w system narzędzia, które działa bezbłędnie - System FIle Checker (SFC). Pozwala ono na przeskanowanie systemu i znalezienie uszkodzonych i wad­liwych plików, a następnie ich podmianę przy wykorzystaniu nośnika naprawczego lub instalacyjnego systemu.
1. Klikamy na ikonę wyszukiwarki systemowej na pasku zadań i wpisujemy cmd. Następnie klikamy prawym przyciskiem myszy na Wiersz polecenia i na Uruchom jako administrator.
2. Teraz wystarczy wpisać komendę sfc /scannow i wcisnąć Enter.
3. Weryfikacja wszystkich plików systemu może potrwać czasem bardzo długo. Dlatego alternatywnie możemy od razu podać ścieżkę do jednego konkretnego pliku, którego brakuje lub który jest uszkodzony.
4. W takim przypadku wpisujemy komendę sfc /scanfile=[ścieżka do pliku] i wciskamy Enter. Nasza przykładowa ścieżka to C:\Windows\System32\utilman.exe
5. Jeśli system wykryje błąd w plikach, postara się sam go naprawić. Jeżeli mu się nie uda - zostaniemy poproszeni o umieszczenie w napędzie nośnika instalacyjnego/naprawczego, aby program mógł skopiować właściwe pliki.
6. Gdy proces dobiegnie końca, otrzymamy komunikat o poprawnym zakończeniu skanowania. Jeśli wszystkie pliki systemu zostaną sprawdzone i nie zostanie wykryty żaden błąd, a my nadal otrzymujemy ostrzeżenia o brakujących plikach, najprawdopodobniej komputer został zainfekowany jakimś złośliwym oprogramowaniem. Warto skorzystać wtedy z jednego z ratunkowych zestawów antywirusowych z płyty.

Samoczynne wybudzanie się komputera

Komputer może być wybudzany z wielu powodów, najczęściej jednak winę ponosi podłączony do niego sprzęt, przede wszystkim mysz, chociaż czasem przyczyną problemu mogą być też różne urządzenia w sieci.
1. Wciskamy skrót klawiaturowy Start+R, wpisujemy cmd i klikamy na OK.
2. Teraz wpisujemy komendę powercfg -devicequery wake_armed i zatwierdzamy ją klawiszem Enter. Po chwili powinniśmy zobaczyć listę urządzeń podpiętych do komputera, które wpływają na jego wybudzanie.
3. Teraz ponownie korzystamy ze skrótu z kroku 1, tym razem wpisujemy jednak devmgmt.msc i klikamy na OK.
4. W Menedżerze urządzeń musimy odnaleźć te sprzęty, które wpływają na wybudzanie. Mysz znajdziemy w kategorii Mysz i inne urządzenia wskazujące. Klikamy na nią prawym przyciskiem myszy, a następnie na Właściwości.
5. Teraz musimy przejść do zakładki Zarządzanie energią i na niej usunąć zaznaczenie przy opcji Zezwalaj temu urządzeniu na wznawianie pracy komputera.
6. Czynności powtarzamy dla wszystkich urządzeń znalezionych w kroku 2. Istnieje możliwość, że nasz komputer jest wybudzany przez sieć LAN. Jeśli z niej korzystamy, możemy wyłączyć taką funkcjonalność. W Menedżerze urządzeń musimy odnaleźć kartę LAN i w jej właściwościach wyłączyć możliwość wybudzania.

W tle aktywne są różne aplikacje - jak je wyłączyć?

Windows 10 ma wbudowane aplikacje, które cały czas pracują w tle, czy to pobierając aktualizacje, czy inne dane z internetu, aby użytkownik miał dostęp do najnowszych informacji. Często jednak jest to zupełnie zbędne i generuje niepotrzebne zużycie zasobów. Wyłączenie aplikacji w tle może nie tylko przynieść nam zysk w postaci lepszej wydajności - może też poprawić czas pracy na baterii, jeśli korzystamy z laptopa.
1. Aby zarządzać tymi aplikacjami, musimy uruchomić Ustawienia systemu Windows i kliknąć na kategorię Prywatność.
2. Teraz przewijamy suwak po lewej stronie na sam dół. Gdy pokaże się zakładka Aplikacje w tle, wybieramy ją.
3. Na niej możemy zarządzać wszystkimi aplikacjami, które pracują w tle w naszym komputerze. W celu włączenia lub wyłączenia programu wystarczy przesunąć odpowiedni suwak.

Rozmyta czcionka w programach

Gdy po uruchomieniu programu zauważamy, że litery rozmywają się, nie są ostre i czytelne, jest to związane z błędnym skalowaniem okien i ustawieniami czcionki. Ten kłopot dotyczy zwłaszcza osób pracujących na monitorach z wysoką rozdzielczością i zmienionymi ustawieniami skalowania.
1. W takiej sytuacji klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonę skrótu danej aplikacji i wybieramy Właściwości.
2. Teraz musimy przejść do zakładki Zgodność, zaznaczyć opcję Zastąp zachowanie skalowania przy wysokiej rozdzielczości DPI i kliknąć na Ok.
3. Od tej chwili dany program powinien być wyświetlany prawidłowo.

Aplikacje domyślne

Po instalacji wielu aplikacji może zdarzyć się, że pliki różnych typów nie są uruchamiane domyślnie przez tę, która najbardziej nam odpowiada. Winne temu są ustawienia programów domyślnych. Są to programy, które system uruchamia zawsze wtedy, gdy chcemy otworzyć plik z rozszerzeniem przypisanym do danego typu pliku. Jeśli więc naszym domyślnym programem do otwierania stron internetowych jest Google Chrome, za każdym razem, gdy będziemy otwierali plik z rozszerzeniem HTML, otworzy się on właśnie w tej przeglądarce. W Windows 10 możemy dopasować domyślne programy od razu do całej kategorii plików.
1. Otwieramy Ustawienia systemu i klikamy na System.
2. Teraz musimy po lewej stronie kliknąć na Aplikacje domyślne i będziemy mogli zarządzać domyślnymi programami.
3. W celu zmiany konkretnego programu, klikamy na niego - pokaże się wtedy menu z możliwymi alternatywnymi programami.
4. Wystarczy kliknąć na jeden z nich, a stanie się on nowym programem domyślnym.
5. Jeśli dla nas są to zbyt ogólne ustawienia, musimy przewinąć widok okna po prawej stronie na sam dół i kliknąć na opcję Wybierz aplikacje domyślne według typów plików.
6. W tym oknie możemy dopasować program domyślny dla każdego rozszerzenia pliku w naszym systemie. W celu zmiany domyślnego programu wystarczy kliknąć po prawej stronie okna i wybrać jeden z programów dostępnych na liście.

Nie działa Menu start

Gdy po kliknięciu na przycisk menu Start nic się nie dzieje, problem jest bardzo irytujący, ponieważ zupełnie nie możemy dostać się do menu startowego, a więc do żadnego z naszych programów. Na szczęście działają skróty klawiaturowe. Poznajmy trzy sposoby na szybkie rozwiązanie problemu (jeśli nie pomogą, ostatecznym rozwiązaniem jest skorzystanie z punktu przywracania systemu lub płyty ratunkowej).

Sposób 1

Jeżeli przed aktualizacją Windows 8 do Windows 10 korzystaliśmy z alternatywnego menu Start, menu Start w nowym Windows może nam nie działać. W takim wypadku wciskamy kombinację klawiszy Start+X, klikamy na Panel sterowania i na Programy i funkcje. Szukamy na liście naszego alternatywnego menu Start, zaznaczamy je i wybieramy opcję Odinstaluj. Później uruchamiamy ponownie komputer.

Sposób 2

1. Wciskamy kombinację klawiszy Start+R, wpisujemy C:\Windows\System32\ i klikamy na Przeglądaj.
2. Teraz odnajdujemy program cmd.exe i uruchamiamy go jako administrator.
3. Wpisujemy polecenie sfc /scannow i zatwierdzamy klawiszem Enter.
4. Po zakończeniu skanowania ponownie uruchamiamy komputer i jeszcze raz powtarzamy krok 1.
5. Tym razem wpisujemy polecenie: dism /online /cleanup-image /restorehealth i również zatwierdzamy klawiszem Enter.

Sposób 3

1. Wciskamy kombinację klawiszy Start+R i wpisujemy polecenie:c:\Windows\System32\WindowsPowerShell\v1.0\powershell.exe. Klikamy na Przeglądaj.
2. Teraz klikamy prawym przyciskiem myszy na powershell.exe i klikamy na Uruchom jako administrator.
3. Następnie musimy wpisać polecenie:
Get-AppXPackage | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register "$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml"  - zatwierdzamy je klawiszem Enter.
4. Po tych krokach wystarczy ponowne uruchomienie komputera i menu Start powinno znów działać.
Uwaga! Jeśli nie mamy legalnej wersji systemu, możliwe, że żadna metoda nie zadziała.

Jak sprawdzić, jaką mam wersję systemu oraz czy mam system 32-bit, czy 64-bit?

Jest to bardzo proste i możemy to sprawdzić w każdej wersji systemu Windows, nie tylko w 10. Wystarczy uruchomić aplet System, w Windows 10 w tym celu wciskamy kombinację klawiszy Start+X, a następnie klikamy na System.  Pojawi się okno, w którym odnaleźć można obydwie informacje. Wersja systemu jest u samej góry okna, natomiast architektura systemu - mniej więcej pośrodku okna.

Problem z połączeniem sieciowym

W zdecydowanej większości przypadków za błędne działanie sieci Wi-Fi odpowiada wadliwy sterownik karty sieciowej, postarajmy się go zainstalować ponownie lub zaktualizować. Gdy wyeliminujemy tę przyczynę, możemy, korzystając z drugiego urządzenia, spróbować połączyć się z tą samą siecią i sprawdzić, czy będą występować te same problemy. Jeśli tak, może to oznaczać problem z naszym ruterem lub dostawcą usług internetowych, który na przykład wykonuje jakieś prace konserwacyjne i dlatego tracimy dostęp do sieci. Możemy również spróbować przeprowadzić uniwersalną procedurę, która może rozwiązać ten problem.
1. Korzystamy ze skrótu klawiaturowego Start+X i uruchamiamy Wiersz polecenia (administrator).
2. Teraz musimy wpisywać kolejne komendy i zatwierdzać je każdorazowo klawiszem Enter:
  • netsh winsock reset
  • netsh int ip reset
  • ipconfig /release
  • ipconfig /renew
  • ipconfig /flushdns 
Podane wyżej komendy mają na celu zresetowanie stosu TCP/IP, zwolnienie adresu IP, odnowienie adresu IP oraz opróżnienie i zresetowanie pamięci podręcznej programu do rozpoznawania nazw klienta DNS.
3. Po tych krokach musimy ponownie uruchomić komputer, aby zmiany zostały zastosowane.

Ryzykowne przymusowe aktualizacje

Problem: Windows 10 pobiera i instaluje aktualizacje automatycznie, co nie zawsze wychodzi nam na dobre. Problemy pojawiają się przede wszystkim przy instalacji sterowników urządzeń.
Rozwiązanie: Możemy wyłączyć samoistne instalowanie się sterowników. W tym celu wciskamy na klawiaturze Start+Pause, a w nowym oknie klikamy na Zaawansowane ustawienia systemowe. Następnie wybieramy kartę Sprzęt, klikamy na Ustawienia instalacji urządzeń, później zaznaczamy Nie, pozwól mi wybrać, co zrobić i Nigdy nie instaluj oprogramowania sterownika z witryny Windows Update. Zatwierdzamy zmiany przyciskiem Zapisz zmiany.
Aby zablokować konkretne aktualizacje systemu poprzez Windows Update, pobieramy narzędzie udostępnione przez Microsoft, po czym uruchamiamy je. Klikamy na Zaawansowane i usuwamy zaznaczenie przy polu Zastosuj poprawki automatycznie. Klikamy na Dalej. Następnie wybieramyHide Updates i zaznaczamy aktualizacje, które chcemy zablokować. Klikamy dwukrotnie na Dalej, a później zamykamy program.

Nagle dysk jest pełny

Problem: Po uaktualnieniu systemu do Windows 10 mamy 30 dni na powrót do poprzedniej wersji Windows. Aby to umożliwić, podczas aktualizacji tworzona jest kopia zapasowa starego Windows w ukrytym folderze o nazwie Windows.old, który zajmuje na dysku bardzo dużo miejsca.
Rozwiązanie: Jeżeli jesteśmy pewni, że zostaniemy przy Windows 10 lub wspomniane 30 dni już minęło, możemy bezpiecznie skasować folder z kopią zapasową. Aby to zrobić, wciskamy na klawiaturze kombinację Start+R, a w wyświet­lonym oknie wpisujemy cleanmgr i klikamy na OK. W następnym oknie klikamy na OK, po czym wybieramy opcję Oczyść pliki systemowe i jeszcze raz klikamy na OK. Następnie zaznaczamy Poprzednie instalacje systemu Windows. Ostatnie kliknięcie na OK bezpiecznie usunie dane starego Windows.

Windows 10 nie odtwarza filmów na DVD

Problem: Program firmy Microsoft do odtwarzania filmów na DVD jest dostępny dla nas bezpłatnie tylko wtedy, jeśli przenieśliśmy się na Windows 10 z Windows 7 lub Windows 8.1 z Windows Media Center.
Rozwiązanie:  Na szczęście nie musimy polegać na oprogramowaniu Microsoftu. Istnieje wiele darmowych narzędzi, które bez problemu poradzą sobie z filmami na DVD. Jednym z nich jest na przykład bardzo popularny i funkcjonalny VLC media player, którego najnowszą wersję przygotowaną pod Windows 10 pobierzemy ze sklepu Windows.

Stan uśpienia szwankuje

Problem: Gdy przez dłuższy czas nie korzystamy z naszego komputera, Windows 10 wprowadza go domyślnie w stan uśpienia. Pecet powinien wybudzić się po wciś­nięciu dowolnego przycisku na klawiaturze lub poruszenia myszą, ale czasami ta funkcjonalność nie działa.
Rozwiązanie: Problem rozwiążą nowe sterowniki, które powinien dostarczyć nam na przykład producent naszego komputera. Jeżeli jednak nie mamy do dyspozycji odpowiednich sterowników, możemy całkowicie wyłączyć stan uśpienia, zmieniając plan zasilania. W tym celu naciskamy Start+X, klikamy na Opcje zasilania, Pokaż plany dodatkowe i zaznaczamy pole przy Wysoka wydajność. Uwaga! W tym trybie akumulator laptopa będzie działał nieco krócej.

Notebook bardzo się nagrzewa

Problem: Notebook z Windows 10 wciąż pracuje na najwyższych obrotach. Komputer bardzo się grzeje i wymaga ciągłego chłodzenia wentylatorem.
Rozwiązanie: Przyczyną jest najprawdopodobniej nowa funkcja Porady dotyczące systemu Windows, która mocno obciąża procesory niektórych notebooków. Do momentu, gdy Microsoft rozwiąże ten problem aktualizacją, powinniśmy ją wyłączyć. Otwieramy ustawienia systemowe za pomocą kombinacji klawiszy Start+I i klikamy na System. Z menu wybieramy Powiadomienia i akcje, po czym przesuwamy przełącznik przy polu Pokaż porady dotyczące systemu Windows.

Brak aktualizacji do Windows 10

Problem: Windows 10 zadebiutował 29 lipca, ale opcja aktualizacji nie pojawiła się jeszcze u wszystkich użytkowników Windows 7 i Windows 8.1.
Rozwiązanie: Jeśli nie chcemy dłużej czekać, wciskamy Start i wpisujemy na klawiaturze cmd. Klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonę Wiersz polecenia, po czym wybieramy opcję Uruchom jako administrator. W kolejnym oknie wprowadzamy tekst wuauclt/updatenow i wciskamy Enter. Windows 10 zostanie pobrany natychmiast.

Błąd 0x8024002

Problem: Na niektórych pecetach podczas próby aktualizacji do Windows 10 pojawia się błąd 0x8024002.
Rozwiązanie: Klawiszami Start+E otwieramy Eksplorator Windows, a następnie wybieramy dysk C. Otwieramy folder Windows, następnie SoftwareDistribution i Download. Z tego ostatniego usuwamy wszystkie znajdujące się w nim pliki. Później wystarczy uruchomić aktualizację manualnie, tak jak przedstawiliśmy to we wskazówce numer 7.

Aktualizacja bez internetu

Problem: Nie możemy zaktualizować do Windows 10 peceta, który nie jest podłączony do internetu.
Rozwiązanie: Na komputerze podłączonym do internetu pobieramy udostępniony przez Microsoft program, który pozwala nam utworzyć specjalną instalacyjną płytę DVD (wersja 32-bitowa i wersja 64-bitowa). Jeśli nasz pecet nie ma napędu DVD, za pomocą tego samego narzędzia przygotujemy również instalacyjny nośnik USB.

Między wirtualnymi pulpitami

Problem: Wirtualne pulpity w Windows 10 pozwalają nam na lepszą organizację pracy. Co jednak zrobić, gdy pojawia się potrzeba przeniesienia otwartego programu czy folderu z jednego pulpitu do drugiego?
Rozwiązanie: Wciskamy kombinację klawiszy Start+Tab. Wybieramy pulpit, z którego chcemy przenieść aplikację, a następnie klikamy na jej podgląd prawym przyciskiem myszy. Z rozwiniętego menu wybieramy opcję Przenieś do.

Znikł Panel sterowania

Problem:  W nowym menu Start zabrakło miejsca dla odnośnika do Panelu sterowania. Mamy z jego poziomu dostęp wyłącznie do Ustawień.
Rozwiązanie: Panel sterowania otwieramy po prostu kliknięciem prawym przyciskiem myszy na ikonę menu Start, a następnie na pozycję Panel sterowania. W ten sposób w razie potrzeby szybko znajdziemy także inne ważne usługi, takie jak Menedżer urządzeń albo zadań.

Chaotyczny obszar powiadomień

Problem: W obszarze powiadomień na pasku zadań, obok zegara znajduje się wiele niepotrzebnych ikon. Brakuje natomiast tych istotnych.
Rozwiązanie: Wyświetlane w tym miejscu programy wybierzemy, włączając menu Start, a następnie klikając na Ustawienia, System i Powiadomienia i akcje. Znajdziemy tam opcje Wybierz ikony wyświetlane na pasku zadań oraz Włączanie i wyłączanie ikon systemowych. Za ich pomocą możemy dodawać i usuwać z paska zadań różne elementy.

Niepotrzebne wyszukiwanie sieciowe

Problem: Gdy wyszukuję coś w menu Start, Windows pod polem Sieć Web pokazuje nam wyniki wyszukiwania tej frazy w internecie. Mało komu przydaje się ta funkcja, bo przecież w menu Start szukamy przede wszystkim programów zainstalowanych na komputerze.
Rozwiązanie: Wpisujemy w menu Start na klawiaturze dowolną frazę. Gdy wyświetlą się wyniki wyszukiwania, klikamy na ikonę trybu po lewej stronie. Kliknięciem przesuwamy suwak i wyłączamy opcję Wyszukaj online i uwzględnij wyniki z Internetu. Od teraz Windows będzie przeszukiwał tylko twardy dysk.

Edge wyszukuje w Bing zamiast w Google

Problem: Nowa przeglądarka Edge korzysta zawsze z wyszukiwarki Bing, a nie ze znacznie popularniejszego i zdaniem większości użytkowników lepszego Google.
Rozwiązanie: Możemy łatwo ustawić Google jako domyślną wyszukiwarkę. Uruchamiamy Edge i wpisujemy adres www.google.pl. Następnie klikamy na ikonę z trzema kropkami, która znajduje się w prawym górnym rogu okna i wybieramy Ustawienia. Przewijamy otwartą zakładkę w dół, aż zobaczymy napis Wyświetl ustawienia zaawansowane. Klikamy na niego, a następnie rozwijamy menu pod opcją Wyszukaj na pasku adresu przy użyciu i wybieramy <Dodaj nowego>. Później klikamy kolejno na napisy www.google.pl i Dodaj jako domyślnego. Od tego momentu Google staje się naszą domyślną wyszukiwarką w Edge.

Ekran blokady przeszkadza

Problem: Przed ekranem logowania Windows 10 zawsze wyświetla niepotrzebny ekran blokady, który za każdym razem musimy wyłączać kliknięciem.
Rozwiązanie: Aby usunąć ekran blokady, naciskamy Start+R i w nowym oknie wpisujemy regedit. Wciskamy Enter i klikamy na Tak. Teraz klikamy dwukrotnie kolejno na: HKEY_LOCAL_MACHINE, SOFTWARE, POLICIES, MICROSOFT i WINDOWS. Prawym przyciskiem myszy klikamy na WINDOWS, a z rozwijanego menu wybieramy Nowy i Klucz. Wpisujemy na klawiaturzePERSONALIZATION i wciskamy Enter. Później klikamy prawym przyciskiem myszy na PERSONALIZATION i Nowy, a następnie Wartość DWORD (32-bitowa). Nową wartość nazywamy NoLockScreen, wciskamy dwukrotnie Enter, ustawiamy dane wartości na 1 i klikamy na OK. Od tego momentu nie będzie się nam już wyświetlał ekran blokady.

Nieprzydatne kafelki

Problem: Po otwarciu menu Start widzimy w formie kafelków tylko kilka zainstalowanych programów. Prawie zawsze są to jednak pozycje, z których i tak nie korzystamy, a nie naprawdę pożyteczne skróty.
Rozwiązanie: Możemy dowolnie modyfikować obszar z kafelkami. Aby usunąć wybraną pozycję, klikamy na nią prawym przyciskiem myszy i wybieramy Odepnij od ekranu startowego. By zmniejszyć lub zwiększyć ikonę, klikamy na Zmień rozmiar. Łatwo dodamy też do menu Start nowe kafelki - by to zrobić, wystarczy otworzyć menu Start, wybrać Wszystkie aplikacje i po prostu przeciągnąć daną pozycję do obszaru z kafelkami.

Uciążliwe funkcje i zbieranie naszych danych

Problem: W Windows 10 domyślnie włączone są potencjalnie uciążliwe dla nas funkcje, takie jak zbieranie informacji o tekście, który wpisujemy na klawiaturze, dzielenie się informacjami o naszej sieci Wi-Fi z naszymi znajomymi z portali społecznościowych czy korzystanie z naszego łącza internetowego do wysyłania innym użytkownikom systemu aktualizacji.
Rozwiązanie: Pobieramy darmową aplikację O&O Shut­Up10, która pozwala nam wyłączyć wszystkie funkcje, które przeszkadzają nam lub budzą obawy o naszą prywatność. W głównym oknie programu widzimy opcje podzielone na kategorie: ochrona, prywatność, lokalizacja, zachowania użytkownika, Windows Update i pozostałe. Po kliknięciu na daną opcję wyświetla się jej opis oraz możliwość wyłączenia jej za pomocą suwaka. Program działa w języku angielskim, ale jego obsługa jest bardzo prosta.

Brak Charms

Problem: W Windows 10 nie znajdziemy paska Charms, który w Windows 8 umożliwiał łatwy dostęp do często używanych funkcji systemu.
Rozwiązanie: Zamiast Charms możemy używać nowego Centrum akcji. Otwieramy je za pomocą skrótu klawiaturowego Start+A lub kliknięciem na ikonę w Obszarze powiadomień w prawym dolnym rogu ekranu.

Mało prywatności w menu Start

Problem: W menu Start widzimy zawsze listę najczęściej używanych aplikacji. To wygodna funkcjonalność, ale czasami nie chcemy przecież, by każdy użytkownik naszego peceta wiedział, z jakich programów korzystamy najczęściej.
Rozwiązanie: By usunąć dane o jednym programie z listy Najczęściej używane, otwieramy menu Start, klikamy na nazwę danej aplikacji prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję Nie pokazuj na tej liście. Jeśli chcemy całkowicie pozbyć się listy, otwieramy Ustawienia za pomocą kombinacji klawiszy Start+I, a w nowym oknie wybieramy kolejno Personalizacja i Start. Przesuwamy suwak przy opcji Pokaż najczęściej używane aplikacje.

Brak klasycznych gier

Problem: W Windows 10 nie znajdziemy klasycznych gier takich jak Pasjans, Saper czy Kierki, które były obecne w starszych wersjach systemu.
Rozwiązanie: Z łatwością dodamy je do Windows 10 samodzielnie. By to zrobić, pobieramy pakiet instalacyjny Windows 7 Games for Windows 8 and 10 1.1, a następnie uruchamiamy go. Możemy samodzielnie wybrać, które z gier chcemy zainstalować.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz