Kompletny poradnik, jak zainstalować Windows 10 od nowa, przeinstalować oraz naprawić potencjalne problemy z działaniem Dziesiątki.
Windows 10 to ulepszona wersja następcy niezwykle popularnej Siódemki, Windows 8 - wyglądającego jak przybysz z innego, dotykowo-kafelkowego świata, którym w pewnym sensie był. Wielu użytkowników preferuje tak zwaną czystą instalację systemu operacyjnego na nowym lub dotychczasowym dysku. Oznacza ona całkowite zastąpienie istniejącego systemu i jednocześnie pozbycie się z dysku balastu z przeszłości nagromadzonego podczas długiej pracy z poprzednią wersją Windows. Będzie to w tym rozdziale temat numer jeden. Tematem numer dwa będzie natomiast reinstalacja Windows 10, która w ostatnich aktualizacjach tego systemu przeszła spore zmiany i wygląda nieco inaczej niż we wcześniejszych wersjach Windows. Temat numer trzy to wbudowane w Windows 10 funkcje naprawy systemu. A czwarty temat to poradnik, jak zainstalować Windows 10 w Windows 7, korzystając z wirtualizacji i VirtualBoxa, popularnego programu do tworzenia maszyn wirtualnych.
1. Uruchom program Media Creation Tool i zaakceptuj warunki licencji.
2. Program rozpocznie przygotowywanie składników instalatora systemu.
3. Teraz wybierz opcję Utwórz nośnik instalacyjny (dysk flash USB, dysk DVD lub plik ISO) dla innego komputera i kliknij na przycisk Dalej.
4. Wyłącz opcję, wybierz z listy architekturę systemu (32- lub 64-bit) i kliknij na Dalej. Większość współczesnych procesorów obsługuje obie wersje systemu, dlatego zazwyczaj lepiej wybrać nowocześniejszą, 64-bitową.
5. Wybierz opcję Dysk flash USB, podłącz do komputera pusty pendrive o pojemności co najmniej 8 GB i kliknij na Dalej.
6. Wskaż na liście dysków wymiennych swój pendrive i kliknij na Dalej.
7. Program rozpocznie pobieranie z internetu plików instalacyjnych systemu. W zależności od szybkości łącza i pendrive'a, może to potrwać od kilkudziesięciu minut do kilku godzin.
8. Po zakończeniu pracy programu można wyjąć gotowy nośnik instalacyjny z portu USB i korzystając z niego, rozpocząć instalację systemu na docelowym komputerze.
1. Uruchom Windows ISO Downloader, kliknij na Nie i zaznacz opcję Windows 10.
2. Wybierz najnowszą dostępną wersję Windows 10 i kliknij na przycisk Potwierdź (im nowsza wersja, tym mniej aktualizacji komputer będzie pobierał po zainstalowaniu systemu).
3. Teraz na liście Wybór języka produktu kliknij na Polski i potem na Potwierdź.
4. W tym oknie można wybrać architekturę systemu - każda z nich ma osobny nośnik instalacyjny. Dla nowszych komputerów zalecana wersja to wersja 64-bitowa.
5. Kliknij na Zapisz, wskaż miejsce na dysku, w którym program ma zapisać pobierany plik ISO, i ponownie kliknij na Zapisz.
6. Program rozpocznie pobieranie pliku ISO zawierającego obraz płyty instalacyjnej Windows 10.
7. Po zakończeniu pobierania uruchom program Rufus, podłącz pusty pendrive do portu USB, kliknij na ikonę i wskaż na dysku pobrany plik ISO.
8. Teraz kliknij na Start, aby zacząć tworzenie nośnika instalacyjnego Windows 10 na USB. Przed rozpoczęciem program wyświetli ostrzeżenie o usunięciu wszystkich dotychczasowych danych z pendrive'a.
9. Czas tworzenia nośnika instalacyjnego zależy od szybkości pendrive'a i może potrwać od kilku do kilkudziesięciu minut.
10. Po zakończeniu procesu tworzenia instalacyjnego Rufus wyświetli informację Gotowy.
2. Włącz komputer i w początkowej fazie uruchamiania - w zależności od marki komputera - naciśnij kilkakrotnie klawisz F12, F9, F2 lub Esc, aż zostanie wyświetlone menu startowe zwane Boot Menu.
3. Strzałkami na klawiaturze wybierz swój nośnik instalacyjny Windows i naciśnij Enter.
4. Po wyświetleniu komunikatu Dowolny klawisz spowoduje rozruch z dysku CD lub DVD…naciśnij dowolny klawisz.
5. Po chwili uruchomi się instalator Windows 10 i rozpocznie wczytywanie plików z nośnika instalacyjnego.
6. Wybierz język Polski, Polski format godziny i waluty oraz Polski (programisty) jako układ klawiatury.
7. Aby przejść do dalszego etapu instalacji systemu, kliknij na przycisk Zainstaluj teraz.
8. Wprowadź klucz produktu do aktywowania Windows. Jeśli go nie masz lub nie chcesz go teraz podawać, kliknij na opcję Nie mam klucza produktu - Windows zainstaluje się w próbnej wersji, którą można później aktywować. Co ciekawe, w trakcie pisania tego rozdziału (marzec 2018), instalator Windows 10 nadal przyjmował klucz Windows 7 w ramach programu darmowej aktualizacji do Dziesiątki, który został oficjalnie zakończony. (Klucz nie był wcześniej używany do aktywacji Windows 10).
9. Wybierz edycję systemu Windows 10, którą chcesz zainstalować lub do której będziesz miał klucz produktu.
10. Zaznacz opcję z akceptacją postanowień licencyjnych i kliknij na Dalej.
11. Teraz wybierz opcję Niestandardowa: tylko zainstaluj system Windows (zaawansowane).
12. Wybierz dysk, na którym chcesz zainstalować Windows 10, i kliknij na Dalej. Jeśli chcesz mieć więcej niż jedną dużą partycję, kliknij na opcję Nowa i podziel dysk według własnych potrzeb.
13. Instalator rozpocznie kopiowanie plików i instalowanie systemu Windows 10 na dysku twojego komputera.
14. Po zakończeniu poprzedniego etapu zobaczysz ekran z komunikatem Przygotowywanie.
15. Następny ekran to Czekaj… - zobaczysz go jeszcze nieraz przy późniejszych, automatycznie instalowanych aktualizacjach systemu.
16. Potwierdź wybór regionu - Polska - i kliknij na Tak.
17. Jako układ klawiatury wybierz Polski (programisty) - jest to układ klawiatury najczęściej używany w Polsce.
18. W tym oknie można dodać opcjonalny, drugi układ klawiatury (w Windows będzie można swobodnie przełączać się między nimi).
19. Instalator przez chwilę będzie szukał dostępnych aktualizacji.
20. Wybierz rodzaj konta, którym będziesz logować się w Windows. Konto w trybie offline to po prostu inna nazwa konta lokalnego, skojarzonego tylko z komputerem, na którym zostało utworzone. Nowsze, zalecane przez producenta Windows konto Microsoft może być skojarzone z wieloma urządzeniami, umożliwiając synchronizację plików, aplikacji i ustawień systemu Windows.
21. Jeśli w poprzednim kroku wybrałeś konto Microsoft, wprowadź swój adres e-mail.
22. Teraz podaj hasło, którym chcesz się logować w systemie Windows.
23. Podaj kraj, datę swojego urodzenia, kliknij na i Dalej.
24. Jeśli nie zezwalasz na użycie informacji o twoim koncie w usłudze reklamowej Microsoftu, wyłącz opcję i kliknij na Dalej.
25. Instalator zaproponuje ustawienie dodatkowego zabezpieczenia konta w postaci numeru PIN, którym będzie można logować się zamiast hasła.
26. Podaj dowolny numer jako PIN, potwierdź go i kliknij na OK.
27. W tym oknie możesz połączyć swój telefon z Androidem lub iOS z komputerem, co umożliwi synchronizowanie aplikacji Microsoftu między twoimi urządzeniami.
28. Wybierz ustawienia prywatności dla swojego komputera. Opcje te są nieobowiązkowe i wszystkie można wyłączyć.
29. Tak wygląda jeden z przedostatnich ekranów instalatora Windows 10.
30. Pulpit Windows 10 w pełnej okazałości i gotowości do pracy.
Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość przenoszenia plików pomiędzy rzeczywistym systemem a wirtualnym wygodną metodą przeciągnij i upuść. W odróżnieniu od opisanego wcześniej VMware Playera, VirtualBox jest bezpłatny zarówno dla użytkowników domowych, jak i firm, można go zainstalować w 32- i 64-bitowych systemach operacyjnych (VMware Player wymaga 64-bitowego systemu, ostatnia wersja obsługująca architekturę 32-bitową to VMware Player 6) i jest dostępny w polskiej wersji językowej.
Poniższy poradnik przedstawia proces tworzenia maszyny wirtualnej w VirtualBoxie, na której zostanie zainstalowany i będzie uruchamiany wirtualny Windows 10. Informacje o polityce licencyjnej Micrsoftu dotyczącej Windows w maszynach wirtualnych znajdziesz w poradniku dotyczącym Windows 7.
1. Zainstaluj i uruchom program VirtualBox.
2. Kliknij na Nowa, aby rozpocząć tworzenie maszyny wirtualnej, w której będzie uruchamiany wirtualny system operacyjny.
3. W polu Nazwa nadaj nazwę maszynie wirtualnej, w sekcji Typ wybierz Microsoft Windows, a z menu Wersja wybierz edycję Windows 10, którą zamierzasz zainstalować.
4. Wybierz wielkość pamięci RAM, którą VirtualBox powinien przydzielać przy każdym uruchomieniu maszyny wirtualnej. Pamięć ta zostanie odebrana z komputera gospodarza i przydzielona systemowi operacyjnemu gościa. Minimalne wymagania sprzętowe Windows 10 zalecane przez Microsoft to 1 GB dla wersji 32-bitowej lub 2 GB dla wersji 64-bitowej.
5. Na tym etapie konfiguracji wybieramy opcję Stwórz wirtualny dysk twardy - na wirtualnym dysku będzie przechowywany wirtualny system operacyjny.
6. Teraz można wybrać typ pliku, w którym będzie zapisany wirtualny dysk twardy. Jeśli nie używasz innego oprogramowania wirtualizacyjnego, możesz zostawić domyślny format VirtualBoxa - VDI(VirtualBox Disk Image).
7. Wybierz metodę przydzielania rozmiaru wirtualnego dysku. Do wyboru jest dynamiczny przydział, w którym plik wirtualnego dysku będzie zwiększał się wraz z jego zapełnianiem, lub często szybszy w użyciu Stały rozmiar, w którym wirtualny dysk będzie zajmował ustaloną ilość miejsca na fizycznym dysku twardym.
8. Wpisz nazwę dla nowego wirtualnego dysku i jego maksymalny rozmiar. Microsoft zaleca minimum 16 GB dla 32-bitowego lub 20 GB dla 64-bitowego Windows 10. Ikona folderu pozwala wybrać lokalizację na fizycznym dysku, w której program ma zapisać tworzony plik.
9. Program rozpocznie przydzielanie miejsca dla wirtualnego dysku na fizycznym dysku komputera.
10. Po zakończeniu tej operacji maszyna wirtualna jest gotowa do pracy - można w niej zainstalować system operacyjny. Aby kontynuować, kliknij na przycisk Uruchom w głównym oknie VirtualBoxa.
11. W oknie kreatora wskaż nośnik instalacyjny systemu Windows 10 - może to być fizyczna płyta DVD w napędzie optycznym lub na przykład plik ISO z obrazem płyty instalacyjnej tego systemu - i kliknij na Uruchom.
12. Po chwili instalator Windows 10 rozpocznie pracę i wyświetli w oknie maszyny wirtualnej znane logo.
13. Kreator instalacji poprosi o skonfigurowanie języka, formatu godziny i ustawień klawiatury.
14. W tym oknie instalatora kliknij na opcję Zainstaluj teraz.
15. Instalator Windows 10 poinformuje o rozpoczęciu pracy.
16. Kreator instalacji zapyta o klucz produktu do aktywowania systemu. Jeśli nie chcesz go jeszcze podawać, kliknij na Nie mam klucza produktu - system zainstaluje się w próbnej wersji, umożliwiającej przeprowadzenie aktywacji w późniejszym terminie.
17. Teraz wybierz edycję Windows 10, którą chcesz zainstalować w wirtualnej maszynie.
18. Zaznacz opcję Akceptuję postanowienia licencyjne i kliknij na Dalej.
19. Wybierz opcję Niestandardowa: tylko zainstaluj system Windows (zaawansowane).
20. Kliknij na Dysk 0 - Nieprzydzielone miejsce, a następnie na przycisk Dalej.
21. Instalator Windows 10 rozpocznie przygotowywanie plików do instalacji i instalowanie funkcji systemu.
22. Pod koniec procesu instalacji instalator ponownie uruchomi Windows w maszynie wirtualnej.
23. Po ponownym uruchomieniu rozpocznie się przygotowywanie urządzeń i innych elementów wymaganych do działania systemu.
24. Podobnie jak w typowej instalacji systemu, instalator Windows 10 powinien automatycznie wykryć region - Polska.
25. Jako język klawiatury wybierz Polski (programisty) - jest to najczęściej używany układ klawiatury w Polsce, umożliwiający wprowadzanie znaków charakterystycznych dla języka polskiego.
26. W tym oknie można opcjonalnie dodać drugi układ klawiatury (można się będzie między nimi swobodnie przełączać).
27. System zapyta o rodzaj konfiguracji - do użytku osobistego lub firmowego.
28. Teraz można wybrać rodzaj logowania do Windows - przy użyciu konta Microsoft umożliwiającego synchronizowanie danych pomiędzy wieloma urządzeniami lub konta w trybie offline, znanego wcześniej pod nazwą konta lokalnego. W tym przykładzie wybrałem konto offline.
29. Wybierz nazwę konta, które będzie twoim kontem użytkownika w wirtualnej wersji Windows 10.
30. Opcjonalnie możesz ustawić hasło logowania do Windows. Jeśli nie wpiszesz hasła, Windows będzie uruchamiał się do pulpitu bez podawania hasła.
31. W tym oknie można wyłączyć wszystkie opcje związane z udostępnianiem informacji o prywatności użytkownika.
32. Instalator rozpocznie przygotowywanie pulpitu i finalizowanie procesu instalacji.
33. Od tej chwili wirtualny Windows 10 jest gotowy do pracy. Jego pracę można zakończyć tradycyjnie, klikając na menu Start, ikonę Zasilanie i Zamknij, lub poprzez opcje VirtualBoxa: Maszyna, Wyłącz system.
34. Na koniec warto zainstalować w wirtualnej maszynie dodatki zwane VirtualBox Guest Additions, które zawierają ulepszone sterowniki grafiki i pozwalają uaktywnić dodatkowe funkcje, takie jak obsługa USB 3.0 czy szyfrowanie dysków. W tym celu kliknij na menu Urządzenia i Zamontuj obraz płyty z dodatkami gościa...
35. Obraz płyty z instalatorem Guest Additions zostanie zamontowany w wirtualnym napędzie wirtualnego systemu widocznym w oknie Ten komputer.
36. Kliknij dwa razy na ikonę wirtualnego systemu i uruchom plik VBoxWindows-Additions.
37. Kliknij na Tak, by zezwolić instalatorowi na wprowadzenie zmian na tym urządzeniu.
38. Kliknij na Next i postępuj zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie.
39. W oknie Zabezpieczenia systemu Windows kliknij na Zainstaluj.
40. Do zakończenia instalacji jest wymagane ponowne uruchomienie systemu - kliknij na Finish, by zrestartować Windows.
1. Kliknij na przycisk Start i wybierz ikonę Ustawień (koło zębate).
2. Na liście ustawień wybierz opcję Aktualizacja i zabezpieczenia.
3. Przewiń listę opcji i wybierz polecenie Odzyskiwanie.
4. Jedną z opcji przeinstalowania systemu jest starsza funkcja Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego, która przywraca system do ustawień fabrycznych, ale wiąże się z późniejszym pobieraniem i instalowaniem wielu aktualizacji.
5. Przewiń listę i w sekcji Więcej opcji odzyskiwania kliknij na opcję Dowiedz się, jak rozpocząć od czystej instalacji systemu Windows.
6. W oknie Czy chcesz przełączyć aplikacje kliknij na opcję Tak.
7. Aby rozpocząć ponowną instalację i aktualizację systemu, kliknij na przycisk Rozpocznij.
8. W oknie Kontrola konta użytkownika kliknij na opcję Tak.
9. System wyświetli okno kreatora funkcji Rozpoczęcie od nowa. Kliknij na Dalej, aby kontynuować.
10. Kreator wyświetli informację o utworzeniu na pulpicie tekstowej listy aplikacji, które zostaną usunięte - lista ta będzie pomocna przy ponownej instalacji programów po reinstalacji systemu.
11. Teraz kliknij na Rozpocznij, aby zacząć proces reinstalacji systemu.
12. Instalator rozpocznie odświeżanie komputera i będzie informował o postępach pracy.
1. Naciśnij przycisk Start, a potem wybierz Ustawienia (ikona koła zębatego), Aktualizacje i zabezpieczenia, Odzyskiwanie. W sekcji Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego wybierz opcję Rozpocznij.
2. Rozwiń menu Start, przytrzymaj klawisz Shift i wybierz ikonę Zasilanie i Uruchom ponownie. Po ponownym uruchomieniu komputera wybierz opcję Rozwiąż problemy, Resetuj ten komputer.
3. Do resetowania systemu można również użyć nośnika instalacyjnego Windows 10 - podłącz go do komputera i za pośrednictwem menu rozruchowego uruchom z niego komputer, a następnie w kreatorze instalacji Windows 10 wybierz opcję Napraw komputer, Rozwiązywanie problemów, Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego.
L13M4P02 L13N4P01 Lenovo Erazer Y50-70AM-IFI Y50-70AM-ISE Y70-70 Y70 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
C21N1347 ASUS X555 X555LA X555LD X555LN 2ICP4/63/134 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
PA5162U-1BRS 5600mah Toshiba Portege R30 R30-A seria Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
PA5163U-1BRS Toshiba PORTEGE R30-A-137 R30-A-17D seri Bateria pasuje do następujących modeli laptopów 8100mah/93WH
A32N1331 ASUS 450 E451 E551 PU450 PU451 PU550 PU551 PRO450 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
YFDF9 Dell Latitude 3340 3350 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
L14S4A01 Lenovo V4000 Y50C Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
Windows 10 to ulepszona wersja następcy niezwykle popularnej Siódemki, Windows 8 - wyglądającego jak przybysz z innego, dotykowo-kafelkowego świata, którym w pewnym sensie był. Wielu użytkowników preferuje tak zwaną czystą instalację systemu operacyjnego na nowym lub dotychczasowym dysku. Oznacza ona całkowite zastąpienie istniejącego systemu i jednocześnie pozbycie się z dysku balastu z przeszłości nagromadzonego podczas długiej pracy z poprzednią wersją Windows. Będzie to w tym rozdziale temat numer jeden. Tematem numer dwa będzie natomiast reinstalacja Windows 10, która w ostatnich aktualizacjach tego systemu przeszła spore zmiany i wygląda nieco inaczej niż we wcześniejszych wersjach Windows. Temat numer trzy to wbudowane w Windows 10 funkcje naprawy systemu. A czwarty temat to poradnik, jak zainstalować Windows 10 w Windows 7, korzystając z wirtualizacji i VirtualBoxa, popularnego programu do tworzenia maszyn wirtualnych.
Jak utworzyć nośnik instalacyjny Windows 10
Sposób 1. Media Creation Tool
Windows 10 Media Creation Tool to proste, bezpłatne narzędzie Microsoftu do samodzielnego tworzenia nośników instalacyjnych Windows 10. Program pobiera przez internet pliki instalacyjne systemu z serwerów Microsoftu, a następnie pozwala utworzyć nośnik instalacyjny na pendrivie lub zapisać go w pliku ISO, który można później nagrać na płytę DVD, tworząc w ten sposób płytę instalacyjną systemu.1. Uruchom program Media Creation Tool i zaakceptuj warunki licencji.
2. Program rozpocznie przygotowywanie składników instalatora systemu.
3. Teraz wybierz opcję Utwórz nośnik instalacyjny (dysk flash USB, dysk DVD lub plik ISO) dla innego komputera i kliknij na przycisk Dalej.
4. Wyłącz opcję, wybierz z listy architekturę systemu (32- lub 64-bit) i kliknij na Dalej. Większość współczesnych procesorów obsługuje obie wersje systemu, dlatego zazwyczaj lepiej wybrać nowocześniejszą, 64-bitową.
5. Wybierz opcję Dysk flash USB, podłącz do komputera pusty pendrive o pojemności co najmniej 8 GB i kliknij na Dalej.
6. Wskaż na liście dysków wymiennych swój pendrive i kliknij na Dalej.
7. Program rozpocznie pobieranie z internetu plików instalacyjnych systemu. W zależności od szybkości łącza i pendrive'a, może to potrwać od kilkudziesięciu minut do kilku godzin.
8. Po zakończeniu pracy programu można wyjąć gotowy nośnik instalacyjny z portu USB i korzystając z niego, rozpocząć instalację systemu na docelowym komputerze.
Sposób 2. Windows ISO Downloader + Rufus
Windows ISO Downloader to nieoficjalny, bezpłatny program umożliwiający pobieranie z serwerów Microsoftu obrazów oryginalnych płyt instalacyjnych systemu Windows i pakietu Office. W odróżnieniu od opisanego wyżej narzędzia Media Creation Tool, pozwala pobrać plik ISO z wersją instalacyjną systemu zawierającą konkretną aktualizację Windows 10. Pobrane ISO można następnie wypalić na płycie DVD, można także utworzyć z niego nośnik instalacyjny systemu na USB za pomocą popularnego programu Rufus.1. Uruchom Windows ISO Downloader, kliknij na Nie i zaznacz opcję Windows 10.
2. Wybierz najnowszą dostępną wersję Windows 10 i kliknij na przycisk Potwierdź (im nowsza wersja, tym mniej aktualizacji komputer będzie pobierał po zainstalowaniu systemu).
3. Teraz na liście Wybór języka produktu kliknij na Polski i potem na Potwierdź.
4. W tym oknie można wybrać architekturę systemu - każda z nich ma osobny nośnik instalacyjny. Dla nowszych komputerów zalecana wersja to wersja 64-bitowa.
5. Kliknij na Zapisz, wskaż miejsce na dysku, w którym program ma zapisać pobierany plik ISO, i ponownie kliknij na Zapisz.
6. Program rozpocznie pobieranie pliku ISO zawierającego obraz płyty instalacyjnej Windows 10.
7. Po zakończeniu pobierania uruchom program Rufus, podłącz pusty pendrive do portu USB, kliknij na ikonę i wskaż na dysku pobrany plik ISO.
8. Teraz kliknij na Start, aby zacząć tworzenie nośnika instalacyjnego Windows 10 na USB. Przed rozpoczęciem program wyświetli ostrzeżenie o usunięciu wszystkich dotychczasowych danych z pendrive'a.
9. Czas tworzenia nośnika instalacyjnego zależy od szybkości pendrive'a i może potrwać od kilku do kilkudziesięciu minut.
10. Po zakończeniu procesu tworzenia instalacyjnego Rufus wyświetli informację Gotowy.
Czysta instalacja Windows 10 krok po kroku
1. Podłącz nośnik instalacyjny Windows 10 do komputera - może to być płyta DVD lub pendrive.2. Włącz komputer i w początkowej fazie uruchamiania - w zależności od marki komputera - naciśnij kilkakrotnie klawisz F12, F9, F2 lub Esc, aż zostanie wyświetlone menu startowe zwane Boot Menu.
3. Strzałkami na klawiaturze wybierz swój nośnik instalacyjny Windows i naciśnij Enter.
4. Po wyświetleniu komunikatu Dowolny klawisz spowoduje rozruch z dysku CD lub DVD…naciśnij dowolny klawisz.
5. Po chwili uruchomi się instalator Windows 10 i rozpocznie wczytywanie plików z nośnika instalacyjnego.
6. Wybierz język Polski, Polski format godziny i waluty oraz Polski (programisty) jako układ klawiatury.
7. Aby przejść do dalszego etapu instalacji systemu, kliknij na przycisk Zainstaluj teraz.
8. Wprowadź klucz produktu do aktywowania Windows. Jeśli go nie masz lub nie chcesz go teraz podawać, kliknij na opcję Nie mam klucza produktu - Windows zainstaluje się w próbnej wersji, którą można później aktywować. Co ciekawe, w trakcie pisania tego rozdziału (marzec 2018), instalator Windows 10 nadal przyjmował klucz Windows 7 w ramach programu darmowej aktualizacji do Dziesiątki, który został oficjalnie zakończony. (Klucz nie był wcześniej używany do aktywacji Windows 10).
9. Wybierz edycję systemu Windows 10, którą chcesz zainstalować lub do której będziesz miał klucz produktu.
10. Zaznacz opcję z akceptacją postanowień licencyjnych i kliknij na Dalej.
11. Teraz wybierz opcję Niestandardowa: tylko zainstaluj system Windows (zaawansowane).
12. Wybierz dysk, na którym chcesz zainstalować Windows 10, i kliknij na Dalej. Jeśli chcesz mieć więcej niż jedną dużą partycję, kliknij na opcję Nowa i podziel dysk według własnych potrzeb.
13. Instalator rozpocznie kopiowanie plików i instalowanie systemu Windows 10 na dysku twojego komputera.
14. Po zakończeniu poprzedniego etapu zobaczysz ekran z komunikatem Przygotowywanie.
15. Następny ekran to Czekaj… - zobaczysz go jeszcze nieraz przy późniejszych, automatycznie instalowanych aktualizacjach systemu.
16. Potwierdź wybór regionu - Polska - i kliknij na Tak.
17. Jako układ klawiatury wybierz Polski (programisty) - jest to układ klawiatury najczęściej używany w Polsce.
18. W tym oknie można dodać opcjonalny, drugi układ klawiatury (w Windows będzie można swobodnie przełączać się między nimi).
19. Instalator przez chwilę będzie szukał dostępnych aktualizacji.
20. Wybierz rodzaj konta, którym będziesz logować się w Windows. Konto w trybie offline to po prostu inna nazwa konta lokalnego, skojarzonego tylko z komputerem, na którym zostało utworzone. Nowsze, zalecane przez producenta Windows konto Microsoft może być skojarzone z wieloma urządzeniami, umożliwiając synchronizację plików, aplikacji i ustawień systemu Windows.
21. Jeśli w poprzednim kroku wybrałeś konto Microsoft, wprowadź swój adres e-mail.
22. Teraz podaj hasło, którym chcesz się logować w systemie Windows.
23. Podaj kraj, datę swojego urodzenia, kliknij na i Dalej.
24. Jeśli nie zezwalasz na użycie informacji o twoim koncie w usłudze reklamowej Microsoftu, wyłącz opcję i kliknij na Dalej.
25. Instalator zaproponuje ustawienie dodatkowego zabezpieczenia konta w postaci numeru PIN, którym będzie można logować się zamiast hasła.
26. Podaj dowolny numer jako PIN, potwierdź go i kliknij na OK.
27. W tym oknie możesz połączyć swój telefon z Androidem lub iOS z komputerem, co umożliwi synchronizowanie aplikacji Microsoftu między twoimi urządzeniami.
28. Wybierz ustawienia prywatności dla swojego komputera. Opcje te są nieobowiązkowe i wszystkie można wyłączyć.
29. Tak wygląda jeden z przedostatnich ekranów instalatora Windows 10.
30. Pulpit Windows 10 w pełnej okazałości i gotowości do pracy.
Wirtualizacja Windows 10 w programie VirtualBox krok po kroku
Wirtualizacja systemu operacyjnego daje możliwość uruchamiania programów niekompatybilnych z systemem zainstalowanym w komputerze, a także testowania oprogramowania oraz innych systemów w bezpiecznym, odizolowanym środowisku, bez ingerowania w system macierzysty. Dzięki niej można uruchamiać w Windows 10 programy dedykowane Windows 7 i starszym wersjom Windows, a nawet inne systemy operacyjne, takie jak Windows 8, 7, Vista, 2000, NT, 98, różne dystrybucje Linuxa, system Solaris, FreeBSD, DOS, OS/2, BeOS, Haiku, ReactOS i inne. Technicznie wirtualizacja polega na uruchomieniu za pomocą specjalnego programu - takiego jak VirtualBox lub opisany w poprzednim rozdziale VMware Player - systemu zwanego gościem w obrębie istniejącego systemu, pełniącego rolę gospodarza. Za korzystanie z wirtualizacji płaci się obniżoną wydajnością komputera gospodarza, która jest dzielona pomiędzy niego a maszyny wirtualne. Każda z nich korzysta z mocy obliczeniowej procesora i pamięci RAM gospodarza - dlatego pożądane jest sprzętowe wspomaganie wirtualizacji i posiadanie wydajnego procesora - im szybszy, tym szybciej będą działały wirtualne maszyny. VirtualBox to najpopularniejszy program do wirtualizacji systemów operacyjnych, który pozwala na jednoczesną pracę wielu różnych systemów wewnątrz istniejącego systemu operacyjnego na komputerze użytkownika.Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość przenoszenia plików pomiędzy rzeczywistym systemem a wirtualnym wygodną metodą przeciągnij i upuść. W odróżnieniu od opisanego wcześniej VMware Playera, VirtualBox jest bezpłatny zarówno dla użytkowników domowych, jak i firm, można go zainstalować w 32- i 64-bitowych systemach operacyjnych (VMware Player wymaga 64-bitowego systemu, ostatnia wersja obsługująca architekturę 32-bitową to VMware Player 6) i jest dostępny w polskiej wersji językowej.
Poniższy poradnik przedstawia proces tworzenia maszyny wirtualnej w VirtualBoxie, na której zostanie zainstalowany i będzie uruchamiany wirtualny Windows 10. Informacje o polityce licencyjnej Micrsoftu dotyczącej Windows w maszynach wirtualnych znajdziesz w poradniku dotyczącym Windows 7.
1. Zainstaluj i uruchom program VirtualBox.
2. Kliknij na Nowa, aby rozpocząć tworzenie maszyny wirtualnej, w której będzie uruchamiany wirtualny system operacyjny.
3. W polu Nazwa nadaj nazwę maszynie wirtualnej, w sekcji Typ wybierz Microsoft Windows, a z menu Wersja wybierz edycję Windows 10, którą zamierzasz zainstalować.
4. Wybierz wielkość pamięci RAM, którą VirtualBox powinien przydzielać przy każdym uruchomieniu maszyny wirtualnej. Pamięć ta zostanie odebrana z komputera gospodarza i przydzielona systemowi operacyjnemu gościa. Minimalne wymagania sprzętowe Windows 10 zalecane przez Microsoft to 1 GB dla wersji 32-bitowej lub 2 GB dla wersji 64-bitowej.
5. Na tym etapie konfiguracji wybieramy opcję Stwórz wirtualny dysk twardy - na wirtualnym dysku będzie przechowywany wirtualny system operacyjny.
6. Teraz można wybrać typ pliku, w którym będzie zapisany wirtualny dysk twardy. Jeśli nie używasz innego oprogramowania wirtualizacyjnego, możesz zostawić domyślny format VirtualBoxa - VDI(VirtualBox Disk Image).
7. Wybierz metodę przydzielania rozmiaru wirtualnego dysku. Do wyboru jest dynamiczny przydział, w którym plik wirtualnego dysku będzie zwiększał się wraz z jego zapełnianiem, lub często szybszy w użyciu Stały rozmiar, w którym wirtualny dysk będzie zajmował ustaloną ilość miejsca na fizycznym dysku twardym.
8. Wpisz nazwę dla nowego wirtualnego dysku i jego maksymalny rozmiar. Microsoft zaleca minimum 16 GB dla 32-bitowego lub 20 GB dla 64-bitowego Windows 10. Ikona folderu pozwala wybrać lokalizację na fizycznym dysku, w której program ma zapisać tworzony plik.
9. Program rozpocznie przydzielanie miejsca dla wirtualnego dysku na fizycznym dysku komputera.
10. Po zakończeniu tej operacji maszyna wirtualna jest gotowa do pracy - można w niej zainstalować system operacyjny. Aby kontynuować, kliknij na przycisk Uruchom w głównym oknie VirtualBoxa.
11. W oknie kreatora wskaż nośnik instalacyjny systemu Windows 10 - może to być fizyczna płyta DVD w napędzie optycznym lub na przykład plik ISO z obrazem płyty instalacyjnej tego systemu - i kliknij na Uruchom.
12. Po chwili instalator Windows 10 rozpocznie pracę i wyświetli w oknie maszyny wirtualnej znane logo.
13. Kreator instalacji poprosi o skonfigurowanie języka, formatu godziny i ustawień klawiatury.
14. W tym oknie instalatora kliknij na opcję Zainstaluj teraz.
15. Instalator Windows 10 poinformuje o rozpoczęciu pracy.
16. Kreator instalacji zapyta o klucz produktu do aktywowania systemu. Jeśli nie chcesz go jeszcze podawać, kliknij na Nie mam klucza produktu - system zainstaluje się w próbnej wersji, umożliwiającej przeprowadzenie aktywacji w późniejszym terminie.
17. Teraz wybierz edycję Windows 10, którą chcesz zainstalować w wirtualnej maszynie.
18. Zaznacz opcję Akceptuję postanowienia licencyjne i kliknij na Dalej.
19. Wybierz opcję Niestandardowa: tylko zainstaluj system Windows (zaawansowane).
20. Kliknij na Dysk 0 - Nieprzydzielone miejsce, a następnie na przycisk Dalej.
21. Instalator Windows 10 rozpocznie przygotowywanie plików do instalacji i instalowanie funkcji systemu.
22. Pod koniec procesu instalacji instalator ponownie uruchomi Windows w maszynie wirtualnej.
23. Po ponownym uruchomieniu rozpocznie się przygotowywanie urządzeń i innych elementów wymaganych do działania systemu.
24. Podobnie jak w typowej instalacji systemu, instalator Windows 10 powinien automatycznie wykryć region - Polska.
25. Jako język klawiatury wybierz Polski (programisty) - jest to najczęściej używany układ klawiatury w Polsce, umożliwiający wprowadzanie znaków charakterystycznych dla języka polskiego.
26. W tym oknie można opcjonalnie dodać drugi układ klawiatury (można się będzie między nimi swobodnie przełączać).
27. System zapyta o rodzaj konfiguracji - do użytku osobistego lub firmowego.
28. Teraz można wybrać rodzaj logowania do Windows - przy użyciu konta Microsoft umożliwiającego synchronizowanie danych pomiędzy wieloma urządzeniami lub konta w trybie offline, znanego wcześniej pod nazwą konta lokalnego. W tym przykładzie wybrałem konto offline.
29. Wybierz nazwę konta, które będzie twoim kontem użytkownika w wirtualnej wersji Windows 10.
30. Opcjonalnie możesz ustawić hasło logowania do Windows. Jeśli nie wpiszesz hasła, Windows będzie uruchamiał się do pulpitu bez podawania hasła.
31. W tym oknie można wyłączyć wszystkie opcje związane z udostępnianiem informacji o prywatności użytkownika.
32. Instalator rozpocznie przygotowywanie pulpitu i finalizowanie procesu instalacji.
33. Od tej chwili wirtualny Windows 10 jest gotowy do pracy. Jego pracę można zakończyć tradycyjnie, klikając na menu Start, ikonę Zasilanie i Zamknij, lub poprzez opcje VirtualBoxa: Maszyna, Wyłącz system.
34. Na koniec warto zainstalować w wirtualnej maszynie dodatki zwane VirtualBox Guest Additions, które zawierają ulepszone sterowniki grafiki i pozwalają uaktywnić dodatkowe funkcje, takie jak obsługa USB 3.0 czy szyfrowanie dysków. W tym celu kliknij na menu Urządzenia i Zamontuj obraz płyty z dodatkami gościa...
35. Obraz płyty z instalatorem Guest Additions zostanie zamontowany w wirtualnym napędzie wirtualnego systemu widocznym w oknie Ten komputer.
36. Kliknij dwa razy na ikonę wirtualnego systemu i uruchom plik VBoxWindows-Additions.
37. Kliknij na Tak, by zezwolić instalatorowi na wprowadzenie zmian na tym urządzeniu.
38. Kliknij na Next i postępuj zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie.
39. W oknie Zabezpieczenia systemu Windows kliknij na Zainstaluj.
40. Do zakończenia instalacji jest wymagane ponowne uruchomienie systemu - kliknij na Finish, by zrestartować Windows.
Reinstalacja Windows 10
Funkcja Rozpoczęcie od nowa
Windows 10 zawiera kilka opcji odświeżania systemu, które są nowocześniejszą formą klasycznego przeinstalowania Windows. Jedną z nowości wprowadzonych w aktualizacji Windows 10 Creators Update jest ulepszona funkcja odświeżania systemu nazwana Rozpoczęcie od nowa, która umożliwia wykonanie czystej ponownej instalacji i aktualizacji systemu do najnowszej wersji (oszczędza nam późniejszego pobierania i instalowania dużej liczby aktualizacji), z zachowaniem danych osobistych i większości ustawień systemu. Opcja ta usuwa programy, które nie są standardowymi składnikami systemu Windows (również te, które były fabrycznie zainstalowane przez producenta komputera), ale pozwala zachować pliki osobiste zapisane w folderach Dokumenty, Obrazy, Muzyka czy Pobrane, ustawienia konta użytkownika oraz między innymi aktywację systemu. W zależności od komputera proces ten może potrwać 20 minut lub dłużej.1. Kliknij na przycisk Start i wybierz ikonę Ustawień (koło zębate).
2. Na liście ustawień wybierz opcję Aktualizacja i zabezpieczenia.
3. Przewiń listę opcji i wybierz polecenie Odzyskiwanie.
4. Jedną z opcji przeinstalowania systemu jest starsza funkcja Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego, która przywraca system do ustawień fabrycznych, ale wiąże się z późniejszym pobieraniem i instalowaniem wielu aktualizacji.
5. Przewiń listę i w sekcji Więcej opcji odzyskiwania kliknij na opcję Dowiedz się, jak rozpocząć od czystej instalacji systemu Windows.
6. W oknie Czy chcesz przełączyć aplikacje kliknij na opcję Tak.
7. Aby rozpocząć ponowną instalację i aktualizację systemu, kliknij na przycisk Rozpocznij.
8. W oknie Kontrola konta użytkownika kliknij na opcję Tak.
9. System wyświetli okno kreatora funkcji Rozpoczęcie od nowa. Kliknij na Dalej, aby kontynuować.
10. Kreator wyświetli informację o utworzeniu na pulpicie tekstowej listy aplikacji, które zostaną usunięte - lista ta będzie pomocna przy ponownej instalacji programów po reinstalacji systemu.
11. Teraz kliknij na Rozpocznij, aby zacząć proces reinstalacji systemu.
12. Instalator rozpocznie odświeżanie komputera i będzie informował o postępach pracy.
Funkcja Resetowanie
Gdy komputer nie działa prawidłowo, można skorzystać z wbudowanej w system opcji resetowania Windows 10, która powoduje ponowną instalację systemu i umożliwia zachowanie plików osobistych. Oto trzy sposoby na włączenie resetowania Windows 10.1. Naciśnij przycisk Start, a potem wybierz Ustawienia (ikona koła zębatego), Aktualizacje i zabezpieczenia, Odzyskiwanie. W sekcji Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego wybierz opcję Rozpocznij.
2. Rozwiń menu Start, przytrzymaj klawisz Shift i wybierz ikonę Zasilanie i Uruchom ponownie. Po ponownym uruchomieniu komputera wybierz opcję Rozwiąż problemy, Resetuj ten komputer.
3. Do resetowania systemu można również użyć nośnika instalacyjnego Windows 10 - podłącz go do komputera i za pośrednictwem menu rozruchowego uruchom z niego komputer, a następnie w kreatorze instalacji Windows 10 wybierz opcję Napraw komputer, Rozwiązywanie problemów, Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego.
L13M4P02 L13N4P01 Lenovo Erazer Y50-70AM-IFI Y50-70AM-ISE Y70-70 Y70 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
C21N1347 ASUS X555 X555LA X555LD X555LN 2ICP4/63/134 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
PA5162U-1BRS 5600mah Toshiba Portege R30 R30-A seria Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
PA5163U-1BRS Toshiba PORTEGE R30-A-137 R30-A-17D seri Bateria pasuje do następujących modeli laptopów 8100mah/93WH
A32N1331 ASUS 450 E451 E551 PU450 PU451 PU550 PU551 PRO450 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
YFDF9 Dell Latitude 3340 3350 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
L14S4A01 Lenovo V4000 Y50C Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz