wtorek, 26 grudnia 2017

Windows 10 - jak zresetować i przywrócić system

Przeważnie w przypadku kłopotów z systemem użytkownicy kierują się od razu do serwisu. Możemy jednak najpierw sami spróbować zresetować system do stanu początkowego lub nawet przywrócić do stanu z przeszłości, który wcześniej zapisaliśmy.
Czasem wystarczy chwila nieuwagi, by spowodować w systemie problem, którego naprawienie może przerastać nasze możliwości. W razie poważniejszych kłopotów do wyboru mamy trzy najważniejsze opcje: skorzystanie z punktu przywracania, by wrócić do stanu sprzed zmian, reset do ustawień fabrycznych i przywracanie z wykorzystaniem wykonanego wcześniej obrazu systemu. Zarówno punkt przywracania, jak i obraz systemu musimy stworzyć zawczasu, przed awarią. Jeśli wcześniej o tym nie pomyśleliśmy, zostaje nam właś­nie reset Windows do ustawień początkowych oraz, w zupełnej ostateczności, ponowna instalacja systemu od zera. Uwaga! Niezależnie od tego, którą opcję naprawiania systemu wybierzemy, zawsze należy stworzyć kopię bezpieczeństwa najważniejszych dla nas danych - na wszelki wypadek.
Punkt przywracania systemu Windows Skorzystanie z punktu przywracania to powinien być nasz pierwszy krok w wypadku problemów. Dlatego warto włączyć opcję tworzenia punktów przywracania i tworzyć je przed każdą bardziej ryzykowną operacją, jak instalacja sterowników czy aktualizacji.
Resetowanie systemu do stanu początkowego Jeśli system znacznie spowolnił i nie jesteśmy w stanie wykryć przyczyn błędów czy awarii systemu, warto wypróbować tę metodę. Mamy do wyboru dwie opcje - reset z usunięciem wszystkich plików użytkownika i ustawień lub reset z ich zachowaniem.
Przywracanie z wykorzystaniem obrazu systemu W przypadku poważnej awarii, gdy Windows nie może nawet wystartować, wcześniej wykonany obraz systemu może zaoszczędzić nam sporo nerwów. Korzystając z tej opcji, będziemy mogli odtworzyć system, cofając go do stanu zapisanego w obrazie.

Punkty przywracania systemu Windows

Aby mieć możliwość skorzystania z punktu przywracania, najpierw musimy go stworzyć.

Tworzenie punktu przywracania

1. W polu wyszukiwania na pasku zadań Windows wpisujemy Utwórz punkt przywracania i klikamy na wyszukaną opcję.
2. Otwiera się okno Właściwości systemu na zakładce Ochrona systemu. Klikamy na partycję oznaczoną jako (System), a następnie na Konfiguruj.
3. W kolejnym oknie klikamy na Włącz ochronę systemu i na OK.
4. Teraz w oknie z punktu 2 możemy utworzyć punkt przywracania systemu, klikając na Utwórz.
5. Nadajemy nazwę punktowi przywracania i klikamy na Utwórz, by rozpocząć jego tworzenie, a następnie na OK.

Przywracanie systemu

1. Przywracanie systemu jest proste. Powtarzamy krok 1 poprzedniej porady i w oknie Właściwości systemu na zakładce Ochrona systemu klikamy na Przywracanie systemu.
2. Następnie klikamy na Dalej, zaznaczamy kliknięciem punkt, którego chcemy użyć, i klikamy na Dalej.
3. Teraz wystarczy potwierdzić całą operację, klikając na Zakończ.
Po ponownym uruchomieniu system będzie poprawnie przywrócony do zapisanego punktu. Nasze dane użytkownika nie powinny zostać naruszone.

Resetowanie systemu do stanu początkowego

1. Otwieramy menu Start i klikamy na ikonę Ustawienia.
2. Następnie klikamy na Aktualizacja i zabezpieczenia.
3. Teraz po lewej stronie klikamy na Odzyskiwanie.
4. Po prawej stronie wybieramy pierwszą opcję od góry - Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego. Klikamy na Rozpocznij.
5. Teraz musimy wybrać jedną z dwóch opcji resetowania - Zachowaj moje pliki lub Usuń wszystko. Najlepiej wybrać pierwszą opcję, a dopiero jeśli nie będziemy zadowoleni z efektów - drugą. W obu przypadkach utracimy wszystkie aplikacje i ustawienia.
6. W dalszych krokach potwierdzamy chęć zresetowania komputera i przechodzimy do końca. Jeśli pojawi się błąd o braku środowiska odzyskiwania, musimy umieścić w napędzie płytę instalacyjną Windows i uruchomić z niej komputer.

Przywracanie z wykorzystaniem obrazu systemu

Dzięki temu rozwiązaniu będziemy mogli przywrócić stan systemu zachowany na obrazie, nawet jeśli system nie uruchamia się i wydaje się uszkodzony. Zaletą tej opcji jest to, że pozwala zachować aplikacje, ustawienia i prywatne pliki.

Tworzenie obrazu

1. Uruchamiamy Panel sterowania, a następnie klikamy na Kopia zapasowa i przywracanie (Windows 7).
2. Klikamy z lewej strony okna na Tworzenie obrazu systemu.
3. Wybieramy, gdzie chcemy zapisać obraz systemu - może to być osobny dysk twardy, kilka płyt DVD lub serwer sieciowy. Klikamy na Wybierz i na Dalej.
4. Domyślnie jest zaznaczony do skopiowania cały dysk systemowy, możemy dodać kolejne dyski lub po prostu kliknąć na Dalej.
5. Potwierdzamy operację i klikamy na Rozpocznij wykonywanie kopii zapasowej.

Przywracanie obrazu

1. Uruchamiamy komputer, korzystając z noś­nika instalacyjnego lub ratunkowego systemu Windows.
2. Wybieramy opcję Naprawa systemu i klikamy na Rozwiąż problemy, a następnie na Odzyskiwanie obrazu systemu.
3. Jeśli utworzyliśmy obraz na dysku lokalnym, od razu możemy przejść do przywracania. Jeżeli nie - pojawi się informacja o błędzie. Jeśli zapisaliśmy obraz systemu na płytach DVD, wkładamy do napędu ostatnią z nich i klikamy na Ponów próbę. Jeżeli przywracamy system z obrazu na dysku sieciowym, klikamy na Anuluj, na Dalej, na Zaawansowane i na Wyszukaj obraz systemu w sieci.
4. Gdy nasz obraz pojawi się na liście, zaznaczamy go i klikamy na Dalej. Kolejnym krokiem jest zaznaczenie dysku, który chcemy odtworzyć, i ponowne kliknięcie na Dalej. W kolejnym oknie zaznaczamy opcje formatowania  i ponownego partycjonowania nośnika. Klikamy na Dalej.
5. Na koniec wystarczy kliknąć na Zakończ i potwierdzić wykonanie operacji.
Po jej zakończeniu komputer zostanie ponownie uruchomiony z systemem przywróconym do stanu z obrazu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz