Raz do roku miejsce mają trzy konferencje, które pokazują, w którym kierunku rozwinie się rynek technologii użytkowej na świecie. Są to imprezy największych gigantów: WWDC od Apple, I/O Google oraz Build Microsoftu. Z racji tego, że dwa najważniejsze dni konferencji Build są już za nami, zapraszamy do podsumowania nowości, które spotkają nas we wrześniu 2017 roku oraz najbliższych latach w rynkach specjalistycznych.
Windows 10 Fall Creators Update - Android i iOS w ekosystemie Microsoftu
Wielką zmianą, która ma być wprowadzoną wraz z najnowszą aktualizacją Windowsa 10, jest postawienie na chmurę oraz sztuczną inteligencję. To zmiana o 180 stopni - wcześniej uaktualnienia systemu rozwijały przede wszystkim ideę uniwersalnych aplikacji.Przede wszystkim zadowalającą rzeczą jest powracająca do Windowsa migawka plików chmury OneDrive. Po solidnej dawce krytyki w centrum sugestii programu Insider, Microsoft postanowił zaktualizować to, w jaki sposób działają mechanizmy odpowiedzialne za magazynowanie plików w przestrzeni dyskowej. Kolejną zmianą jest zapowiedź wprowadzenia ścisłej integracji z systemem Android oraz iOS za sprawą aplikacji Cortana, która od dłuższego czasu znajduje się w sklepie Play oraz AppStore.
Microsoft chce łączyć ze sobą różne urządzenia i stworzyć mechanizm naśladujący Apple-owy tryb Continuity, który w ekosystemie firmy z Cupertino pełni funkcję kontynuowania pracy we wspieranych aplikacjach pomiędzy urządzeniami. Na przykład pisząc dokument na laptopie w aplikacji Pages, automatycznie mamy do niego dostęp również z poziomu smartfona.
Tryb wprowadzony przez Microsoft o nazwie Timeline jest rozwinięciem opisanej wyżej koncepcji, która od teraz będzie działać niezależnie od tego, jakiego systemu operacyjnego używamy na swoim sprzęcie przenośnym - do działania wystarczy zainstalowanie asystenta głosowego Microsoftu. Wszystko uzupełniać ma schowek internetowy umieszczony w komputerowym Windowsie oraz w kupionej niedawno przez Microsoft klawiaturze SwiftKey.
Patrząc na wprowadzone zmiany z boku, muszę przyznać, że Microsoft kopiując dobrze przyjęte rozwiązania Apple, stara się uzupełnić lukę po zamrożonym obecnie projekcie mobilnego Windowsa. Wykorzystując swoją pozycję na rynku komputerów konsumenckich, system jako usługa ma szansę zaszczepić się w smartfonach użytkowników korzystających z Androida oraz iOS. Pytanie brzmi - jak na wprowadzone zmiany zareagują użytkownicy, którzy nie znają się na technologii? Zgaduję, że najprawdopodobniej po prostu zignorują komunikaty zachęcające do sprawdzenia nowości i wrócą do swoich dotychczasowych przyzwyczajeń. Jest jeszcze jeden problem - aby połączenie się między urządzeniami działało, Cortana musi pracować w kraju, w którym dane jest przebywać użytkownikowi. Oznacza to w skrócie, że najważniejsze funkcje nowego systemu - choć naprawdę rewelacyjne i najpewniej niezwykle praktyczne - nie będą działać w Polsce.
Nowy design, który cieszy oko
Po zmianach kosmetycznych, które zapoczątkowała aktualizacja Creators Update, postanowiono wykonać kolejny krok do przodu, wprowadzając zupełnie nowe podejście do wystroju pulpitu. Microsoft Fluent Design System to nowy język wzornictwa, który już niedługo będzie nam dane oglądać m.in. w Windowsie oraz w aplikacjach na Androidzie oraz iOS. Fluent Design ma na celu połączyć ze sobą zarówno telefony oraz tablety, jak i komputery czy nawet okulary rozszerzonej rzeczywistości. Wszystko za sprawą spójności bazującej na pięciu elementach:- głębi - zaprezentowanej na przykładzie efektów 3D, chociażby w aplikacji kalendarza;
- świetle - w efektach towarzyszących poruszaniu się kursora po interfejsie aplikacji wspierających nowy design;
- ruchu - przy wysuwanych panelach oraz elementach ruchomych interfejsu;
- materiałach - efekty przezroczystości;
- skali - przy tworzeniu elementów 3D.
Windows 10S, który zdaje się mieć więcej sensu, niż nam się wydawało
Po pierwsze - przeniesienie do sklepu Windows aplikacji Spotify, iTunes, SAP Digital Boardroom oraz Autodesk zwiastuje to, że Windows 10S ma w założeniu być platformą, której zadaniem nie będzie stworzenie kategorii komputerów dla sektora edukacyjnego, a raczej zwolnionego od wad "dużego" Windowsa zamiennika dotychczasowego systemu w wersji Home. Potwierdza to idea dostarczania dobrej jakości aplikacji uniwersalnych oraz postawienie na nowe standardy tworzenia aplikacji wykorzystujące m.in. .net, co znacznie ułatwi tworzenie działających w symbiozie z ekosystemem aplikacji multiplatformowych. O ile z początku dość sceptycznie patrzyłem na wskrzeszenie idei niezbyt udanego projektu Windows RT, tak dziś zauważam, że koncepcja oprogramowania w pełni odcinającego się od większości dotychczasowych problemów Windowsa może mieć sens!Windows 10 na procesorach ARM
Kilka chwil po głównej konferencji Keynote, drugiego dnia wydarzenia zaprezentowano Windowsa 10 działającego na procesorach ARM. Pierwsze prototypy pracujące na Snapdragonie 835 są w stanie uruchamiać aplikacje pisane dla klasycznego Windowsa (i to nie tylko te dostępne w oficjalnym sklepie), to jeszcze sama wydajność emulacji stoi na bardzo zadowalającym poziomie. Dzięki praktycznie bezstratnej emulacji na sprzęcie testowym o wydajności zbliżonym do Samsunga Galaxy S8 dało się uruchomić League of Legends oraz aplikację Adobe Photoshop CC.Projekt ten jest moim zdaniem jednym z najważniejszych na chwilę obecną eksperymentów dzisiejszego świata technologii. Na potrzeby mobilności oraz pełnej funkcjonalności znanej z klasycznych komputerów, Microsoft próbuje stworzyć hybrydę doskonałą, która ma wszystkie zalety pełnoprawnego Windowsa 10 oraz energooszczędnych układów mobilnych. Łącząc możliwości projektu Windows 10 on ARM z Windowsem 10S, wydaje mi się, że Microsoft może być w stanie zrewolucjonizować rynek konsumencki - głównie z powodu o wiele niższej ceny podzespołów dedykowanych urządzeniom mobilnym względem ich laptopowych odpowiedników. Jest to o tyle ważne dla Microsoftu, że Google korzystając z mobilnych podzespołów w swoich Chromebookach, zdobył spory kawałek rynku konsumenckiego oraz edukacyjnego.
Sztuczna inteligencja priorytetem gigantów
Gwoździem programu pierwszego dnia konferencji była sztuczna inteligencja. Chmura obliczeniowa Azure w ostatnim czasie przeszła naprawdę wiele zmian, a co za tym idzie, stosowanie jej w wielkich firmach - niekoniecznie do zastosowań korporacyjnych - staje się coraz popularniejsze. Dzięki nowej rozbudowanej wersji Microsoft Teams oraz integracji usługi z AI powstanie możliwość stworzenia kompleksowego systemu sterującego działaniem maszyn specjalistycznych, oraz samego monitorowania tego, czy pracownicy wykonują swoje zadania w prawidłowy sposób, co moim zdaniem jest strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o przestrzeganie zasad BHP.Podsumowując całokształt tegorocznej konferencji Build, jestem w stanie powiedzieć, że od czasów przejęcia władzy nad firmą przez obecnego CEO, Microsoft zmienił się nie do poznania. Włączenie do Windowsa podsystemu Ubuntu, SUSE oraz Fedory, ścisłe zintegrowanie swoich usług z systemami mobilnymi konkurencji, stworzenie wygodnej sieci komunikacyjnej wewnątrz szkół oraz dla miejsc pracy, aktualizacje wnoszące funkcje celujące w artystów oraz amatorów fotografii i kręcenia filmów, oraz kolejne podejście do stworzenia nowej kategorii sprzętowej, jaką są hybrydy oparte o procesory mobilne to dowody na to, że to nie Apple i Google wiodą dziś prym w tworzeniu produktów innowacyjnych dla rynku konsumenckiego oraz specjalistycznego. Windows 10 Redstone 3 - lub używając oficjalnego nazewnictwa - Windows 10 Fall Creators Update to kolejne dobre wcielenie oprogramowania Microsoftu potwierdzające to, że firma znalazła na siebie pomysł, który zaczął ciepło przyjmować się na rynku. Nie jest to nadal najlepszy system operacyjny na świecie, ale jedno jest pewne - Windows nigdy nie był aż tak przemyślany, dopracowany i wielbiony przez profesjonalistów, jak przy okazji "dziesiątki".
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz