Smartfon wyłączył się, choć mógłbyś przysiąc, że jeszcze przed chwilą bateria była w pełni naładowana? Jeśli na zewnątrz jest siarczysty mróz, to nie ma w tym nic dziwnego.
Panującym mrozom daleko do zimy stulecia, ale ponieważ zdążyliśmy się przyzwyczaić do znacznie wyższych temperatur i tak życzylibyśmy sobie, żeby już odpuściły. Nasze osobiste telefony, które towarzyszą nam przez cały czas, są pewnie tego samego zdania, bo nieważne jak bardzo ich producenci staraliby się je uodpornić na niekorzystne warunki zewnętrzne, to elektronika i gwałtowne zmiany temperatur nie idą w parze. Przypominamy kilka prostych zasad, o których warto pamiętać podczas korzystania z urządzeń mobilnych na mrozie.
Kondensacja, twój wróg
Gwałtowne zmiany temperatury w połączeniu z wilgocią w powietrzu mogą okazać się zabójcze dla elektroniki. Stara zasada, o której należy pamiętać przy transporcie większego sprzętu, jak np. telewizorów wciąż ma zastosowanie przy telefonach. Dlatego lepiej nie narażać smartfona na drastyczne zmiany temperatur i powstrzymać się od korzystania na zewnątrz w trudnych warunkach.
Oczywiście producenci świetnie zdają sobie sprawę, jak używamy telefonów i już od lat stosują tak zwany "coating", czyli pokrywanie układów scalonych dodatkową, uszczelniającą powłoką co w dużej mierze rozwiązuje problem z wewnętrznymi podzespołami. Niemniej nadal pozostają nieosłonięte elementy, takie jak gniazda ładowania, słuchawkowe czy głośniki, przez które wilgoć może dostać się do wnętrza urządzenia, a one same nie muszą być odporne na korozję.
Noś przy ciele
Druga rada w prosty sposób rozwiązuje zarówno problem kondensacji wilgoci jak i gwałtownych zmian temperatur: w wewnętrznej kieszeni kurtki czy płaszcza telefon będzie miał zarówno sucho jak i ciepło. Rozwiązanie to będzie zapewne wymagało chwilowej zmiany przyzwyczajeń większości użytkowniczek telefonów, ale warto pamiętać, że schowany w torebce telefon, choć chroniony przed wilgocią, również jest narażony na niskie temperatury. Podobny efekt może mieć zresztą też schowanie telefonu do zewnętrznej kieszeni podczas jazdy na nartach. Skutek? Wychłodzony akumulator może odmówić współpracy akurat wtedy, gdy będziemy potrzebowali skorzystać z telefonu.
Kontroluj poziom baterii
Poziom naładowania baterii gwałtownie spada? To typowy efekt towarzyszący wychłodzeniu akumulatora. Nadmiernie schłodzony wyświetlacz też może zacząć płatać figle, telefon może pracować wolniej, a także, ni z tego czy owego wyłączyć się - mimo że poziom naładowania jeszcze przed chwilą wskazywał na ponad 50 proc. W takim wypadku warto powstrzymać się od korzystania z telefonu, a najlepiej pozostawić go wyłączonym - usilne próby włączenia przy rozładowanym akumulatorze mogą tylko zaszkodzić. Zagrożenie w tym wypadku nie jest na szczęście tak duże, jak w czasie upałów, kiedy żar w zamienionym w piekarnik samochodzie może na dobre uszkodzić nasz sprzęt. Wystarczy, że na powrót ogrzejesz, a następnie naładujesz urządzenie i wszystko najprawdopodobniej wróci do normy.
Nie zostawiaj telefonu na mrozie
Choć może wydawać się to trywialne, bo zazwyczaj telefon mamy zawsze przy sobie, to jednak możemy wyobrazić sobie sytuację, w której zostawiamy go w samochodzie, np. w stacji dokującej. Jak wspomniałem wyżej, urządzenia elektroniczne lepiej znoszą chłód niż zbyt wysokie temperatury, niemniej zbyt długa ekspozycja na wysoki mróz np. pozostawienie telefonu w samochodzie na całą noc może skończyć się trwałym uszkodzeniem komponentów.
BC-3S Nokia Lumia 2520 Wifi/4G Windows Tablet Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
BV-T4D Miscrosoft Lumia 950 XL CityMan Lumia 940 XL RM-1118 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
PA-5M10 ADP-150RB B 331-7224 FMGV3 450-15192 Dell XPS 17(L702X) 150W Slim AC Power zasilacz Supply ładowarka do laptopa/Cord Zasilacze do laptopów
0G33TT 0KJ2PX 2F8K3 DELL Alienware 17 18 17x 18x 86WH Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
135W Acer Aspire V15 Nitro VN7-591G 5.5x1.7 Zasilacze do laptopów
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz