czwartek, 25 maja 2017

10 najnowszych wskazówek do Gmaila. Korzystaj ze swojej poczty jeszcze sprawniej

Przed dziesięcioma laty rozpoczął się triumfalny pochód Gmaila. Z okazji jubileuszu Komputer Świat zdradzi dziesięć profesjonalnych trików pozwalających jeszcze lepiej wykorzystać potencjał usługi pocztowej Google.
Google ma właściwie stale powody do świętowania, bo jego wyszukiwarka kroczy od sukcesu do sukcesu. Ale w centrali firmy korki od szampana mogą właś­nie strzelać także z innego powodu - popularna usługa pocztowa Gmail obchodzi właśnie swoje dziesiąte urodziny. Według firmy korzysta z niej ponad miliard ludzi. Trudno się temu dziwić. Użytkownicy cenią sobie przede wszystkim wszechstronność serwisu - pozwala on tworzyć zarówno adresy jednorazowego użytku, jak też precyzyjnie filtrować i przeszukiwać pocztę, a rozszerzenia dla Chrome pozwalają jeszcze bardziej zwiększyć jego funkcjonalność. Komputer Świat pokaże najlepsze profesjonalne narzędzia zarówno dla przeglądarkowej wersji Gmaila, jak i dla aplikacji na mobilne systemy iOS oraz Android.

Zmiana języka na polski

Jeśli używamy Gmaila po raz pierwszy, zdarza się, że domyślnym językiem jest angielski. Tak przełączymy język na polski: klikamy po prawej stronie u góry na ikonę z trybikiem i na Settings. Przy Gmail display language klikamy na English i wybieramy Polski. Następnie na dolnym skraju ekranu klikamy na Save Changes. Teraz Gmail będzie porozumiewał się z nami po polsku.

1. Nowe funkcje Google Mail

Tylko pecet: Gmail sam w sobie ma ekstremalnie wysoki zakres funkcji, ale dzięki rozszerzeniom i aplikacjom może potrafić jeszcze więcej. Google Mail Checker poinformuje nas o nowych wiadomościach bez konieczności otwierania serwisu. Rozszerzenie znajdziemy w Chrome Web Store. Aby je otworzyć, u góry ekranu Google Chrome klikamy na trzy kropki, Więcej narzędzi, Rozszerzenia, a potem na Pobierz więcej rozszerzeń. Wpisujemy Google Mail Checker, a następnie obok właściwego wyniku na Dodaj do Chrome i na Dodaj rozszerzenie. Wkrótce potem u góry po prawej stronie zobaczymy nową ikonę Gmail z liczbą oznaczającą ilość nowych wiadomości. Kliknięcie na ikonę otwiera stronę internetową Gmail. Równie pożyteczna jest funkcja offline pozwalająca przygotowywać wiadomości bez łączności z internetem.
Kiedy znów będziemy online, możemy je wysłać. W sklepie Chrome wyszukujemy Gmail offline i wykonujemy wskazówki.

2. Używanie jednorazowych adresów

Nie zawsze chętnie podajemy nasz prawdziwy adres e-mail - na przykład kiedy sklep online domaga się adresu w celu rejestracji, żeby prawdopodobnie później bombardować nas reklamami. Możemy temu zapobiec: wpisując adres, dodajmy do niego znak + i dowolne słowo według wzoru: jan.kowalski+shop@gmail.com. Wszystkie wiadomości skierowane do tego nowego adresu wylądują wprawdzie w naszej skrzynce odbiorczej, ale za pomocą triku z filtrem opisanego we wskazówce 6 możemy je błyskawicznie automatycznie skasować. Wpiszmy nasz jednorazowy adres pod Do i wykonajmy instrukcję zamieszczoną na kolejnej stronie.

3. Więcej przejrzystości w skrzynce odbiorczej

Za pomocą inbox.google.com otworzymy alternatywny, nowocześniejszy widok Gmaila. W nim możemy na przykład przypinać istotne wiadomości i ukrywać wszystkie inne. W tym celu przy ważnych wiadomościach zaznaczamy ikonę z pinezką. Po kliknięciu na przełącznik z pinezką na pasku narzędzi widoczne będą tylko istotne dla nas wiadomości. Wersja Inbox występuje również jako aplikacja dla iOS i Androida.

4. Lepsze wyszukiwanie

Już standardowa funkcja wyszukiwania Gmaila jest dość efektywna, ale czy wiemy, jak wyszukać określoną wiadomość we wszystkich folderach? Może jest już w koszu albo trafiła do spamu? Tam w normalnym trybie Gmail nie szuka. W takich przypadkach pomogą kody, które musimy wpisać w oknie wyszukiwania Gmaila przed zadaniem wyszukiwania. Aby przeszukać określony folder, wpisujemy in: i następnie nazwę folderu. Jeśli chcemy na przykład przeszukać foldery ze spamem i kosz, robimy to poleceniem in:anywhere, po którym wpiszemy zadanie wyszukiwania. Kolejne kody znajdziemy w tabeli po prawej stronie. Na marginesie: aby znaleźć wiadomość z określonym zdaniem, wpisujemy je w cudzysłowie, na przykład "dostawa będzie w piątek".
 Kod  Funkcja
from:name Wyświetla wiadomości od określonego nadawcy: na przykład from:Paweł
to:name Wyświetla wiadomości zaadresowane do określonego kontaktu. Na przykład: to:Tomek
in:folder Szuka wiadomości w określonych folderach, na przykład in:spam, in:archive albo in:anywhere
has:attachment Wyświetla wszystkie wiadomości z załączonymi plikami
filename:abc.def Szuka plików z określonymi nazwami plików. Na przykład: filename:pracedomowe.txt
filename:xyz Szuka określonych typów plików, na przykład: filename:pdf
is:important Szuka "ważnych" wiadomości (ich status Gmail określa według częstotliwości korespondencji)
5. Praktyczne skróty klawiaturowe
Aby za pomocą klawiatury na przykład anulować ostatnie działanie, używamy skrótów klawiaturowych. Te musimy najpierw aktywować: klikamy na ikonę z trybikiem i na Ustawienia i na karcie Ogólneprzechodzimy do wiersza Skróty klawiszowe:, klikamy na Skróty klawiszowe włączone i następnie na Zapisz zmiany. Oto jedenaście najważniejszych klawiszy skrótów.
Skrót klawiaturowy Funkcja
+ albo - Zaznaczenie jako ważne lub nieważne
Z Cofnięcie ostatniej akcji
Shift+I Zaznaczenie wiadomości jako przeczytanej
Shift+U Zaznaczenie wiadomości jako nieprzeczytanej
Shift+T Dodanie wiadomości do listy zadań
G+K Otwarcie listy zadań
Esc Zamknięcie aktywnego okna Gmail
Ctrl+Shift+9 Zaznaczenie tekstu jako cytatu
Ctrl+B Aktywacja pogrubienia czcionki
Ctrl+I Aktywacja kursywy
Ctrl+Enter Wysłanie aktywnej wiadomości
6. Szybkie kasowanie irytujących wiadomości
Dzięki filtrowi automatycznie przeniesiemy do kosza niepożądane wiadomości: w oknie wyszukiwania klikamy na ikonę z małą strzałką. Wpisujemy kryteria filtrowania - na przykład w polu Od adres nadawcy sklep@denerwujący.com. Klikamy na Utwórz filtr na podstawie tych kryteriów wyszukiwania. W następnym oknie definiujemy instrukcje działania dla filtra. W analizowanym przykładzie wybieramy Usuń i klikamy na Utwórz filtr. Od teraz denerwujące wiadomości będą od razu znikać w koszu.

7. Szybka korekta

Zbyt późno zauważyliśmy błąd ortograficzny? Aby w przyszłości tego uniknąć, aktywujemy funkcję cofnięcia wysłania. Klikamy na ikonę z trybikiem, Ustawienia i zaznaczamy opcję Włącz funkcję Cofnij wysłanie. Czas aktywności ustawiamy na 30 sekund i klikamy na Zapisz.

8. Zbieranie wiadomości

W Gmailu możemy także otwierać pocztę z innych kont e-mail. W tym celu klik
amy na ikonę z trybikiem, na Ustawienia i na Konta i importowanie. Wybieramy Dodaj konto pocztowe i wykonujemy wskazówki, aby skonfigurować w Gmailu inne konto.

9. Koniec z zapominaniem

Gmail dysponuje praktyczną listą zadań. Jeśli uruchomiliśmy skrót klawiaturowy (wskazówka 5), możemy dodać e-mail do naszej listy to-do. Aby później otworzyć listę, klikamy u góry po lewej stronie na Gmail i potem na Lista zadań.

10. Interesujące statystyki

Chcemy wiedzieć, ile wiadomości otrzymujemy? Tak to ustalimy: na  logujemy się naszymi danym dostępowymi do Google i zezwalamy na dostęp. Teraz pojawią się liczby z naszymi statystykami użytkownika. Aby otrzymać tabelę, klikamy na nasz adres mailowy, na Export to spreadsheet i wykonujemy polecenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz