O reinstalacji systemu operacyjnego warto myśleć kompleksowo, i to już w momencie przygotowania do tego procesu. Pokazujemy, jak pobrać Windows i umieścić go na nośniku.
Windows 7
Za pomocą narzędzia Windows ISO Downloader szybko i łatwo pobierzemy potrzebną nam wersję instalacyjną systemu.
1. Najpierw z widocznego po prawej stronie okna menu wybieramy, jaki system chcemy zainstalować. Program pozwala na pobranie instalatorów do Windows 7, 8.1 i 10, a także wersji dostępnych w programie Insider.
2. Następnie wskazujemy na rozwijanej liście Wybierz wersję, którą wersję chcemy pobrać. Lista ta jest naprawdę bogata. Znajdują się na niej nie tylko wersje rozróżniane jako Home, Enterprise, Pro czy Pro Education - ale również ich konkretne aktualizacje. Możemy z powodzeniem pobrać wersję instalacyjną systemu Windows 10, w którym wdrożona została już duża aktualizacja Fall Creators Update.
3. Kolejny krok polega na określeniu regionu i języka systemu, jaki ma zostać zainstalowany. Zgodnie z komunikatem widocznym w programie należy wybrać taką wersję językową i region, aby były one zgodne z aktualnie obowiązującymi na urządzeniu, na którym będziemy ponownie instalować system.
4. Pozostaje nam już tylko decyzja, czy pobieramy wersję 32-, czy 64-bitową - musimy wybrać taką wersję, jaką aktualnie mamy. W przeciwnym wypadku nie uda nam się zainstalować systemu.
5. Aby wykorzystać pobrany obraz systemu, musimy umieścić go na przykład na pendrivie i stworzyć bootowalny nośnik instalacyjny. Zrobimy to za pomocą programu Rufus. Uwaga! Na pendrivie nie możemy mieć ważnych danych - zostaną one bezpowrotnie usunięte.
6. Po podłączeniu nośnika do komputera zostanie on wykryty przez Rufusa, a my wskazujemy go w oknie aplikacji.
7. Wskazujemy pobrany obraz ISO z systemem, klikając na przycisk obok opcji Utwórz bootowalny dysk używając... Nośnik USB zostanie wyczyszczony, sformatowany, a w miejsce znajdujących się na nim danych zostanie umieszczony instalator systemu.
Windows 10
Jeśli korzystamy z Windows 10, możemy także użyć specjalnego programu Microsoftu, za pomocą którego można zarówno pobrać, jak i umieścić system na nośniku. Jest to Windows 10 Media Creation Tool. Program działa na zasadzie kreatora.
1. Pierwszy krok to wybór opcji Utwórz nośnik instalacyjny dla innego komputera.
2. W kolejnym kroku wybieramy język, wersję i architekturę systemu, który znajdzie się na nośniku - jeśli instalacji będziemy dokonywać na tym samym urządzeniu, możemy automatycznie uzupełnić pola, poprzez zaznaczenie opcji Użyj zalecanych opcji dla tego komputera.
3. Wybieramy Dysk flash USB, by stworzyć bootowalny nośnik USB. Podłączamy nośnik i zaczynamy tworzenie nośnika instalacyjnego.
Przygotowany według porad nośnik instalacyjny podłączamy do komputera, na którym chcemy zainstalować system. Startujemy komputer z nośnika (podczas rozruchu trzeba wcisnąć klawisz Boot Menu zgodnie z informacją na ekranie, a potem wskazać napęd USB do startu komputera) i rozpoczynamy instalację systemu.
Alternatywna droga do świeżego systemu
Inną drogą do uzyskania świeżego systemu Windows jest powrót do ustawień fabrycznych.
Windows 10
Aby przywrócić ustawienia fabryczne w komputerze z Windows 10, należy w ustawieniach systemu wejść do działu Aktualizacja i zabezpieczenia. Następnie w sekcji Odzyskiwanie możemy rozpocząć resetowanie ustawień komputera do stanu początkowego. Mamy do wyboru dwie opcje - z zachowaniem plików użytkownika i z ich wyczyszczeniem.
Partycja recovery
Wielu producentów komputerów wydziela na dysku twardym osobną, ukrytą (niewidoczną dla systemu operacyjnego) partycję Recovery. Na niej umieszczany jest obraz dysku instalacyjnego systemu. Dzięki temu w razie poważnej awarii można przywrócić system do stanu fabrycznego - przy uruchamianiu komputera jest wyświetlana informacja, który klawisz należy wcisnąć, by rozpocząć przywracanie. Skorzystanie z partycji Recovery to pomysł ciekawy dla użytkowników, którzy chcą w łatwy sposób zastąpić zepsuty system świeżą instalacją z jednoczesnym uwzględnieniem odpowiednich sterowników czy dodatkowych programów. Oto jak sprawdzić, czy mamy partycję Recovery.
1. Kombinacją klawiszy Start+R otwieramy okno Uruchom.
2. Wpisujemy w nim polecenie diskpart.
3. W konsoli podajemy polecenie sel disk 0, po czym wpisujemy list part - jeśli na liście pojawi się Recovery, mamy taką partycję w komputerze.
Windows 7
Użytkownicy Windows 7 mogą przywrócić ten system do ustawień fabrycznych na kilka sposobów. Pierwszy z nich to skorzystanie ze specjalnej partycji przywracającej fabryczną wersję systemu (tak zwana partycja Recovery). Drugi sposób to ponowna instalacja systemu z dysku instalacyjnego Windows, który można utworzyć za pomocą programów Rufus i Windows ISO Downloader. Trzeci sposób to skorzystanie z wcześniej utworzonego obrazu systemu do odzyskania komputera - aby skorzystać z tej opcji, włączamy Panel sterowania i przechodzimy do działu System i zabezpieczenia.
Tam należy wskazać sekcję Kopia zapasowa i przywracanie, następnie Odzyskaj ustawienia systemu na tym komputerze i Zaawansowane metody odzyskiwania. Następnie mogą pojawić się dwie opcje: Przywróć ustawienia fabryczne tego komputera i Użyj wcześniej utworzonego obrazu systemu do odzyskiwania komputera (używa obrazu systemu utworzonego przez użytkownika poprzez opcję Wykonaj kopię zapasową komputera (dostępną w Panelu sterowania) oraz Ponownie zainstaluj system Windows.
Uwaga na sterowniki
Sterowniki to ważny temat, o którym warto pomyśleć, jeśli nie korzystamy z partycji Recovery. Jest to szczególnie ważne na przykład w wypadku karty Wi-Fi. Kopię zapasową sterowników wykonamy programem Double Driver, który przeskanuje system i wykryje drivery. Decydujemy, które chcemy zachować w formie kopii, aby możliwa była ich ponowna instalacja.
C31N1330 ASUS UX32LN-R4053H UX32LNR4053H UX32LN Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
R15D R15B 8750SCUD R15D_8750SCUD AVERATEC R15D R15B S15 seria Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
4GVGH DELL XPS 15 9550 4GVGH 1P6KD Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
W740BAT-6 Clevo S413 W740SU X411 seria Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
78W 15.6V 5A Panasonic ToughBook CF-73 CF-29 CF-30 Zasilacze do laptopów
A32N1331 ASUS 450 E451 E551 PU450 PU451 PU550 PU551 PRO450 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz