Windows Defender pojawił się wraz z uaktualnieniem Creators Update, a w najnowszym Fall Creators Update dodano do niego nowe funkcje. Czym jest nowe centrum bezpieczeństwa i czy uchroni nas przed różnego typu atakami?
Jest to tak naprawdę specjalna nowa aplikacja, a nie nowa nazwa dla znanego pakietu ochronnego Windows Defender. To teraz centrum zarządzania różnego typu ustawieniami dotyczącymi bezpieczeństwa naszego systemu. Większość opcji była już wcześniej dostępna w Windows, teraz jednak zostały one zgrupowane w jednym miejscu - mamy do nich szybki dostęp z okna tylko jednej aplikacji.
Jeśli korzystamy z innego programu ochronnego niż Windows Defender, aplikacja to wykryje i nadal będzie pracować poprawnie. Bardzo interesujące jest jej zachowanie w przypadku, gdy wygaśnie nam subskrypcja na antywirus lub usuniemy program antywirusowy. Centrum bezpieczeństwa wykryje taką zmianę od razu i automatycznie uruchomi ochronę programu Windows Defender.
W głównym oknie programu znajdują się odnośniki do pięciu najważniejszych funkcji:
Ochrona przed wirusami i zagrożeniami - tutaj znajdziemy informacje dotyczące aktualnego oprogramowania, które nas chroni, oraz uzyskamy dostęp do ustawień programu Windows Defender.
Wydajność i kondycja urządzenia - po kliknięciu na tę opcję będziemy mogli sprawdzić, czy występują problemy z aktualizacjami, sterownikami, ilością dostępnego wolnego miejsca lub stanem baterii w urządzeniu (w przypadku urządzeń mobilnych).
Zapora i ochrona sieci - bardzo ważna opcja, która pozwala na zarządzanie zaporą w różnego typu sieciach. Możemy w bardzo prosty sposób wyłączyć zaporę dla konkretnego typu sieci lub też umożliwić konkretnej aplikacji pracę albo zablokować komunikację (ustawienia dotyczą zapory Windows, nie dodatkowych programów).
Kontrola aplikacji i przeglądarki - tutaj możemy zarządzać ustawieniami dla filtra SmartScreen oraz nierozpoznanych aplikacji i plików pobieranych z sieci. Po uaktualnieniu Fall Creators Update możemy również zarządzać ochroną przed exploitami (szkodniki wykorzystujące niewykryte jeszcze i nienaprawione przez twórców aplikacji luki w zabezpieczeniach).
Opcje rodzinne - tu znajdziemy odnośniki do najważniejszych funkcji pozwalających na zarządzanie wszystkimi kontami Microsoft należącymi do członków naszej rodziny oraz uprawnieniami do urządzeń. Po kliknięciu na wybraną opcję otworzy się odpowiednia strona w przeglądarce.
Problemy i ich rozwiązania
Od razu po wprowadzeniu nowego centrum bezpieczeństwa pojawiło się sporo kłopotów z zarządzeniem tą aplikacją, jak również z samą jej pracą. Między innymi część użytkowników skarżyła się, że po zablokowaniu filtra SmartScreen, którego nie chcieli używać, w zasobniku systemowym pojawiało się ostrzeżenie, którego nie można było w żaden prosty sposób wyłączyć, a programy antywirusowe nie były poprawnie wykrywane. Cóż, jest to nowa aplikacja i może zawierać błędy, ale oczywiście lepiej, by ich nie było. Przeczytajmy, jak rozwiązać dwa najpopularniejsze problemy z Windows Defender Security Center.
Irytujące powiadomienia
Problem: Po zablokowaniu jakiejkolwiek opcji z działu Kontrola aplikacji i przeglądarki na pasku zadań wyświetlane jest ostrzeżenie.
Rozwiązanie 1: (Jeśli nie mamy aktualizacji Fall Creators Update). Po wprowadzeniu aktualizacji Creators Update możemy wyłączyć zabezpieczenia dla filtra SmartScreen i pozbyć się ostrzeżeń, modyfikując zasady grupy lub rejestr.
Zmiana zasad grupy - bez wersji Home
1. Korzystamy ze skrótu klawiaturowego Start+R, wpisujemy gpedit.msc i klikamy na OK.
2. Po lewej stronie przechodzimy kolejno do Konfiguracja komputera, Szablony administracyjne, Składniki systemu Windows i Eksplorator plików. Następnie po prawej stronie dwukrotnie klikamy na opcję Konfiguruj filtr Windows Defender SmartScreen.
3. Teraz wystarczy ustawić opcję na pozycję Wyłączone i kliknąć na OK.
Po ponownym uruchomieniu filtr powinien być wyłączony, a my nie będziemy widzieli ostrzeżeń.
Modyfikacja rejestru - dla wersji Home
1. Korzystamy ze skrótu klawiaturowego Start+R, wpisujemy regedit i klikamy na OK. Przechodzimy do folderu:Komputer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\System.
2. Następnie po prawej stronie klikamy dwukrotnie na klucz EnableSmartScreen. Jako wartość podajemy 0 i zatwierdzamy.
3. Po ponownym uruchomieniu komputera filtr będzie wyłączony. W centrum bezpieczeństwa nie będziemy mogli zmieniać opcji - będą one zaznaczone na szaro. Jeżeli chcemy cofnąć zmiany, wystarczy odwrócić opisane kroki.
Rozwiązanie 2: (Jeśli mamy aktualizację Fall Creators Update). Po wielu zgłoszeniach od użytkowników Microsoft poprawił ten błąd. Teraz po zablokowaniu filtru SmartScreen pojawi się ostrzeżenie , które możemy odrzucić, a wtedy nie zobaczymy już więcej ostrzeżenia.
Jak wyłączyć Defendera
Problem: Windows Defender Security Center nie wykrywa prawidłowo dodatkowych antywirusów i próbuje automatycznie uruchamiać program Windows Defender, co prowadzi do spowolnienia pracy komputera lub niepoprawnej pracy programów AV.
Rozwiązanie: Całkowite zablokowanie Windows Defender Security Center.
Uwaga! Nie wyłączajmy Windows Defender Security Center, jeśli nie mamy zainstalowanego innego antywirusa w systemie.
1. Korzystamy ze skrótu Start+R, wpisujemy regedit i klikamy na OK. Przechodzimy do folderu -Komputer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\SecurityHealthService.
2. Klikamy dwukrotnie po prawej stronie na klucz Start, zmieniamy wartość z 2 na 4 i zatwierdzamy zmiany.
3. Następnie, korzystając ze skrótu klawiaturowego Ctrl+Shift+Esc, uruchamiamy Menedżer zadań. Przechodzimy do zakładki Uruchamianie, klikamy prawym przyciskiem myszy na Windows Defender notification icon i wybieramy opcję Wyłącz.
4. Po ponownym uruchomieniu komputera centrum zarządzania nie będzie już aktywne i nasz antywirus powinien pracować bez żadnych problemów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz