czwartek, 21 grudnia 2017

Poznaj najciekawsze triki do rejestru Windows

Rejestr Windows pełni niezwykle ważną funkcję – jest bazą danych, w której system przechowuje informacje o konfiguracji komputera. Modyfikując rejestr, możemy wprowadzać zmiany w systemie. Poznajmy najciekawsze triki do rejestru.
Rejestr systemu Windows spełnia analogiczną funkcję do katalogu "/etc/" w systemach Linux/Unix. Mówiąc w skrócie, rejestr to hierarchiczna baza danych konfiguracyjnych, która zawiera informacje o wszystkich podłączonych urządzeniach, użytkownikach i zainstalowanych programach. Oznacza to, że system odwołuje się do rejestru za każdym razem, gdy uruchamiana jest aplikacja lub podłączane urządzenie. Kiedyś zamiast rejestru wszystkie wpisy konfiguracyjne były zapisywane na dysku w postaci plików z rozszerzeniem INI, jednak oznaczało to ciągłe wykorzystanie dysku do odczytu takich plików. Rejestr Windows jest wczytywany do pamięci RAM przy starcie systemu, a na dysku zapisywane są tylko aktualne kopie. Pozwala to na zachowanie wysokiej wydajności systemu i na niespowalnianie dysków.
Modyfikacje rejestru przeznaczone są raczej dla bardziej zaawansowanych użytkowników, ponieważ jest to bardzo wrażliwa część systemu i ewentualne skasowanie ważnych wpisów może zagrozić jego stabilności.

Kopia zapasowa na wszelki wypadek

Niezależnie od poziomu naszej wiedzy i umiejętności dobrym nawykiem przed jakimikolwiek zmianami w rejestrze jest wykonywanie pełnej kopii zapasowej rejestru. Mając taką kopię, możemy w każdej chwili przywrócić stan rejestru, gdy coś pójdzie nie tak.
Warto pamiętać również o tym, że gdy tworzymy punkt przywracania systemu Windows, zapisywana jest w nim aktualna wersja rejestru systemu. Dzięki takiemu punktowi także możemy przywrócić rejestr do poprawnych ustawień.

Tworzenie kopii rejestru

1. Aby stworzyć kopię rejestru, naciskamy skrót klawiaturowy Start+R, by otworzyć oknoUruchamianie, potem wpisujemy w pole tekstowe regedit i klikamy na OK.
2. Następnie klikamy na górnym pasku na Plik i na Eksportuj.
3. Jeśli chcemy zrobić kopię całego rejestru, zaznaczamy pole przy Wszystko, podajemy nazwę pliku kopii zapasowej i klikamy na Zapisz.
Możemy również wykonać kopię wybranej gałęzi rejestru, którą będziemy modyfikować - w takim wypadku zaznaczamy pole przy Wybrana gałąź i podajemy adres ścieżki, a potem nazwę. Klikamy na Zapisz.

Przywracanie kopii rejestru

1. Otwieramy okno rejestru tak jak w punkcie 1 poprzedniej porady. Następnie klikamy na górnym pasku na Plik, a potem wybieramy z listy polecenie Importuj.
2. Wskazujemy na dysku lokalizację stworzonej przez nas kopii rejestru, czyli pliku z rozszerzeniem .reg. Klikamy na Otwórz.
Uwaga! W razie awarii możemy też przywrócić kopię rejestru, korzystając z Wiersza polecenia - należy w nim wpisać komendę: reg import [nazwa kopii].reg

Skróty używane w poradniku

W tym poradniku wielokrotnie są podawane dokładne ścieżki do kluczy w rejestrze. Żeby ich nie powtarzać, będziemy korzystać ze skrótów.

Najciekawsze zmiany w rejestrze

Wyświetlanie sekund na pasku zadań

To podstawowa informacja, której brak odczuwamy, gdy chcemy precyzyjnie określić czas jakiejś operacji. Za pomocą jednej prostej zmiany możemy dodać tę funkcjonalność do systemowego zegara. Miejsca na pasku zadań jest dużo, ponieważ data i tak zajmuje więcej przestrzeni niż sam zegar.
1. Otwieramy edytor rejestru - korzystamy z kombinacji klawiszy Start+R, wpisujemy w pole tekstowe regedit i klikamy na OK.
2. Teraz przechodzimy do kluczaHKCU\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced.
3. Następnie w oknie po prawej stronie klikamy na wolne miejsce prawym przyciskiem myszy i z menu dialogowego wybieramy opcję Nowy, Wartość DWORD.
4. Nazywamy nowy klucz ShowSecondsInSystemClock, klikamy na niego dwukrotnie, w polu Wartość wpisujemy 1 i klikamy na OK.
5. Ponownie uruchamiamy komputer - wprowadzone zmiany są widoczne.
6. Zmiany możemy cofnąć poprzez usunięcie utworzonego klucza.

Przywracamy poprzednie menu głośności

Dzięki temu trikowi zmienimy nowe menu zarządzania głośnością na to znane z poprzednich wersji systemu.
1. Uruchamiamy edytor rejestru i przechodzimy do lokalizacji -HKLM\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\
2. Klikamy prawym przyciskiem na gałąź CurrentVersion, a następnie na Nowy, Klucz  i nazywamy go MTCUVC.
3. Przechodzimy do nowo utworzonego klucza i w oknie po prawej stronie dodajemy nową wartość DWORD, nadajemy jej nazwę EnableMtcUvc i przypisujemy wartość 0.
4. Zmiany wejdą w życie od razu po zaakceptowaniu. Jeśli chcemy je cofnąć, wystarczy usunąć wartość EnableMtcUvc.

Czyszczenie pliku pagefile.sys przy zamykaniu systemu

Plik pagefile.sys jest używany przez Windows do przechowywania plików tymczasowych i może być wykorzystywany, gdy zabraknie pamięci operacyjnej, do przechowywania danych. Jeśli jednak będziemy usuwać ten plik przy zamykaniu systemu, nie będzie on zajmował bardzo dużo miejsca i nie będzie ryzyka, że niepowołane osoby odczytają jego zawartość.
1. Uruchamiamy edytor rejestru i przechodzimy do klucza -HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management.
2. Teraz po prawej stronie dwukrotnie klikamy lewym przyciskiem myszy na wartość ClearPageFileAtShutdown i zmieniamy dane wartości na 1. Klikamy na OK.
3. Od teraz plik pagefile.sys będzie czyszczony przy każdym zamykaniu systemu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz