Windows po instalacji powinien funkcjonować optymalnie. Trudno jednak oczekiwać, by zawsze umiał dostosować się do naszych oczekiwań. W ustawieniach systemowych znajdziemy sporo opcji, które pomogą nam zoptymalizować pracę komputera.
Zwiększamy wydajność
Optymalne z perspektywy zużycia energii ustawienia poboru energii w systemie Windows mogą niekorzystnie wpływać na wydajność komputera. Jeśli nie mamy problemu z zasilaniem, warto aktywować tryb Wysoka wydajność.
1. W ustawieniach systemowych klikamy na System, a potem na Zasilanie i uśpienie. Po prawej stronie okna ustawień klikamy na Dodatkowe ustawienie zasilania.
2. Z listy planów zasilania wybieramy (A). Pozycja ta może być ukryta - zobaczymy ją po rozwinięciu listy (B). Tryb maksymalnej wydajności możemy włączyć, również klikając na ikonę baterii i przesuwając suwak na prawo.
Pamięć wirtualna i jej rozmiar
System Windows domyślnie samodzielnie kontroluje rozmiar pamięci wirtualnej, z której może korzystać. Nie zawsze to ustawienie jest optymalne i lepiej ustawić rozmiar pamięci wirtualnej na stałe.
1. Wciskamy Start+Pause i wybieramy Zaawansowane ustawienia systemu. Przechodzimy na zakładkę Zaawansowane i w części Wydajność klikamy na Ustawienia.
2. Ponownie przechodzimy na zakładkę Zaawansowane i klikamy na Zmień. Usuwamy zaznaczenie z pola wyboru (A). Dla każdego z dysków wybieramy (B) i w pola (C) wpisujemy pożądany rozmiar pliku stronicowania. W przypadku systemu Windows 10 nie ma konkretnego zalecenia, może to być na przykład lub więcej, jeśli po uruchomieniu komputera zobaczymy informację o brakującej pamięci.
Gdy komputer działa źle i nie wiemy dlaczego
Nieprawidłowe działanie komputera, pojawiające się często błędy związane z uruchamianymi programami czasem mogą wiązać się z uszkodzonymi plikami systemowymi. Przywracanie starszej wersji systemu czy jego odświeżanie to ostatnia deska ratunku, najpierw warto spróbować systemowych narzędzi DISM lub SFC.
1. Z menu kontekstowego dla przycisku Start wybieramy Wiersz polecenia (administrator) lub Powershell (jeśli jest dostępny w naszym systemie).
2. W Wierszu polecenia wpisujemy
C:\WINDOWS\system32>sfc /scannow i wciskamy Enter.
System przeskanuje pliki Windows i gdy znajdzie uszkodzone dane, spróbuje je naprawić. Uruchamiamy komputer ponownie, by sprawdzić, czy problemy znikły.
3. Jeśli użycie narzędzia SFC nie przyniesie spodziewanego skutku, możemy ponownie uruchomić Wiersz polecenia Windows, ale tym razem w linii poleceń wpisać następujące
C:\WINDOWS\system32>dism.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth. Narzędzie DISM powinno skutecznie wyeliminować błędy.
Kopia zapasowa
1. By stworzyć kopię zapasową w Windows 10, otwieramy ustawienia systemu i w częściAktualizacja i zabezpieczenia ustawień systemowych wybieramy Kopia zapasowa. Klikamy naDodaj dysk, by wskazać lokalizację dla kopii zapasowych. Wskazywany dysk nie może być dyskiem zainstalowanym w komputerze - może to być dysk sieciowy lub USB.
2. Tworzenie kopii zostanie automatycznie aktywowane. Klikamy na Więcej opcji.
W części wskazane są foldery, których zawartość będzie zapisywana. By dodać kolejny folder, klikamy na Dodaj folder. Żeby usunąć, klikamy na ikonę folderu i na Usuń.
3. W polu (A) określimy częstość wykonywania kopii zapasowych, a z listy (B) wybierzemy kryterium ich zachowywania. Opcja (C) to optymalny wybór. Pamiętajmy, że im częściej będą wykonywane kopie i im więcej będzie kopiowanych folderów, tym szybciej zapełnimy dysk kopii zapasowej.
4. Aby przywrócić pliki z kopii zapasowej, w ustawieniach systemu klikamy na Kopia zapasowa, Więcej opcji, przewijamy widok na sam dół i klikamy na Przywróć pliki z bieżącej kopii zapasowej. Wyświetli się okno, w którym możemy przeglądać poszczególne kopie. By przywrócić dany element, zaznaczamy go i klikamy na zieloną strzałkę u dołu.
Rozwiązywanie problemów
W razie kłopotów z działaniem komputera warto pamiętać o wbudowanym w system narzędziu do automatycznego rozwiązywania problemów.
1. W ustawieniach systemu przechodzimy do Aktualizacja i zabezpieczenia. Klikamy na Rozwiązywanie problemów.
2. Zobaczymy kategorie problemów. Wybieramy jedną z nich i klikamy na Uruchom narzędzie do rozwiązywania problemów. Postępujemy zgodnie z poleceniami na ekranie.
Zarządzanie wieloma komputerami
Gdy z jednym kontem Microsoft mamy powiązany więcej niż jeden komputer czy smartfon, możemy wygodnie kontrolować ich stan w jednym oknie.
1. W systemowych ustawieniach wybieramy Konta. Następnie klikamy na Zarządzaj moim kontem Microsoft. Otworzy się strona zarządzania. Jeśli to konieczne, klikamy na Zaloguj się i podajemy nasze dane logowania dla konta Microsoft.
2. W części Urządzenia klikamy na Wszystkie urządzenia, by wyświetlić ich listę. Przy każdym z urządzeń wyświetlone są informacje o stanie najważniejszych usług, w tym aktualizacji. Jeśli dany komputer wymaga aktualizacji, pojawi się komunikat
Oczekujące aktualizacje. Klikamy na Informacje o urządzeniu i pomoc techniczna, by sprawdzić stan pozostałych zabezpieczeń.
AL15B32 Acer Aspire V5-591G seria Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
P706T 3.7V 0CJP3 TO1C DELL VENUE 7 T01C 3730 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
HSTNN-IB1S 592910-351 HP Envy 14/14t seria Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
592910-351 HSTNN-OB1K 592910-541 Envy 14 Envy 14-1000 Envy 14t-1100 Envy 14 Beats Edition Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
P706T 3.7V 0CJP3 TO1C DELL VENUE 7 T01C 3730 Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
BAT 1S3P Dell Powervault MD3000i Raid Back-Up Bateria pasuje do następujących modeli laptopów
P63NY Dell Latitude 7370 seria Bateria pasuje do następujących modeli laptopów