poniedziałek, 15 sierpnia 2016

7 porad, jak wydłużyć żywotność baterii w telefonie

Każdy z Was na pewno choć raz zastanawiał się co zrobić, aby telefon na jedynym ładowaniu wytrzymywał dłużej. W tym artykule przedstawię Wam, jak zapobiegać szybkiemu zużywaniu się baterii, a jednocześnie zwiększyć jej wydajność.

Kilka słów o rodzajach baterii

W telefonach komórkowych stosuje się następujące typy baterii:
  • NiCd (niklowo-kadmowe) – obecnie na rynku już w zasadzie nie występują. Wytrzymują maksymalnie 1000 cyklów ładowania, mają duże gabaryty oraz stosunkowo mała pojemność.
  • Ni-MH (niklowo-wodorkowe) – bardziej wydajne od NiCd, jednak ich wadą jest duża wrażliwość na temperaturę oraz samoistne wyładowywanie.
  • Li-Jon (litowo-jonowe) – są obecnie najbardziej powszechnym, a zarazem najlepszym z dostępnych typów baterii wykorzystywanych w telefonach. Mają dużą pojemność, przy niewielkich gabarytach i wadze. Odporne na efekt pamięci, tak więc można je ładować jak się chce i kiedy się chce. Baterie te są bardzo wrażliwe na wodę, tak więc należy unikać jakichkolwiek kontaktów z parą lub wodą.
  • Li-poli (litowo-polimerowe) – najbardziej wydajne spośród obecnie dostępnych typów baterii. Niestety, nie są odporne nawet na niewielkie przeładowania, dlatego elektronika odpowiadająca za proces ładowania jest bardzo skomplikowana. Główną zaletą jest brak efektu pamięci oraz to, że mogą oferować duże pojemności, przy bardzo małych rozmiarach (grubość nawet 1 mm).

Trochę teorii

Czas może warto wprowadzić odrobinę teorii na temat procesu ładowania, jak i samej budowy baterii. Przyjrzyjmy się zatem bliżej baterii typu litowo-jonowego.
Opis elementów znajdujących się na schemacie:
  • Charger – ładowarka
  • Current – prąd
  • Electrons – elektrony
  • Anode – anoda
  • Cathode – katoda
  • Electrolyte – elektrolit (w bateriach litowo-polimerowych jest to żel polimerowy)
  • Separator – element oddzielający katodę od anody
Schemat ten również pokazuje, w jaki sposób odbywa się ładowanie.

Kilka porad, jak zwiększyć wydajność baterii

1. Gdy kupujemy nowy telefon, baterię należy uformować (a nie sformatować, jak twierdzi większość ludzi). Obecnie powszechne baterie litowo-polimerowe i litowo-jonowe nie posiadają (w przeciwieństwie do swoich poprzedników) tak zwanego efektu pamięci – nie zapamiętują ostatniego poziomu naładowania, czyli odporne są na związany z tym spadek pojemności (zmniejszenie wydajności elektrycznej). Pomimo to, warto przeprowadzić trzy cykle całkowitego rozładowania i ponownego naładowania telefonu. Urządzenie warto ładować wyłączone.
2. Telefon należy odłączyć zaraz po tym, jak wyświetli się komunikat całkowitym naładowaniu. Pomimo wielu zabezpieczeń stosowanych w urządzeniach, nie należy trzymać długo telefonu podpiętego pod ładowarkę, ponieważ może to doprowadzić do przegrzania baterii, co skutkuje często jej „spuchnięciem”. W efekcie przestaje ona działać, a do tego generuje zwiększone i nie potrzebne zużycie prądu. Co za tym idzie, nie powinno się ładować telefonu w nocy. Warto również odłączać ładowarkę od gniazdka, gdy z niej nie korzystamy.
3. Urządzenia należy trzymać z dala od źródeł ciepła i zimna. Pod wpływem wysokiej temperatury elektrolit zawarty w bateriach zmniejsza swoją objętość, przez co wydajność orazpojemność spada. Natomiast pod wpływem niskich temperatur cząstki ujemne znajdujące się na anodzie zmniejszają prędkość poruszania, przez co czas ładowania może się znacząco zwiększyć. Może to doprowadzić do nagrzania się baterii.
4. Styki w bateriach warto czasem przeczyścić. Dobrym sposobem jest przetarcie ich zwykłą gumką do mazania. Jeżeli styki pokryte są nalotem lub brudem, wzrasta oporność baterii na ładowanie i niezbędny jest dłuższy proces ładowania.
5. Wyłączamy tryb dwuzakresowy
Jeżeli nie korzystamy z internetu i nie wykonujemy wideo połączeń, możemy śmiało wyłączyć tryb dwu zakresowy w telefonie. Tryb jedno zakresowy wystarczy nam w zupełności do odbierania, czy też wysłania MMS-ów. W niektórych miejscach może to nawet zwiększyć zasięg naszego telefonu.
6. Wyłączmy aplikacje działające w tle
Programy działające w tle cały czas odwołują się do pamięci oraz procesora, przez co zużywają cenną energię zawartą w bateriach. Warto mieć to na uwadze, jeśli dążymy do maksymalnej energooszczędności.
7. Wyłącz telefon, jeżeli będzie długo nie używany. Opłaca się to pod warunkiem, że urządzenie nie będzie używane dłużej, niż 2 godziny. Dlaczego? Ponieważ energia potrzeba do wzbudzenia telefonu jest równoważna energii, jaką sprzęt zużywa przez 2 godziny w stanie czuwania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz