To kompleksowe rozwiązanie, dzięki któremu nasz system będzie pod stałą ochroną, a w razie potrzeby skorzystamy ze skanera na żądanie. Avast Free Antivirus 2018 nie jest bowiem jedynie antywirusem, ale też potężnym zestawem narzędzi dbających o nasze bezpieczeństwo.
Avast Free Antivirus to znany i skuteczny program antywirusowy, który zabezpieczy nasz system przed szkodliwym oprogramowaniem podczas przeglądania stron WWW, korzystania z poczty e-mail i komunikatorów internetowych, oraz wykonywania pozostałych prac na komputerze.
Avast Free Antivirus podobnie jak większość narzędzi tego typu zapewnia ochronę w czasie rzeczywistym i automatycznie aktualizuje listę definicji wirusów. W odizolowanym środowisku tzw. piaskownicy program uruchamia wszystkie podejrzane lub potencjalnie niebezpieczne pliki. Jeżeli okaże się, że nie ma zagrożenia, antywirus zezwoli na zwykłe uruchomienie. W najnowszej odsłonie programu wprowadzono szereg użytecznych funkcji, które podnoszą nasze bezpieczeństwo, głównie podczas korzystania z sieci. Jedną z wprowadzonych zmian jest możliwość skanowania sieci domowej w poszukiwaniu słabych miejsc. Program wykrywa potencjalne problemy, które mogą ułatwić hakerom atak na router lub samą sieć. Kolejną istotną funkcją jest skanowanie stron HTTPS oraz zintegrowany moduł oczyszczania przeglądarki internetowej ze zbędnych i denerwujących dodatków. Dodatkowo Avast Free Antivirus został zaopatrzony w funkcję Smart Scan, która kompleksowo analizuje działanie systemu i przedstawia szczegółowy raport zawierający informacje na temat jego stanu. Aby zapobiec wyłudzeniu naszych danych wprowadzono specjalną usługę SecureDNS, oraz usługę reputacyjną WebRep, która wyświetla ocenę reputacji danej strony WWW.
Odizolowane środowisko dla nieznanych plików
Avast oferuje w swoim programie środowisko testowe, tak zwany sandbox (piaskownica).
Obok ikony odpowiedzialnej za tę opcję widzimy kłódkę. Oznacza ona, że uruchamianie dowolnych programów w trybie piaskownicy możliwe jest jedynie, kiedy posiadamy jedną z płatnych wersji programu. Czy oznacza to, że nie mamy możliwości uruchomienia podejrzanych aplikacji w odizolowanym środowisku? Możemy to zrobić, ponieważ czuwa nad nami technologia CyberCapture. Mówiąc skrótowo, CyberCapture to inteligentny skaner plików, który działa w chmurze. Izoluje on podejrzane pliki, przechowując je w bezpiecznym otoczeniu, i kiedy potrzebna jest ich natychmiastowa analiza, automatycznie nawiązuje dwukierunkową komunikację z laboratorium wirusów Avast. Kiedy uruchomiona przez nas aplikacja jest wychwycona przez CyberCapture, wokół jej okna pojawia się ramka - na wzór aplikacji pracujących w trybie piaskownicy.
Usuwanie stopki Avast z podpisów wiadomości e-mail
Avast dodaje stopki do podpisu w wysyłanych przez nas wiadomościach e-mail (między innymi w Outlooku, Thunderbirdzie, Claws Mail, Gmailu).
To prosty sposób, w jaki możemy pomóc twórcom w propagowaniu ich darmowego antywirusa. Opcja ta jest domyślnie aktywna, o czym jesteśmy informowani podczas instalacji programu. Jeśli nie chcemy, aby nasze e-maile były opatrzone taką stopką, możemy ją wyłączyć.
1. Za pomocą przycisku przechodzimy do ustawień programu.
2. W zakładce Ustawienia ogólne usuwamy zaznaczenie przy pozycji Włącz podpis Avast dla wiadomości poczty elektronicznej.
Zmieniamy zakres ochrony poczty
Podpis, oprócz celów marketingowych, informuje nas, że wiadomości są bezpieczne. Każdy e-mail jest skanowany przez oprogramowanie. Tę opcję możemy zmienić, dostosowując zakres ochrony poczty.
1. W ustawieniach aplikacji przechodzimy do zakładki Komponenty, a następnie klikamy na Dostosuj przy pozycji Ochrona poczty.
2. Tam w ustawieniach ogólnych znajdziemy opcje mówiące o aktywności skanowania poczty wychodzącej i przychodzącej.
Przechodząc do zakładki Zachowanie, możemy zarządzać skanowaniem nie tylko wiadomości wychodzących, ale i przychodzących.
Znajdziemy tam też opcję pozwalającą na oznaczenie w temacie wiadomości, w których został wykryty wirus.
Skanowanie i naprawa
1. Aby ręcznie uruchomić całościowy skan w poszukiwaniu zagrożeń, przechodzimy do zakładki Stan z lewej strony okna. Klikamy na Uruchom inteligentny skan.
2. Program pokazuje wyniki skanowania.
Po kliknięciu na Rozwiąż problemy zobaczymy opis wykrytych zagrożeń i nieprawidłowości, nie tylko dotyczących złośliwego oprogramowania. Avast pomoże nam krok po kroku usunąć szkodniki i naprawić problemy.
- Jeśli na przykład przed instalacją Avasta zainstalowaliśmy inne oprogramowanie antywirusowe, może ono wchodzić z nim w konflikt - w takiej sytuacji Avast zaproponuje usunięcie drugiego antywirusa.
- Także jeśli mamy nieaktualne i podatne na ataki wersje programów użytkowych, Avast wskaże je i zaoferuje nam ich aktualizację.
- Jeśli nasz komputer do połączenia internetem wykorzystuje sieć Wi-Fi, Avast potrafi sprawdzić bezpieczeństwo hasła i w razie potrzeby zaproponować nam jego zmianę i skorzystanie z wbudowanego menedżera haseł Avast Passwords.
Bootowalny nośnik z antywirusem
W zakładce Ochrona znajdziemy między innymi narzędzie do tworzenia dysku ratunkowego . Pozwala ono na umieszczenie na pendrivie lub płycie CD bootowalnej wersji Avasta. Jeśli wybierzemy Utwórz dysk CD, program wygeneruje obraz ISO, który należy wypalić na płycie na przykład za pomocą PowerISO lub CDBurnerXP.
Po wybraniu Utwórz USB wystarczy podłączyć nośnik do komputera, aby umieścić na nim Avasta. Taki przenośny antywirus możemy wykorzystać do ratowania zainfekowanego komputera, którego nie daje się normalnie uruchomić.
Avast Passwords
Zapisywanie haseł w przeglądarce jest wygodne, ale niezbyt bezpieczne. Lepiej umieścić hasła w bezpiecznym magazynie Avasta.
1. By przenieść hasła zapisane w przeglądarce do magazynu Avasta, na zakładce Prywatność klikamy na Hasła.
2. Klikamy na przycisk uruchamiający kreator przenoszenia haseł.
Pierwszym krokiem jest określenie hasła głównego do magazynu. To hasło będzie chroniło wszystkie inne nasze hasła - ważne jest, abyśmy go nie zapomnieli.
3. W kolejnym kroku określamy, w których przeglądarkach aktywna ma być funkcja automatycznego wypełniania i zapisywania haseł przez Avast.
Program importuje hasła z przeglądarek i wyświetla je w postaci listy kont. Możemy skorzystać z przycisku Dodaj konto, aby ręcznie dodać hasła do magazynu.
Aktywacja programu
Program uaktywnia składniki ochronne bezpośrednio po zakończeniu instalacji. Jeżeli nie chcemy, by aplikacja wyświetlała reklamy komercyjnego oprogramowania ochronnego, warto od razu aktywować bezpłatny wariant programu.
1. Wywołujemy okno główne programu, klikając dwukrotnie na ikonę skrótu na pulpicie. Klikamy na napis Aktywuj u góry okna.
2. Teraz klikamy z lewej strony okna na Wybierz pod pozycją Standardowa ochrona.
3. Pojawia się okno dialogowe proponujące 20-dniową wersję próbną. Klikamy na Nie, dziękuję - zależy nam na wersji darmowej bez ograniczenia czasowego.
Wybór trybu skanowania
Pierwszą operacją, którą należy wykonać po zainstalowaniu i zaktualizowaniu programu antywirusowego, jest uruchomienie skanowania w poszukiwaniu zagrożeń i złośliwego lub niepożądanego kodu. Avast Free Antivirus 2016 oferuje kilka trybów pracy skanera.
1. Bezpośrednio z ekranu głównego można uruchomić Inteligentny Skan. W tym trybie program skanuje system nie tylko pod kątem obecności zagrożeń, ale także analizuje ewentualne problemy z wydajnością Windows. Następnie jednak w celu rozwiązania wykrytych problemów niezwiązanych z zagrożeniem przez wirusy (jak na przykład Problemy z wydajnością) zaleca kupno komercyjnych programów.
2. Dlatego lepiej korzystać z pozostałych trybów skanowania. Dostęp do nich uzyskamy, klikając w oknie głównym na ikonę Skanowanie.
Polecenie Skan całościowy wywołuje działanie identyczne jak w przypadku przedstawionego wcześniej trybu skanowania inteligentnego. Wybierzmy więc Skanuj: szukaj wirusów lub Skanuj: szukaj dodatków do przeglądarki.
Tworzenie dysku ratunkowego
Program Avast Free Antivirus ma użyteczną funkcję tworzenia dysku ratunkowego, czyli nośnika, który zawiera skaner antywirusowy i definicje zagrożeń i z którego będzie można uruchomić komputer. Takie rozwiązanie jest przydatne, gdy nie można normalnie uruchomić systemu.
1. W głównym oknie programu klikamy na Narzędzia, a następnie z menu wybieramy Dysk Ratunkowy.
2. W kolejnym oknie wybieramy typ nośnika: pendrive lub płyta CD. Podłączamy pendrive lub wkładamy płytę do napędu i klikamy na Utwórz Dysk Ratunkowy.
3. Ponownie zobaczymy pytanie o nośnik. W naszym przykładzie klikamy na Zainstaluj na USB. W oknie informującym o konieczności wyczyszczenia wybranego nośnika potwierdzamy rozpoczęcie operacji kliknięciem na Tak. Proces tworzenia nośnika ratunkowego może potrwać kilka minut. Gdy się zakończy, na ekranie wyświetlony zostanie komunikat.
Skanowanie komputera
Avast został wyposażony w zestaw predefiniowanych obszarów skanowania komputera, które umożliwiają między innymi szybkie przeskanowanie newralgicznych obszarów lub dokładne, ale wolniejsze skanowanie całego systemu. Zobaczmy, jak korzystać z funkcji skanowania systemu w programie Avast.
1. Uruchamiamy program Avast.
2. Otwieramy menu Skanowanie i klikamy na Skanuj: szukaj wirusów.
3. Z rozwijanej listy Skanowanie wybieramy jedną z dostępnych opcji:
- Szybkie skanowanie: aby przeskanować obszary komputera najbardziej narażone na zarażenie złośliwym oprogramowaniem.
- Pełne skanowanie systemu: aby dokładnie przeskanować cały system.
- Skanowanie nośników wymiennych: aby przeskanować podłączone do komputera nośniki wymienne np. pendrive.
- Wybierz folder do przeskanowania: aby przeskanować wybrany folder.
- Wirusy i złośliwe oprogramowanie: aby przeskanować grupę autostart, oraz system pod kątem obecności rootkitów.
- Skanowanie podczas uruchamiania systemu: aby zaplanować proces skanowania.
Jeżeli zainstalowaliśmy program na działającym od dłuższego czasu systemie, powinniśmy wykonać Pełne skanowanie systemu. Jest to dokładniejsza, ale zarazem wolniejsza opcja, która pozwala przeskanować wszystkie obszary komputera. Z opcji Szybkie skanowanie możemy korzystać profilaktycznie raz na jakiś czas, aby przeskanować obszary najbardziej narażone na zarażenie złośliwym oprogramowaniem.
4. Klikamy na przycisk Uruchom.
5. Rozpocznie się proces wyszukiwania złośliwego oprogramowania, który może zająć od kilku do kilkunastu minut w zależności od wybranego obszaru skanowania. W każdej chwili możemy zatrzymać lub zamknąć proces skanowania, klikając na przyciski umieszczone obok listy dostępnych opcji skanowania.
6. Po zakończeniu skanowania program poinformuje nas o ewentualnym znalezionym zagrożeniu. Klikamy na przycisk Pokaż wyniki.
7. Jeżeli Avast znajdzie zagrożenie, będziemy mogli zastosować na potencjalnie niebezpiecznych plikach określoną czynność, czyli: usunięcie, przeniesienie do kwarantanny lub próbę naprawy. Domyślnie program podejmuje akcję Działaj automatycznie, która polega na próbie naprawy pliku, a jeżeli nie jest ona możliwa, to przenosi plik do kwarantanny lub usuwa. Po wybraniu określonej czynności z dostępnej listy Akcja klikamy na przycisk Zastosuj.
Tworzymy własne zadanie skanowania
Własne zadanie skanowania pozwala nam zdefiniować obszary oraz typy plików, które chcemy skanować, a dodatkowo zautomatyzować cały proces według określonego harmonogramu.
1. Otwieramy menu Skanowanie i klikamy na Skanuj: szukaj wirusów.
2. Klikamy na odnośnik Utwórz własne zadanie skanowania.
3. W nowym oknie Ustawienia skanowania, otwieramy zakładkę Skanowanie. W tym miejscu możemy określić nazwę nowego zadania oraz wybrać obszary do przeskanowania.
4. Uzupełniamy pola Nazwa zadania skanowania oraz Komentarz.
5. W polu Obszary skanowane określamy obszary, które chcemy włączyć do procesu skanowania. Klikamy na przycisk Dodaj, a następnie z rozwijanej listy wybieramy obszar do przeskanowania. Jeżeli zależy nam na skanowaniu określonego miejsca na dysku, klikamy na przycisk Przeglądaj i w oknie dialogowym zaznaczamy interesujące nas obszary.
6. W polu Typy plików możemy przeprowadzić skanowanie plików z określonym rozszerzeniem. Zaznaczamy opcję rozszerzenia nazwy, a następnie wpisujemy nazwę rozszerzenia do skanowania i klikamy na przycisk Dodaj. Czynność powtarzamy dla wszystkich typów plików, które chcemy wziąć pod uwagę.
7. Otwieramy zakładkę Wykluczenia. W tym miejscu definiujemy obszary, które chcemy wykluczyć z procesu skanowania. Klikamy na przycisk Przeglądaj i w oknie dialogowym zaznaczamy interesujące nas obszary.
8. Otwieramy zakładkę Harmonogram, która pozwoli nam zaplanować automatyczne wykonanie skanowania. Zaznaczamy opcję Wprowadź to zadanie skanowania do harmonogramu, a następnie określamy częstotliwość powtarzania skanowania - w tym dzień, oraz czas uruchomienia. Aby wyłączyć komputer po skanowaniu zaznaczamy opcję zamknij system po zakończeniu skanowania,
9. Klikamy na przycisk OK.
Skanowanie wybranego pliku/folderu
Avast integruje się z menu kontekstowym systemu, co pozwala szybko i wygodnie wybrać pliki i foldery, które chcemy przeskanować pod kątem obecności złośliwego kodu.
1. Klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonę pliku lub folderu, który chcemy przeskanować. W wyświetlonym menu kontekstowym klikamy na Skanuj.
2. Po zakończeniu skanowania program poinformuje nas o ewentualnym znalezieniu zagrożenia. W przypadku wykrycia zagrożenia postępujemy podobnie jak w poprzedniej wskazówce.
Skanowanie sieci
Nowością w programie Avast jest funkcja skanowania sieci, która rozwiązuje problemy związane z bezpieczeństwem sieci domowej - sprawdza między innymi sposób szyfrowania połączenia oraz ustawienia rutera i jego podatność na różnego rodzaju ataki.
1. Otwieramy menu Skanowanie i klikamy na Skanuj:szukaj zagrożeń sieciowych.
2. Klikamy na przycisk Skanuj sieć.
3. Rozpoczyna się proces skanowania sieci lokalnej i rutera, co może zająć kilka minut. Program poinformuje nas o kondycji sieci.
R15D R15B 8750SCUD R15D_8750SCUD AVERATEC R15D R15B S15 seria Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
VGP-BPS12 SONY Vaio Z seria Z15 Z17 Z19 Z25 Z27 ,SONY VAIO Z29N Z35 Z37D Z39D Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
M164C M9602 KR174 DELL PERC 5E 6E SAS KR174 M164C GC9R0 H800 seria Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
BAT-Li-4S2P3800 IEI BAT-Li-4S2P3800 Industrial seria Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
L13L4A61 Lenovo FLEX 2 14 15 15D Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
G750JH-DB71 ADP-230EB_T Delta 230W Cord/ładowarka do laptopa ASUS G750JH-DB71,ADP-230EB T,Gaming Laprtop Zasilacze do laptopów
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz