W ostatecznym rozrachunku Windows 10 ten ma więcej zalet niż wad - a wady można poprawić. Pokazujemy, jak sprawdzać aktualizacje i usprawnić włączanie programów w Windows 10 oraz dostosować system do siebie.
Wykorzystanie znacznej części olbrzymiego potencjału najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu wcale nie wymaga technicznej wiedzy na akademickim poziomie. Wystarczy po prostu umiejętnie korzystać z konkretnych funkcji. Jest tylko jeden szkopuł - trzeba wiedzieć, jakie to funkcje i gdzie się znajdują. Z pomocą przychodzą nam konkretne i łatwe do zastosowania wskazówki. Kilka chwil poświęconych na zastosowanie przedstawionych tu podpowiedzi zwiększy komfort korzystania z systemu, ułatwi dostęp do ukrytych ustawień i spowoduje zauważalne wydłużenie czasu pracy na laptopie zasilanym z baterii. Same korzyści bez ryzyka - aż grzech nie skorzystać!
29. Nie pokazują się wszystkie sieci Wi-Fi lub znikają
Zdarza się, że po kliknięciu na ikonę sieci w zasobniku systemowym pokazuje się lista dostępnych sieci, lecz jest niepełna, a czasami sieć, z którą chcemy się połączyć, pokazuje się na chwilę i znika. Przyczyn może być co najmniej kilka, a rozwiązanie zależy od przyczyny. Poniżej trzy najbardziej prawdopodobne scenariusze.
Powód 1
Jednym z najczęstszych przyczyn takiego zachowania systemu Windows 10 jest konflikt związany z korzystaniem z programów do sieci VPN.
1. Po pierwsze musimy wyłączyć oprogramowanie VPN, ewentualnie nawet usunąć programy VPN z komputera i sprawdzić, czy problem zniknął.
2. Jeśli tak, to znaczy, że nie jest ono kompatybilne z naszym systemem. W takim wypadku trzeba sprawdzić, czy korzystamy z najnowszej wersji tego oprogramowania. Być może wyszła aktualizacja, która naprawia ten problem.
Powód 2
Dość często zdarza się również, że nasz program antywirusowy ma konflikt z ustawieniami sieciowymi i blokuje swoim firewallem dostęp do konkretnych sieci. Wyłączamy na chwilę wszystkie osłony i sprawdzamy, czy przyniosło to oczekiwany efekt. Jeśli tak, to musimy zmienić ustawienia zabezpieczeń lub poszukać innego programu do ochrony.
Powód 3
Dość rzadko jest to wina Windows. Musimy wtedy ręcznie spróbować dokonać naprawy.
1. Korzystamy ze skrótu klawiaturowego Start+X i wybieramy opcję Wiersz polecenia (administrator).
2. Wpisujemy komendę: reg delete HKCR\CLSID\{988248f3-a1ad-49bf-9170-676cbbc36ba3} /f, którą zatwierdzamy klawiszem Enter.
Jeśli pojawi się błąd, nie kontynuujemy dalej tej porady, gdyż nasz problem ma inne źródło.
3. Jeżeli wpis został usunięty, wpisujemy kolejną komendę, którą też zatwierdzamy klawiszem Enter:
netcfg -v -u dni_dne
4. Po ponownym uruchomieniu komputera problem powinien zniknąć.
28. Jak odnaleźć hasło do sieci Wi-Fi
Jeżeli kupiliśmy nowe urządzenie, które chcielibyśmy podłączyć do sieci domowej przez Wi-Fi, ale zapomnieliśmy, jakie ustawiliśmy hasło, warto skorzystać z jednego z trzech sposobów na jego odzyskanie.
Metoda 1
Najprostszym sposobem na odzyskanie hasła jest dokładne obejrzenie rutera. Bardzo często na jego spodzie znajduje się naklejka z informacją o haśle dostępu do Wi-Fi. Oczywiście hasło będzie działać, o ile nie zmieniliśmy go na inne.
Metoda 2
Jeżeli korzystamy z Windows 10, możemy odczytać hasło dostępu do sieci, jeśli kiedyś już się z nią łączyliśmy.
1. Klikamy na menu Start i na Ustawienia, a następnie na Sieć i Internet.
2. Łączymy się z siecią, do której chcemy uzyskać dostęp, i klikamy na Zmień opcje karty.
3. Teraz klikamy dwukrotnie na połączenie Wi-Fi a potem na Właściwości sieci bezprzewodowej.
4. Teraz wystarczy kliknąć na zakładkę Zabezpieczenia, a następnie zaznaczyć opcję Pokaż znaki. Zobaczymy wtedy nasze hasło do sieci Wi-Fi, które możemy podać na innym urządzeniu.
Metoda 3
Możemy też skorzystać z programu WirelessKeyView, który znajdziemy na płycie dołączonej do książki. Działa on na wszystkich wersjach Windows i bardzo szybko pokazuje wszystkie hasła do sieci Wi-Fi, z jakimi łączył się nasz komputer.
1. Uruchamiamy program, korzystając z pliku wykonywalnego, nie wymaga on instalacji. Musimy tylko potwierdzić uprawnienia administratora.
2. Od razu w głównym oknie programu będziemy mogli zobaczyć listę wszystkich zapisanych haseł do sieci.
27. Jak odzyskać informację o kluczu systemu
Jest to możliwe, zakładając jednak, że nadal mamy dostęp do systemu Windows, w którym jest zarejestrowany podany klucz licencyjny. Do szybkiego dotarcia do tego klucza potrzebny będzie nam specjalny program - ProduKey. Wystarczy uruchomić plik wykonywalny EXE, a otworzy się okno głównego interfejsu programu, w którym znajdziemy wszystkie klucze licencyjne zapisane w naszym systemie.
26. Logowanie i konta
Dziesiątka wbrew pozorom jest dość elastyczna w kwestii wyboru metody logowania. Warto wykorzystać możliwości, jakie oferuje, by zyskać wygodę bez utraty bezpieczeństwa.
Logowanie do systemu jest przez wielu użytkowników postrzegane jako niepotrzebna uciążliwość, tymczasem jest to bardzo ważna funkcja bezpieczeństwa, broniąca osobom nieupoważnionym dostępu do naszych danych.
Ułatwienia i bezpieczeństwo
Windows 10 oferuje znaczne ułat-wienia w procesie logowania przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiego poziomu ochrony użytkownika. Niektóre z metod logowania dostępnych w najnowszym systemie Microsoftu potrzebują odpowiedniego sprzętu w komputerze, inne wymagają tylko niewielkiej zmiany w ustawieniach. Możemy również zdecydować, z jakiego typu kontem: lokalnym czy online (tak zwane konto Microsoft) chcemy pracować na komputerze.
Przeczytajmy, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje kont i metody logowania oferowane w Windows 10, a także, w jaki sposób można z tych rozwiązań efektywnie i bezpiecznie korzystać.
Co to jest logowanie
Co to w ogóle znaczy logowanie i logować się? Logging in to po angielsku działania podejmowane przez użytkownika, który chce uzyskać dostęp do chronionego zasobu. Chronionym zasobem jest także komputer pracujący pod kontrolą systemu Windows 10.
Każdy użytkownik najnowszego systemu Microsoftu, po uruchomieniu komputera i załadowaniu części plików startowych Windows do pamięci, zobaczy na ekranie charakterystyczny ekran logowania. Ekran, na którym system operacyjny prosi nas o wybranie naszego identyfikatora (nazwy naszego konta) i powiązanego z nim hasła. Zatwierdzenie wprowadzonych danych rozpoczyna właściwy proces logowania, czyli uwierzytelniania oraz autoryzacji. Te oba pojęcia są często ze sobą mylone.
Uwierzytelnienie to sprawdzenie tożsamości użytkownika. Poprawne uwierzytelnienie (wprowadzenie prawidłowego hasła) prowadzi do kolejnego etapu, czyli autoryzacji. Celem autoryzacji jest kontrola dostępu, czyli przydzielenie żądanego przez użytkownika zasobu (na przykład dostępu do systemu operacyjnego) użytkownikowi, który potwierdził swoją tożsamość.
Warto pamiętać, że każdy użytkownik Windows 10 może logować się do systemu za pomocą konta lokalnego lub konta Microsoft. W ramce poniżej przedstawiono cechy obu rodzajów
kont.
Konto tworzone w trakcie instalacji Windows 10
1. Pierwsze konto jest tworzone zawsze podczas instalacji systemu. Windows 10 najpierw zażąda odpowiedzi na pytanie Do kogo należy ten komputer.
Odpowiedź Moja organizacja powinna być udzielana tylko w przypadku komputerów pracujących w środowisku korporacyjnym, gdzie nad zasadami dostępu pieczę sprawuje administrator IT. W komputerze domowym zawsze wybieramy opcję Należy do mnie.
2. W następnym etapie Windows 10 zachęca nas do zalogowania się za pomocą posiadanego już konta Microsoft (podajemy w odpowiednich polach adres e-mail powiązany z kontem Microsoft lub telefon oraz hasło), a jeżeli jeszcze nie mamy takiego konta, umożliwia nam jego utworzenie (należy wtedy kliknąć na odnośnik Załóż je!, co spowoduje uruchomienie stosownego kreatora).
3. Jeżeli w ogóle nie chcemy używać konta Microsoft w instalowanym systemie, należy kliknąć na odnośnik Pomiń ten krok. Wtedy będziemy mogli zdefiniować konto lokalne umożliwiające nam logowanie się do danego komputera.
4. W sytuacji gdy na danym komputerze zalogujemy się po raz pierwszy na posiadane już wcześniej konto Microsoft, Windows 10 może wyświetlić ekran z propozycją ustawienia logowania za pomocą numeru PIN. Tę metodę logowania poznamy w dalszej części artykułu.
Jak utworzyć konto w Windows 10?
Pierwsze konto pomaga założyć instalator. Zobaczmy, jak tworzyć kolejne konta - lokalne i Microsoft - dla innych użytkowników.
1. Z menu Start wybieramy pozycję Ustawienia i klikamy na Konta.
2. W kolejnym oknie po lewej stronie wybieramy pozycję Rodzina i inni użytkownicy, po prawej mamy możliwość dodania konta członka rodziny albo zwykłych kont. W naszym przykładzie klikamy na Dodaj kogoś innego do tego komputera.
3. Jeśli osoba, którą chcemy dodać, ma konto Microsoft, podajemy jej adres e-mail lub numer telefonu. Klikamy na Dalej.
4. Pokazuje się informacja, że nowy użytkownik podczas swojego pierwszego logowania będzie musiał podać hasło do swojego konta Microsoft.
5. Jeżeli osoba, którą chcemy jako użytkownika, nie ma konta Microsoft lub jeśli nie znamy jej adresu e-mail bądź telefonu, klikamy na odnośnik Nie mam informacji logowania tej osoby i na Dalej. W kolejnym oknie wyświetlony zostanie formularz rejestracji nowego konta Microsoft.
6. Jeżeli chcemy dodać konto lokalne, a nie konto Microsoft, w tym samym oknie klikamy na odnośnik Dodaj użytkownika bez konta Microsoft i na Dalej.
7. Pojawi się okno z formularzem tworzenia konta lokalnego - wprowadzamy nazwę użytkownika, definiujemy hasło (osoba, której zakładamy konto, będzie mogła je zmienić) i klikamy na Dalej. Konto zostanie założone - można się na nie logować.
Dodawanie konta rodzinnego
1. Chcąc dodać konto dla członka rodziny, w znanym już oknie Konta klikamy na Dodaj członka rodziny, następnie w kolejnym oknie wybieramy, czy nowe konto ma być kontem dziecka, czy osoby dorosłej i podajemy adres e-mail powiązany z kontem Microsoft dodawanej osoby. Klikamy na Dalej. Konta rodzinne muszą być kontami Microsoft.
2. Jeżeli członkowie rodziny nie mają adresów e-mail, klikamy na odnośnik Osoba, którą chcę dodać, nie ma adresu e-mail i na Dalej, a w kolejnym oknie wypełniamy formularz rejestracyjny konta.
W przypadku kont rodzinnych istnieje możliwość powiązania wielu osób z jednym adresem e-mail, by stworzyć w ten sposób rodzinne konto Microsoft.
Pięć sposobów logowania
Do Windows możemy logować się na kilka sposobów. Najbardziej tradycyjny - to oczywiście logowanie na hasło. Są jednak także bardziej wyszukane metody - PIN, logowanie obrazem, a nawet logowanie biometryczne - twarzą albo za pomocą czytnika linii papilarnych. A dla osób, które są jedynymi użytkownikami komputera, jest najwygodnieszy sposób logowania - logowanie automatyczne.
Logowanie tradycyjne za pomocą hasła
Proces logowania z wykorzystaniem tradycyjnie wpisywanego identyfikatora użytkownika (nazwy konta lokalnego lub konta Microsoft) to standardowa procedura dla każdego nowo utworzonego konta w systemie Windows. Ta metoda logowania jest standardowo aktywna w systemie Windows 10 i nie ma potrzeby jej włączać. Można ją jedynie zamienić na inne metody logowania przedstawione poniżej.
Konto Microsoft
1. Oto standardowy ekran logowania - użytkownik loguje się na konto Microsoft metodą tradycyjną. O tym, że w tym przypadku mamy do czynienia z kontem Microsoft, świadczy adres e-mail właściciela konta widoczny pod nazwą konta.
2. Próba zalogowania się na konto Microsoftu w ogóle bez wpisywania jakiegokolwiek hasła spowoduje pojawienie się komunikatu, aby ponowić próbę logowania - klikamy na OK.
3. Natomiast na błędne wprowadzenie hasła do konta Microsoft system reaguje, wyświetlając inny komunikat i podpowiadając odnośnik do strony, na której możemy w razie czego zresetować zapomniane hasło do konta Microsoft.
Logowanie na konto lokalne
1. Tradycyjne logowanie do konta lokalnego wygląda bardzo podobnie; w tym przypadku oprócz nazwy konta i pustego pola na hasło nie są wyświetlane dodatkowe dane (adres e-mail).
2. Jeżeli podamy złe hasło lub nie podamy go wcale (a jest wymagane), Windows wyświetli nieco inny komunikat. Klikamy na OK.
3. Po ponownym wyświetleniu pola na hasło system może dodatkowo wyświetlić wskazówkę dotyczącą hasła (ta wskazówka musi być wcześniej zdefiniowana na etapie zakładania konta lokalnego).
Logowanie kodem PIN
Wpisywanie za każdym razem długiego hasła logowania do konta Microsoft nie każdemu odpowiada. Logowanie można uprościć, włączając logowanie kodem PIN, który jest krótszy i składa się wyłącznie z cyfr. PIN umożliwia logowanie do Windows 10 (także na konto Microsoft) wyłącznie na maszynie, na której został ustawiony. Takie rozwiązanie ma tę zaletę, że jeżeli przypadkowa osoba podejrzy, jak wprowadzamy PIN, to nie będzie mogła go wykorzystać, by uzyskać dostęp do naszego konta Microsoft z innego miejsca - takie ryzyko istnieje, jeśli logujemy się pełnym hasłem do konta Microsoft. Oto jak ustawić logowanie PIN-em w Windows 10.
1. Z menu Start wybieramy Ustawienia. Klikamy na Konta.
2. W oknie Konta wybieramy pozycję Opcje logowania, następnie z prawej strony, w sekcji Numer PIN klikamy na Dodaj.
3. Najpierw będziemy musieli podać hasło do własnego konta. Po potwierdzeniu tożsamości zobaczymy okno, w którym możemy zdefiniować kod PIN - po podaniu w obu polach identycznego, nowego kodu PIN klikamy na OK.
Następnie zamykamy okno Ustawienia i możemy wypróbować zmianę sposobu logowania, używając skrótu Start+L. Pojawi się ekran logowania z żądaniem wprowadzenia zdefiniowanego właśnie kodu PIN.
Logowanie obrazem
Tradycyjne hasło możemy zastąpić dowolnym obrazem.
1. Klikamy na Start, Ustawienia i Konta. Wybieramy Opcje logowania i klikamy na Dodaj w sekcji Hasło obrazkowe.
2. Podajemy hasło do naszego konta i klikamy na OK. Zaczynamy od wybrania ulubionego zdjęcia - klikamy na Wybierz obraz i wskazujemy plik zapisany na dysku. Obraz zostaje wyświetlony. Możemy go kadrować, przesuwając go z wciśniętym lewym przyciskiem myszy. Klikamy na Użyj tego obrazu.
3. Nakreślamy trzy dowolne gesty (myszą lub na ekranie dotykowym) i potwierdzamy je. Klikamy na Zakończ. Możemy już logować się obrazem, kreśląc na nim gesty.
Logowanie biometryczne (Windows Hello)
Windows Hello - możliwość logowania się do Windows twarzą lub za pomocą zgodnego z Windows Hello czytnika linii papilarnych - to wygodne i bezpieczne rozwiązanie. Biometryczna weryfikacja tożsamości jest szybka (gdy zostaniemy rozpoznani na ekranie startowym, nie pokazuje się nawet okno logowania) i łatwa (nie trzeba pamiętać hasła).
Zdecydowana większość użytkowników Windows 10 nie będzie mogła skorzystać z tej formy logowania, ponieważ wymagana jest do tego specjalna kamera 3D, która jest kompatybilna z systemem. Jeśli jednak mamy takie urządzenie, możemy przeprowadzić konfigurację i korzystać z Windows Hello.
Windows wymaga utworzenia dodatkowo kodu PIN - na wypadek, gdyby nas nie rozpoznał (mogą występowa trudności w słabszym oświetleniu). Logowanie twarzą wymaga laptopa lub smartfona z kamerą typu Intel RealSense 3D.
Jak sprawdzić, czy możemy korzystać z tej funkcji?
1. Uruchamiamy Ustawienia i klikamy na Konta.
2. Następnie po lewej stronie klikamy na Opcje logowania. Po prawej stronie u samej góry jest dostępna informacja na temat funkcji Windows Hello. Jeśli nasz komputer nie wspiera tej technologii, zobaczymy informację Funkcja Windows Hello nie jest dostępna na tym urządzeniu.
Konfiguracja funkcji Windows Hello
1. Otwieramy Ustawienia i przechodzimy do okna Konta. Klikamy na Opcje logowania. Po prawej stronie ekranu widać sekcję Windows Hello, a w niej komunikat Zaloguj się do systemu Windows, aplikacji i usług przy użyciu twarzy albo odcisków palców (w zależności od wyposażenia). Klikamy na Konfiguruj.
2. Pojawi się instalator funkcji. Gdy klikniemy na Rozpocznij, kamera zacznie skanować naszą twarz. Trzeba chwilę patrzeć na ekran (i obiektyw kamery), aby system zarejestrował i zapamiętał twarz (lub zeskanować linie papilarne).
3. Możemy powtórzyć skanowanie dla różnego wyglądu, na przykład w okularach i bez okularów, dzięki czemu system rozpozna nas w obu przypadkach. Na koniec musimy jeszcze kliknąć na Konfiguruj PIN.
4. Następnie podajemy dwukrotnie hasło PIN i klikamy na OK. Od tej pory przy każdym logowaniu do systemu uruchomi się kamera i jeśli rozpozna naszą twarz, automatycznie nas zaloguje bez podawania hasła. A jeśli nas nie rozpozna, będziemy musieli podać PIN.
Logowanie automatyczne
Z tej funkcji mogą skorzystać użytkownicy każdej wersji systemu Windows 10. Rozwiązanie polega na skonfigurowaniu wybranego konta użytkownika do automatycznego logowania do systemu. Dzięki temu nie będzie trzeba ciągle podawać hasła do zalogowania.
1. Wciskamy kombinację klawiszy Start+R, wpisujemy netplwiz i klikamy na OK.
2. Teraz wybieramy użytkownika, który ma się automatycznie logować, i u góry okna usuwamy zaznaczenie przy opcji Aby używać tego komputera, użytkownik musi wprowadzić nazwę użytkownika i hasło.
3. Pojawi się okno z prośbą o podanie hasła weryfikującego dostęp do danego konta. Podajemy je dwukrotnie i klikamy na OK.
4. Przy ponownym uruchomieniu komputera zostaniemy automatycznie zalogowani do danego konta.
Niestety, jeśli na danym komputerze jest więcej kont, gdy ustawimy funkcję automatycznego logowania do jednego z nich, automatycznie zawsze będziemy logowani do niego. Aby przejść na inne konto, należy wylogować się i zalogować na to, z którego chcemy korzystać. Dlatego nie jest zalecane stosowanie tej funkcji, jeśli z komputera korzysta więcej niż jedna osoba.
25. Jak pozbyć się ekranu blokady w Windows 10
Problem ze skutecznością polega na tym, że użytkownicy wersji Home nie mają dostępu do zaawansowanych składników systemu, przez co nie są w stanie wykonać wszystkich kroków, które mogą wykonać użytkownicy wersji Pro.
Metoda 1 - dla użytkowników wszystkich wersji Windows
1. Uruchamiamy Edytor rejestru - Start+R, wpisujemy regedit i klikamy na OK.
2. Teraz nawigujemy do klucza:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\Personalization
3. Klikamy prawym przyciskiem myszy w oknie po prawej stronie i wybieramy Nowy, Wartość DWORD (32-bitowa).
4. Nadajemy od razu nową nazwę dla wartości - NoLockScreen, i klikamy na nią dwukrotnie w celu edycji. Zmieniamy wartość na 1 i klikamy na OK.
5. Teraz po ponownym uruchomieniu ekran blokady ekranu nie powinien się pojawiać.
Metoda 2 - dla użytkowników Windows Pro i wyższych
Jeśli pierwsza metoda nie zadziała, będziemy musieli wykorzystać Edytor zasad zabezpieczeń lokalnych (secpol.msc) dostępny tylko w wersji Pro i wyższych.
1. Wciskamy skrót Start+R, wpisujemy secpol.msc i klikamy na OK.
2. Teraz klikamy prawym przyciskiem myszy na Zasady ograniczeń oprogramowania i wybieramy opcję Nowe zasady ograniczeń oprogramowania.
3. Pojawi się nowy podfolder Reguły dodatkowe. Klikamy na niego prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję Nowa reguła ścieżki.
4. Teraz w miejsce ścieżki podajemy ten ciąg:
C:\Windows\SystemApps\Microsoft.LockApp_cw5n1h2txyewy,
a poziom zabezpieczeń ustalamy na Niedozwolone i klikamy na OK.
5. Po ponownym uruchomieniu zmiany będą aktywne. By cofnąć zmiany, wystarczy usunąć utworzoną regułę.
24. System ciągle prosi o uprawnienia administratora
Jeśli korzystamy z komputera na co dzień bez dostępu do internetu i wykorzystujemy ciągle te same programy, możemy wyłączyć tak wysoką ochronę dość bezpiecznie, bez konsekwencji. Całkowite zablokowanie UAC (Kontrola kont użytkownika) jest czasem wymagane w przypadku zastosowań serwerowych i grupowego zarządzania wieloma użytkownikami. Zwykli użytkownicy nie powinni zmieniać tych ustawień, gdyż tak naprawdę służą one ochronie i bezpieczeństwu.
Ustawienie UAC na minimum
1. Otwieramy Panel sterowania i klikamy na Konta użytkowników.
2. Teraz klikamy na Zmień ustawienia funkcji Kontrola konta użytkownika.
3. Następnie musimy zmienić położenie suwaka na najniższe, jeśli chcemy zablokować komunikaty całkowicie.
Całkowite zablokowanie UAC
1. Korzystamy ze skrótu klawiaturowego Start+R, wpisujemy regedit i klikamy na OK.
2. Teraz nawigujemy do klucza:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System
3. Wystarczy kliknąć dwukrotnie na klucz EnableLUA, zmienić jego wartość z 1 na 0 i kliknąć na OK.
4. Następnie musimy ponownie uruchomić komputer. Jeśli zechcemy cofnąć zmiany, musimy zmienić wartość z powrotem z 0 na 1.
23. Niektóre aplikacje bez przerwy włączają kamerę internetową. Jak to zablokować?
Twórcy programów mogą zaprojektować swoje aplikacje błędnie lub celowo tak, że uzyskują one dostęp do naszych kamer, dzięki czemu mogą nawet wykonywać zdjęcia. Różne aplikacje często mają dostęp do kamery, mikrofonu, danych o lokalizacji itp. Możemy dowolnie ustalać uprawnienia każdej z nich poprzez Ustawienia systemu Windows 10.
Klikamy na menu Start i na Ustawienia, następnie na Prywatność. Teraz po lewej stronie wybieramy kolejne kategorie Lokalizacja, Kamera, Mikrofon i wyłączamy dostęp dla aplikacji, które według nas nie potrzebują takich danych. Możemy wyłączyć dostęp wszystkim aplikacjom jednym kliknięciem u góry okna na główny przełącznik.
22. Usuwamy zbędne klawiatury z systemu
Zdarza się, że na klawiaturze, gdy naciskamy Z, pojawia się Y, i na odwrót. To bardzo proste do naprawienia, wystarczy wcisnąć kombinację klawiszy Ctrl+Shift. Jeśli korzystamy z Windows 10, możemy na zawsze pozbyć się tego problemu, usuwając zbędny układ klawiatury z systemu. Otwieramy Ustawienia i klikamy na Czas i język. Teraz po lewej stronie klikamy na Region i język, a po prawej na Polski i na Opcje. Teraz klikamy na Polski (214) i na Usuń. Dzięki temu już nigdy nie zamieni nam się Z na Y.
21. Nie można zainstalować aktualizacji Windows 10
Problemy z aktualizacją systemu zdarzają się dosyć często z różnych przyczyn. Na szczęście można bardzo łatwo samemu znaleźć pomoc, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę kod błędu i numer aktualizacji. A oto kilka uniwersalnych rozwiązań najpopularniejszych problemów z aktualizacją Windows 10.
Błędy 0xC1900101 - 0x40017u
Oto lista czynności, które warto wykonać w wypadku błędów z aktualizacją Windows 0xC1900101 - 0x40017u - chodzi o sprawdzenie, czy w systemie wszystko działa prawidłowo. Po każdym punkcie warto spróbować uruchomić aktualizację.
1. Sprawdzamy, czy na dysku systemowym nie brakuje miejsca.
2. Sprawdzamy, czy mamy aktualne sterowniki do podzespołów komputera.
3. Odłączamy wszelkie urządzenia, z których nie musimy korzystać.
4. Klikamy prawym przyciskiem myszy na przycisk Start i wybieramy Menedżer urządzeń, w jego oknie sprawdzamy, czy nie ma informacji o błędach dotyczących sprzętu.
5. Wyłączamy na chwilę ochronę antywirusową.
6. Sprawdzamy, czy na dysku twardym nie ma błędów - uruchamiamy Wiersz polecenia (administrator), wpisujemy komendę chkdsk /f C: i potwierdzamy klawiszem Enter.
7. Używamy najnowszego punktu przywracania systemu w celu naprawy błędów.
Błędy 0x8e5e03fa i podobne
Metoda 1
1. Uruchamiamy Panel sterowania, za pomocą wyszukiwarki znajdujemy pozycję Rozwiązywanie problemów i klikamy na nią.
2. Teraz po lewej stronie klikamy na opcję Wyświetl wszystko.
3. Teraz musimy odnaleźć na liście pozycję Windows Update i kliknąć na nią.
Otworzy się okno rozwiązywania problemów - wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami kreatora.
Metoda 2
Ta metoda pomaga zwłaszcza wtedy, gdy doszło do uszkodzenia plików aktualizacyjnych; jest bardziej zaawansowana.
1. Wciskamy kombinację klawiszy Start+X i uruchamiamy Wiersz polecenia (administrator).
2. Teraz musimy zatrzymać specjalne systemowe usługi, które odpowiadają za proces aktualizacji. Wpisujemy komendy pojedynczo i zatwierdzamy każdą z nich klawiszem Enter:
net stop wuauserv
net stop cryptSvc
net stop bits net stop msiserver
3. Następnie zmieniamy nazwy dwóch systemowych folderów, które mogą sprawiać problemy. Ponownie wpisujemy i zatwierdzamy klawiszem Enter komendy:
ren C:\Windows\SoftwareDistribution SoftwareDistribution.old
ren C:\Windows\System32\catroot2 Catroot2.old
4. Teraz musimy uruchomić usługi, które poprzednio wyłączyliśmy. Wpisujemy komendy i zatwierdzamy każdą z nich klawiszem Enter:
net start wuauserv
net start cryptSvc
net st start op bits
net start msiserver
5. Na koniec ponownie uruchamiamy komputer - problemy z aktualizacją nie powinny już się powtórzyć.
20. Jak odnaleźć aplikacje marnujące dużo energii w laptopie
Wszystkie nowsze procesory są zdolne do pracy w trybie adaptacyjnym - ich pobór energii jest zależny od faktycznego zapotrzebowania na moc obliczeniową. Im więcej aplikacji domaga się dostępu do CPU, tym większy pobór energii przez procesor i szybciej wyładowująca się bateria laptopa. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele programów marnuje energię baterii w notebooku. Oto jak namierzyć takie aplikacje.
1. Rozwijamy menu Start i klikamy na pozycję Ustawienia, a po uruchomieniu tego programu wybieramy moduł System.
2. Po lewej stronie okna System wskazujemy na liście element Oszczędzanie baterii.
Po prawej stronie okna wyświetlony zostanie aktualny stan baterii, a także opcje związane z oszczędzaniem energii. Klikamy na odnośnik Użycie baterii.
3. W kolejnym oknie wyświetlone zostaną procentowe wskaźniki pokazujące, jakie składniki zużywają najwięcej energii. Oprócz wskazań ogólnych dotyczących systemu i aplikacji łącznie (wskazanie System), zużycia energii przez monitor (wskazanie Ekran) oraz bezprzewodowego interfejsu sieciowego (wskazanie Wi-Fi), przewijając zawartość okna w dół, znajdziemy szczegółową listę wskazań zużycia energii na poszczególne aplikacje. Standardowo okno wyświetla dane z ostatnich 24 godzin, ale można to zmienić, wybierając jedną z dwóch opcji dostępnych na rozwijalnej liście w górnej części ekranu.
4. Dysponując wiedzą o tym, w jakim stopniu i które aplikacje zużywają energię, możemy łatwo wyłączyć te niepotrzebne i w ten sposób wydłużyć czas pracy na zasilaniu bateryjnym.
19. Jak wyłączyć irytujące powiadomienia od wielu aplikacji
Windows 10 został wyposażony w zupełnie nowy obszar powiadomień. Idea słuszna, z pewnością każdy chciałby być powiadamiany skutecznie o nadchodzącej wiadomości od znajomego czy przychodzącej poczcie. Jednak w praktyce obszar powiadomień Windows 10 staje się często obszarem przeszkadzania. Przy dużej liczbie aplikacji korzystających z mechanizmu powiadomień komunikaty zbyt często pojawiają się na ekranie i po prostu irytują. Możemy je ograniczyć albo całkiem wyłączyć.
1. Z menu Start wybieramy pozycję Ustawienia, w aplikacji Ustawienia wskazujemy elementSystem, a następnie w oknie System klikamy na Powiadomienia i akcje.
2. Po prawej stronie okna, w sekcji Powiadomienia widoczne są opcje sterujące wyświetlaniem powiadomień. Jeżeli chcemy całkowicie wyłączyć powiadomienia generowane przez aplikacje działające w systemie, wystarczy kliknięciem ustawić przełącznik Pokaż powiadomienia aplikacji w pozycji Wyłączone.
3. Mechanizm powiadomień ma jednak pewne zalety i jeżeli nie chcemy z niego całkowicie rezygnować, to lepszą metodą na uporządkowanie chaosu z powiadomieniami jest wyłączenie ich w niektórych aplikacjach. Wystarczy przewinąć w dół zawartość prawej strony okna do sekcjiPowiadomienia z następujących aplikacji i po prostu wyłączać kliknięciem na przełącznik widoczny obok wybranej aplikacji, od której nie chcemy otrzymywać powiadomień.
18. Jak odnaleźć dowolne ustawienie systemu w ciągu kilku sekund
W systemie Windows 10 opcje związane z konfiguracją systemu rozmieszczone są w wielu różnych oknach. W poprzednich generacjach Windows mieliśmy do dyspozycji Panel sterowania, w Windows 10 pojawiła się nowa aplikacja Ustawienia. Jak zatem szybko znaleźć potrzebne nam ustawienie systemu? Należy posłużyć się wbudowanym w Windows 10 mechanizmem wyszukiwawczym.
1. Rozwijamy menu Start, a następnie po prostu rozpoczynamy wpisywanie słowa pasującego do poszukiwanego ustawienia. Na ilustracji pokazano przykład, jak łatwo można znaleźć ustawienia związane z konfiguracją drukarek w Windows 10. Wystarczy wpisać słowo druk, a Windows 10 podpowie konkretny moduł Panelu sterowania (Urządzenia i drukarki - jest to sugerowany przez system wynik), a także wyświetli listę innych ustawień związanych z drukowaniem.
2. Program Ustawienia, nowe narzędzie konfiguracji systemu debiutujące w Windows 10, też ma wyszukiwarkę. Wystarczy wpisać poszukiwaną frazę w pole tekstowe Znajdź ustawienie i wcisnąć klawisz Enter.
3. Wyświetlona zostanie lista wyników, podobna do tej z menu Start, ale tutaj prezentowane są wyłącznie wyniki związane z konfiguracją systemu, a nie na przykład pasujące nazwy plików czy sugestie internetowe.
Podpowiedź
Warto zwrócić uwagę na ikony widoczne przed daną pozycją (symbol kółka zębatego przed konkretną pozycją na liście wyników wyszukiwania oznacza, że dana pozycja jest jednym z ustawień dostępnych w aplikacji Ustawienia).
17. Jak uzyskać wszystkie ustawienia w jednym oknie
Wyszukiwarka systemowa ułatwia znalezienie konkretnego ustawienia, ale jak uzyskać wygodny przegląd wszystkich ustawień bez konieczności uruchamiania wielu aplikacji? Oto przydatny trik.
1. Zaczynamy od utworzenia nowego folderu w podręcznym miejscu, na przykład na pulpicie Windows. Klikamy prawym przyciskiem myszy na pusty obszar pulpitu i z wyświetlonego menu kontekstowego wybieramy kolejno Nowy i Folder.
2. Utworzonemu obiektowi trzeba nadać nazwę Moje ustawienia.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C} i nacisnąć Enter.
3. Na pulpicie pojawi się nowy obiekt, ale nie będzie on wyglądał jak folder, jego ikona będzie przypominać ikonę aplikacji lub modułu Panelu sterowania, a jego nazwa zostanie skrócona tylko do frazy wpisanej przed kropką (w naszym przykładzie Moje ustawienia).
4. Dwukrotne kliknięcie na utworzony obiekt spowoduje otwarcie okna zawierającego olbrzymią listę ustawień konfiguracyjnych systemu Windows 10, pogrupowanych w alfabetycznie posortowane kategorie.
16. Jak korzystać z wbudowanych map offline
Jedną ze standardowych aplikacji w Windows 10 jest program Mapy. Świetne narzędzie, zwłaszcza na wakacje. Użytkownikom Windows 8/8.1 program ten może wydawać się znany, gdyż przypomina analogiczny produkt oferowany z ósmą wersją systemu Microsoftu. Edycja z Windows 10 ma jednak zupełnie nową, przydatną funkcję - umożliwia pobranie map do pamięci komputera czy tabletu, dzięki czemu można korzystać z nich również w sytuacji, gdy nie ma dostępu do internetu.
1. Aplikację Mapy odnajdziemy pod postacią kafelka w nowym menu Start systemu Windows 10.
Po jej uruchomieniu program rozpoczyna pobieranie map z internetu. Aby przejść do ustawień umożliwiających pobranie map do przeglądania ich offline, klikamy na ikonę koła zębatego widoczną w dolnym, lewym rogu okna programu.
2. Wyświetlony zostanie panel Ustawienia, na którym klikamy na przycisk Pobierz lub aktualizuj mapy.
3. W kolejnym oknie klikamy na + obok napisu Pobierz mapy, a następnie wybieramy kolejno kontynent i państwo, którego mapę chcemy pobrać do podglądu offline.
4. Przy każdym państwie widoczny jest rozmiar zbioru danych, jaki musi być pobrany, aby możliwe było korzystanie z map danego regionu również przy braku połączenia z internetem.
Kliknięcie na nazwę państwa powoduje dodanie zadania pobierania do kolejki, aby jednak mapa została pobrana, trzeba wpierw wyłączyć wciąż uruchomioną aplikację Mapy. Gdy tylko to zrobimy, rozpocznie się pobieranie danych map wybranych państw.
5. Po pobraniu map program Mapy będzie wyświetlać informacje o danym państwie, nawet gdy komputer czy tablet nie będzie połączony z internetem.
15. Jak uzyskać dostęp do map pogody
Program Mapy z pewnością ułatwi nam planowanie wakacji, ale równie ważne są informacje o pogodzie. Windows 10 dysponuje aplikacją o nazwie Pogoda. Mało kto jednak wie, że oprócz numerycznych danych o pogodzie program oferuje również mapy pogody.
1. Program Pogoda odnajdziemy pod postacią kafelka w menu Start, w grupie Najważniejsza zawartość w zasięgu ręki.
2. Standardowo program wyświetla aktualne informacje pogodowe we wskazanym przez użytkownika regionie oraz maksymalnie dziesięciodniową prognozę. Aby zobaczyć wyświetlone mapy pogody, należy kliknąć na ikonę Mapy umieszczoną w bocznym panelu aplikacji Pogoda.
3. W oknie programu zobaczymy mapę z informacjami o temperaturze. Interpretację barwy ułatwia wyświetlana w dolnej części okna legenda, a korzystając z rozwijalnego menu, możemy wybrać, jakiego typu informacje mają być pokazywane na mapie.
Ciekawostka
Widoczny w dolnej części mapy przycisk odtwarzania wyświetli animację prezentującą prognozowane zmiany aktualnie obserwowanej wartości (na przykład temperatury) na wybranym obszarze w ciągu najbliższych godzin.
14. Jak nagrywać wideo z ekranu, gry lub okna aplikacji
Wiadomo, że łatwiej coś pokazać niż opisywać. Dlatego warto wiedzieć, jak nagrać film z ekranu. Windows 10 daje taką możliwość, bez konieczności instalowania jakiegokolwiek dodatkowego oprogramowania. Funkcja ta powstała głównie z myślą o graczach, ale można ją wykorzystać do rejestracji wideo również podczas korzystania z innych programów. Zobaczmy, jak z niej korzystać.
1. Aby aktywować funkcje rejestracji obrazu widocznego na ekranie komputera, uruchamiamy program, z którego obraz chcemy nagrać, następnie naciskamy skrót klawiaturowy Start+G. Wyświetlony zostanie komunikat, na który odpowiadamy twierdząco, zaznaczając widoczne w nim pole wyboru.
2. Wyświetlony zostanie tak zwany pasek gry. Kliknięcie na czerwoną kropkę powoduje rozpoczęcie nagrywania obrazu - ponowne kliknięcie na ten sam element kończy zapis (jeżeli pasek zniknie, przywołujemy go skrótem Start+G).
3. Po zakończeniu zapisu wideo zostanie automatycznie uruchomiony program Xbox, a w nim zobaczymy wykonane właśnie nagranie.
Podpowiedź
Wszystkie wideoklipy zapisane za pomocą opisywanej funkcji Windows 10 są standardowo przechowywane w folderze Wideo i podfolderze Przechwycone; pliki mają popularny format MP4.
13. Wirtualne napędy bez dodatkowego programu
W starszych wersjach Windows, aby móc zamontować plik ISO do wirtualnego napędu, trzeba było instalować dodatkowe oprogramowanie. W Windows 10 nie jest to już konieczne.
W oknie Eksploratora plików klikamy na plik ISO prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybieramy polecenie Instalacja.
Windows doda do istniejącego zestawu dysków i napędów nowy obiekt, który w Eksploratorze plików będzie wyglądał jak płyta DVD - możemy korzystać z niego jak z fizycznej płyty.
12. Systemowa kompresja
Windows 10 potrafi poradzić sobie z pakowaniem plików do archiwów w ZIP i umożliwia rozpakowywanie bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania.
Chcąc skompresować folder z plikami, klikamy na niego prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybieramy pozycję Wyślij do, a następnie Folder skompresowany (zip). Skompresowane archiwum pojawi się w tej samej lokalizacji. Aby rozpakować skompresowane archiwum, klikamy na nie prawym przyciskiem myszy, a następnie z menu kontekstowego wybieramy polecenie Wyodrębnij wszystkie… Po chwili na dysku, w tej samej lokalizacji, pojawią się rozpakowane dane.
11. Jak zmienić standardowe miejsca zapisu określonych typów danych
Pomysł, by system operacyjny oferował każdemu użytkownikowi zestaw folderów na określone typy danych (zdjęcia, muzykę, filmy, programy), nie jest nowy - już w Windows XP wydzielone były tego typu lokalizacje na dysku, ale dopiero w Windows 10 można łatwo zmieniać domyślną lokalizację zapisu dla określonych typów danych.
1. Rozwijamy menu Start, klikamy na Ustawienia, a potem wybieramy moduł System.
2. W oknie System z lewej strony wybieramy moduł Pamięć, następnie przewijamy zawartość prawej strony okna w dół, by wyświetlić wszystkie elementy sekcji Lokalizacje zapisywania.
3. Standardowo foldery przeznaczone dla dokumentów, zdjęć, muzyki czy filmów znajdują się na dysku systemowym (najczęściej oznaczonym literą C:). Aby to zmienić na przykład dla dokumentów, należy z listy rozwijalnej, widocznej pod napisem Nowe dokumenty będą zapisywane w:, wybrać inny dysk.
4. Po wybraniu innego dysku należy jeszcze zatwierdzić zmianę, klikając na przycisk Zastosuj. W analogiczny sposób dokonujemy zmian w przypadku folderów dla zdjęć, muzyki czy filmów. Po wprowadzeniu modyfikacji i ich zatwierdzeniu system automatycznie utworzy odpowiednie foldery na wskazanym dysku.
10. Jak zainstalować aplikacje ze sklepu Windows poza dyskiem systemowym
Windows 10 nie tylko pozwala na łatwe wskazanie innych niż domyślne lokalizacji dla określonych typów plików, ale umożliwia również łatwe przeniesienie standardowego miejsca zapisu nowych aplikacji pobieranych ze Sklepu Windows, na przykład na nośnik wymienny - pendrive USB lub kartę SD.
1. Jeżeli chcemy, by nowo instalowane aplikacje ze Sklepu Windows były standardowo zapisywane na nośniku wymiennym, przed dokonaniem zmian należy docelowy nośnik podłączyć do komputera. Następnie, analogicznie jak w poprzedniej poradzie, uruchamiamy aplikację Ustawienia i wybieramy w niej moduł Pamięć.
2. Po podłączeniu na przykład pendrive'a będzie on widoczny na liście dysków wyświetlanej w sekcji Pamięć. Aby wskazać systemowi właśnie ten nośnik jako miejsce zapisu nowych aplikacji pobranych i instalowanych ze Sklepu Windows, należy rozwinąć listę pod napisem Nowe aplikacje będą zapisywane w:, a następnie wskazać widoczny na liście nośnik wymienny i zatwierdzić zmianę.
3. Od tej pory każda aplikacja instalowana ze Sklepu Windows nie będzie zajmowała miejsca na dysku systemowym, lecz będzie zapisywana na wskazanym przez nas nośniku.
9. Jak sprawić, by ikona Eksploratora otwierała Mój komputer
Przy standardowej konfiguracji Windows 10 kliknięcie na ikonę Eksploratora plików na pasku zadań powoduje otwarcie okna Eksploratora z listą najczęściej używanych folderów i plików. Przez lata korzystania z Windows wiele osób przyzwyczaiło się do tego, że standardowo Eksplorator otwiera okno Mój komputer. Windows 10 również to potrafi, choć trzeba mu w tym nieco pomóc.
1. Uruchamiamy Eksplorator plików, klikając na jego ikonę na przykład na pasku zadań Windows 10.
2. Otworzy się okno Eksploratora plików z zawartością Szybki dostęp. Ze Wstążki wybieramy kartę Widok, a następnie klikamy na ikonę Opcje.
3. Wyświetlone zostanie okno Opcje folderów, w którym w sekcji Otwórz Eksploratora plików w:rozwijamy listę i wybieramy z niej pozycję Ten komputer.
4. Zatwierdzamy zmiany, klikając na OK. Od tej pory kliknięcie na ikonę Eksploratora plików będzie powodowało wyświetlenie dobrze znanego okna z dyskami i folderami.
8. Jak zmieniać domyślne programy do otwierania określonych typów plików
Standardową przeglądarką internetową w Windows 10 jest Edge, przeglądarką fotografii - program Zdjęcia, a odtwarzaczem muzycznym mało popularny u nas program Muzyka Groove. Jeżeli wolimy używać innych aplikacji, nie jest to wygodne. Zobaczmy, jak zmienić domyślne aplikacje.
1. Klikamy na menu Start, potem na Ustawienia, a następnie wybieramy Aplikacje domyślne.
2. Po prawej stronie widoczne są aktualne ustawienia, czyli nazwy programów, które są przypisane do określonych typów danych: muzyki, zdjęć, filmów, stron internetowych itp. Chcąc zmienić domyślną przeglądarkę, przewijamy prawą stronę okna do pozycji Przeglądarka sieci Web, klikamy na Microsoft Edge i z listy wybieramy ulubioną przeglądarkę internetową (musi ona być wcześniej zainstalowana w systemie). W analogiczny sposób zmieniamy domyślne aplikacje dla pozostałych typów danych.
7. Zdalny dostęp
Jak uzyskać z domu dostęp do danych w komputerze w pracy lub z pracy do zostawionych w domu plików? Jeśli umieszczamy dane w chmurze - to proste. A co robić w sytuacji awaryjnej, gdy o tym zapomnimy? Albo gdy potrzebujemy komputerowej pomocy? Skorzystajmy ze zdalnego dostępu.
Zdalny dostęp - to proste! Użytkownik komputera podłączonego do internetu łączy się - przez internet - z innym komputerem znajdującym się w odległym miejscu. Po uzyskaniu połączenia może przejąć nad nim kontrolę i korzystać ze wszystkich zasobów dostępnych na zdalnej maszynie. Po co zdalny dostęp, skoro mamy do dyspozycji chmurę, choćby ściśle współpracujący z Windows 10 OneDrive? Otóż nie zawsze pamiętamy o zapisaniu online plików, nad którymi pracujemy lokalnie. A poza tym zdalny dostęp pozwala korzystać nie tylko z plików w odległym komputerze, lecz także z wszystkich jego funkcji: podłączonych akcesoriów, pamięci, mocy obliczeniowej itp. Możliwe jest nawet wykorzystanie funkcji zdalnego dostępu do tego, by zdalnie uruchomić skomplikowane obliczeniowo zadanie, a następnie przesłać do siebie wyniki. Warto mieć na uwadze inną zaletę zdalnego dostępu - możliwość udzielania zdalnej pomocy innym użytkownikom i korzystania z niej. To łatwiejsze niż wskazówki przez telefon lub komunikator. Przeczytajmy, jak korzystać ze zdalnych połączeń między komputerami, używając narzędzi dostępnych w Windows 10 oraz dodatkowych programów. Poznamy dostępną w każdej wersji Windows 10 funkcję Pomoc zdalna. Niestety, funkcje zdalnego dostępu w najpopularniejszej edycji Windows 10 Home są ograniczone, dlatego przyjrzymy się także znanej aplikacji Google Pulpit zdalny Chrome oraz bardzo popularnemu, prostemu w obsłudze i darmowemu (do zastosowań niekomercyjnych) programowi TeamViewer.
Pomoc zdalna w Windows 10
Poznajmy przede wszystkim narzędzia do zdalnego dostępu, które są dostępne w systemie. Nie trzeba pobierać ani instalować dodatkowych programów - wystarczy wiedzieć, gdzie szukać odpowiednich funkcji w Windows i jak z nich korzystać. Dowiedzmy się, jak aktywować zezwolenie na pomoc zdalną, zapraszać do pomocy oraz nawiązywać połączenie.
Aktywowanie zezwolenia na pomoc zdalną
1. Klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonę menu Start na pasku zadań i z rozwiniętego w ten sposób menu wybieramy Panel sterowania.
2. W oknie Panel sterowania klikamy kolejno na System i zabezpieczenia, a następnie na System. Tu po lewej stronie okna klikamy na odnośnik Ustawienia zdalne.
3. Wyświetlone zostanie okno Właściwości systemu z aktywną kartą Zdalny. W sekcji Pomoc zdalna upewniamy się, że pole wyboru Zezwalaj na połączenia Pomocy zdalnej z tym komputerem jest zaznaczone. Jeżeli tak, klikamy na OK.
Zaproszenie do pomocy zdalnej
Gdy funkcja pomocy zdalnej jest w systemie aktywna, możemy zaprosić osobę, od której oczekujemy zdalnego wsparcia. Oto jak to zrobić (poradnik przygotowano z perspektywy osoby potrzebującej pomocy, a nie jej udzielającej).
1. Rozwijamy menu Start i wpisujemy z klawiatury pom - ten fragment słowa pomoc wystarczy, by Windows 10 podpowiedział odpowiednią funkcję o nazwie Zaproś kogoś, aby połączył się z Twoim komputerem… Klikamy na tę pozycję.
2. Wyświetlone zostanie okno Pomoc zdalna systemu Windows. Klikamy w nim na napis Poproś o pomoc kogoś, komu ufasz.
3. W kolejnym etapie wyświetlone zostaną różne metody tworzenia zaproszenia dla osoby, która ma zdalnie udzielić nam pomocy.
Możemy wygenerować specjalny plik zaproszenia (opcja Zapisz to zaproszenie jako plik), automatycznie przygotować wiadomość e-mail zawierającą w załączniku generowany automatycznie plik zaproszenia (opcja Użyj poczty e-mail do wysłania zaproszenia). Trzecia dostępna metoda (opcja Użyj funkcji Łatwe połączenie) najprawdopodobniej będzie oznaczona jako nieaktywna. Funkcja Łatwe połączenie charakteryzuje się większymi wymaganiami i przez zwykłe łącza internetowe raczej nie będzie działać. Korzystamy z jednej z dwóch pierwszych opcji i przekazujemy osobie zaufanej wygenerowany przez system plik zaproszenia.
4. Na przykład po wybraniu opcji Zapisz to zaproszenie jako plik zobaczymy okno Zapisywanie jako umożliwiające wskazanie miejsca, gdzie ma być zapisany plik zaproszenia. Jest to charakterystyczny plik z rozszerzeniem .msrcIncident.
5. Po zapisaniu pliku zaproszenia na ekranie pojawi się niewielkie okno Pomoc zdalna systemu Windows, w którym wyświetlone zostanie dodatkowe, unikalne hasło dostępowe do sesji pomocy zdalnej. Oprócz pliku zaproszenia również to hasło powinniśmy przekazać osobie, od której oczekujemy zdalnej pomocy. Dalsze działania powinien podjąć nasz pomocnik.
Nawiązywanie połączenia pomocy zdalnej
1. Osoba mająca nam pomóc powinna kliknąć dwukrotnie na otrzymany plik zaproszenia. Na jej ekranie pojawi się okno Pomoc zdalna z pustym polem tekstowym, w którym należy umieścić hasło wygenerowane przez moduł zdalnej pomocy w naszym komputerze. Po wpisaniu hasła (przekazanego na przykład przez telefon) klikamy na OK.
2. Gdy tylko pomocnik wpisze poprawnie hasło i je zatwierdzi, na naszym ekranie pojawi się okno dialogowe z pytaniem, czy wyrażamy zgodę na połączenie się danego użytkownika z nami. Klikamy na Tak.
3. Na komputerze osoby pomagającej wyświetlone zostanie na cały ekran okno zawierające nasz pulpit i wszystkie działające aplikacje. Standardowo połączenie pomocy zdalnej działa w trybie obserwatora, co oznacza, że nasz pomocnik widzi nasz pulpit i podejmowane przez nas działania, ale na razie nie może ingerować w to, co się dzieje na naszym komputerze.
4. W górnej części okna Pomoc zdalna Windows wyświetlanego na komputerze osoby pomagającej widoczny jest niewielki panel kontrolny, za pomocą którego osoba pomagająca może kolejno: zażądać przejęcia kontroli nad zdalnym komputerem (A), powiększyć podgląd naszego ekranu do wielkości rzeczywistej na swoim komputerze (B), włączyć panel czatu (C) bądź aktywować moduł ustawień (D) lub okno pomocy (E).
5. Po naszej stronie (oczekujących wsparcia) podczas trwającej sesji pomocy zdalnej widzimy niewielkie okienko Pomoc zdalna Windows…, w którym mamy własny panel kontrolny połączenia. Za pomocą polecenia Wstrzymaj możemy zablokować chwilowo przekazywanie obrazu naszego pulpitu, ale bez zrywania połączenia pomocy zdalnej. Przycisk Rozmowa inicjuje moduł czatu, dalsze opcje są identyczne jak u osoby pomagającej.
6. Na przykład po kliknięciu na przycisk Rozmowa wyświetlony zostanie prosty komunikator, w którym oprócz dialogu prowadzonego z naszym pomocnikiem widzimy również komunikaty funkcji zdalnej pomocy. Po stronie osoby pomagającej nam moduł czatu wyświetlany jest w postaci bocznego paska wyświetlanego po lewej stronie podglądu naszego pulpitu.
Pulpit zdalny Chrome
Jeżeli funkcje zdalnej pomocy, dostępne w domowej edycji systemu Windows 10, są dla nas niewystarczające, warto skorzystać z popularnej przeglądarki Google Chrome oraz dostępnej w niej aplikacji o nazwie Pulpit zdalny Chrome. Konfiguracja w tym wypadku ma kilka etapów. Najpierw działania wykonujemy na komputerze, z którym będziemy się zdalnie łączyć.
Pobieramy i instalujemy Pulpit zdalny Chrome
1. Zaczynamy od zainstalowania w przeglądarce aplikacji Pulpit zdalny Chrome, to znaczy ruchamiamy Google Chrome i przechodzimy na stronę sklepu Chrome Web Store.
2. W sklepie znajdujemy aplikację Pulpit zdalny Chrome i klikamy w oknie opisu na przycisk Dodaj do Chrome.
3. Podczas pierwszego uruchomienia wyświetlone zostanie okno z prośbą o zezwolenie na rozszerzone uprawnienia zainstalowanej aplikacji do zdalnego dostępu. Taki komunikat zobaczymy tylko raz. Klikamy na Zezwól. W oknie Pulpit zdalny Chrome musimy jeszcze kliknąć na Kontynuuj.
4. Zobaczymy główne okno zainstalowanej aplikacji. Oferuje ono dwie funkcje: Pomoc zdalna oraz Moje komputery. Ponieważ pomoc zdalną przećwiczyliśmy już za pomocą systemowych funkcji Windows 10 i teraz chcemy już korzystać z pełnego zdalnego dostępu, klikamy na przycisk Rozpocznij widoczny w sekcji Moje komputery.
5. Klikamy najpierw na przycisk Włącz połączenia zdalne. Wyświetlone zostanie okno komunikatu informującego o konieczności pobrania dodatkowego oprogramowania. Klikamy na Zaakceptuj i zainstaluj. Spowoduje to uruchomienie pobierania pliku o nazwie chromeremotedesktophost. Po pobraniu uruchamiamy ten plik i instalujemy w systemie.
6. Po zainstalowaniu pobranego pakietu wracamy do okna Pulpit zdalny Chrome i definiujemy kod PIN, za pomocą którego zdalne połączenia będą uwierzytelniane. Po wpisaniu kodu w obu polach klikamy na OK. To koniec etapu konfiguracji komputera, z którym mamy się łączyć. Wyświetlony komunikat informuje o włączeniu połączeń zdalnych, klikamy na OK.
7. Wracamy do okna Pulpit zdalny Chrome, w którym w sekcji Moje komputery widoczna jest nazwa naszego komputera, co oznacza, że oczekuje on na zdalne połączenia.
Ustawienia komputera, z którego się łączymy i nawiązanie połączenia
1. Na komputerze, z którego się łączymy, również w przeglądarce Google Chrome instalujemy aplikację Pulpit zdalny Chrome. Po jej uruchomieniu w ramce Moje komputery klikamy na Rozpocznij.
2. W ramce Moje komputery wyświetlona zostanie lista komputerów, na których wcześniej uaktywniono funkcje zdalnego dostępu za pomocą Chrome. Aby nawiązać połączenie, klikamy na nazwę komputera. Zostaniemy poproszeni o wcześniej ustalony kod PIN. Po wprowadzeniu kodu klikamy na Połącz.
3. Połączenie zdalnego dostępu zostaje ustanowione. Na komputerze, z którym się połączyliśmy, jest to sygnalizowane niewielkim paskiem z komunikatem i przyciskiem Zatrzymaj udostępnianie zrywającym połączenie. Natomiast na maszynie, z której się łączymy, w oknie aplikacji Pulpit zdalny Chrome widzimy po prostu cały pulpit odległego komputera i możemy przeprowadzać w nim wszystkie działania. Aby zakończyć połączenie, wystarczy zamknąć okno zdalnego dostępu.
TeamViewer
TeamViewer to popularny program oferujący najbardziej rozbudowany zestaw funkcji związanych z wykorzystaniem zasobów komputera na odległość. Podobnie jak w przypadku rozwiązania opartego na Google Chrome, także w tym przypadku konfigurację musimy przeprowadzić zarówno na komputerze, z którym zamierzamy się łączyć, jak i na maszynie, z której będziemy nawiązywać połączenia.
Ustawienia komputera oczekującego na połączenia
1. Uruchamiamy instalację programu TeamViewer 11. W pierwszym oknie zaznaczamy opcje:Zainstaluj, aby zdalnie sterować tym komputerem oraz do celów indywidualnych/niekomercyjnych (tylko w takim przypadku legalnie możemy korzystać z programu bez opłat). Następnie klikamy na przycisk Akceptuj - Zakończ.
2. Startuje wbudowany w TeamViewera kreator, w którym klikamy na przycisk Następne, by w kolejnym kroku zdefiniować nazwę danego komputera oraz hasło dostępowe dla zdalnych połączeń. Klikamy na Następne.
3. Kreator zaproponuje utworzenie konta TeamViewera. Nie jest to konieczne dla nawiązywania zdalnych połączeń, dlatego wybieramy opcję W tej chwili nie chcę tworzyć konta w programie TeamViewer i klikamy na przycisk Następne.
4. Ostatnie okno kreatora zawiera specjalny unikalny kod danego komputera. Będzie on wymagany podczas zdalnych połączeń z tą maszyną. Nie trzeba go zapisywać - będzie widoczny również później w oknie głównym programu. Klikamy na Zakończ.
5. Zobaczymy główne okno programu TeamViewer, a w nim utworzony identyfikator i hasło dostępowe umożliwiające nawiązywanie połączeń zdalnych z danym komputerem.
Ustawienia komputera, z którego się łączymy i nawiązanie połączenia
1. Na komputerze, z którego zamierzamy nawiązywać połączenia, w pierwszym etapie instalacji wybieramy opcję Zainstaluj i Do celów indywidualnych/niekomercyjnych. Klikamy na Akceptuj - Zakończ.
2. W tym przypadku zobaczymy od razu okno główne programu. W sekcji Zdalne sterowanie komputerem w polu Identyfikator partnera wpisujemy utworzony wcześniej identyfikator maszyny, z którą zamierzamy nawiązać połączenie. TeamViewer oferuje dwa tryby zdalnego dostępu: Zdalne sterowanie (domyślnie zaznaczony - dający pełny dostęp do zdalnego komputera) oraz Transfer pliku - w tym trybie zamiast zdalnego pulpitu będziemy mogli wygodnie przesyłać pliki pomiędzy połączonymi komputerami. Aby nawiązać połączenie w wybranym trybie, klikamy na Połącz z partnerem.
3. TeamViewer poprosi o hasło dostępowe ustawione na komputerze, z którym próbujemy się połączyć. Po jego wpisaniu klikamy na przycisk Zaloguj się.
4. Sesja zdalnego dostępu zostanie rozpoczęta i na ekranie zobaczymy okno z widokiem na pulpit zdalnego komputera. TeamViewer od razu daje pełny dostęp do komputera, dodatkowo za pomocą widocznego w górnej części okna paska narzędziowego mamy możliwość używania wielu dodatkowych funkcji wpływających na działanie zdalnego komputera.
5. Również po stronie komputera, z którym jesteśmy połączeni, widoczny jest niewielki panel kontrolny połączenia. Przykładowo, klikając na widoczną tu ikonę ze słuchawkami, możemy nawiązać połączenie głosowe pomiędzy komputerami, a to czyni z TeamViewera również świetne narzędzie do świadczenia zdalnej pomocy (można też korzystać z TeamViewera jako z komunikatora internetowego).
6. Jak wyłączyć nieużywaną usługę OneDrive w Windows 10
Jeżeli nie korzystamy z internetowego dysku Microsoftu, możemy całkowicie dezaktywować OneDrive w Windows 10, dzięki czemu nie tylko pozbędziemy się niechcianych komunikatów, ale też sprawimy, że OneDrive przestanie pracować w tle. Jeśli mamy Windows 10 w wersji Pro, możemy skorzystać w tym celu z narzędzia Edytor zasad grupy, a jeżeli używamy Windows 10 Home, będziemy musieli wprowadzić zmianę w Edytorze rejestru.
Windows 10 Pro - Edytor zasad grupy
1. Otwieramy Panel sterowania, na przykład klikając prawym przyciskiem myszy na ikonę Start i wybierając Panel sterowania.
2. Aby znaleźć Edytor zasad grupy, w pole wyszukiwania w prawym górnym rogu okna Panelu sterowania wpisujemy na przykład grupy i naciskamy Enter. W wynikach wyszukiwania klikamy na Edytuj zasady grupy.
3. W panelu z lewej strony okna Edytora klikamy na Konfiguracja komputera, potem na Szablony administracyjne i Składniki systemu Windows. Na liście elementów po prawej stronie odnajdujemy pozycję OneDrive i klikamy na nią dwukrotnie.
4. Pokazuje się pozycja Nie zezwalaj na używanie usługi OneDrive na potrzeby przechowywania plików. Klikamy na nią dwukrotnie. W nowo otwartym oknie zaznaczamy kliknięciem pole przy pozycji Włączone. Klikamy na Zastosuj i OK.
5. Jeśli widzimy też pozycję Domyślnie zapisuj dokumenty w usłudze OneDrive, klikamy na nią dwukrotnie, w nowym oknie zaznaczamy Wyłączone i klikamy na Zastosuj i OK.
Windows 10 Home - Edytor rejestru
1. Naciskamy kombinację klawiszy Start+R, w okno Uruchamianie wpisujemy regedit i naciskamy Enter, by otworzyć Edytor rejestru.
2. Klikamy kolejno na HKEY_LOCAL_MACHINE, Software, Policies, Microsoft i na Windows.
3. Klikamy prawym przyciskiem myszy na Windows, a z menu wybieramy kolejno Nowy i Klucz. Nowemu kluczowi nadajemy nazwę OneDrive.
4. Na utworzony klucz klikamy prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybieramy Nowy i Wartość DWORD (32-bitowa). Jako nazwę nowego elementu podajemyDisableFileSyncNGSC. W panelu z prawej strony okna Edytora rejestru klikamy dwukrotnie na utworzony element i w nowo otwartym oknie określamy jego wartość na 1.
5. Zamykamy Edytor rejestru, a następnie restartujemy komputer. Gotowe. OneDrive nie będzie już się nam naprzykrzał.
5. Co zrobić, by skrót do Eksploratora na pasku zadań otwierał folder Mój komputer
W Windows 10 można to zrobić o wiele łatwiej niż w poprzednich wersjach systemu - wystarczy kilka kliknięć.
1. Klikamy na ikonę Eksploratora plików, by otworzyć jego okno.
2. W oknie Eksploratora wchodzimy na zakładkę Widok i klikamy na Opcje w prawym górnym rogu okna, a potem na Zmień opcje folderów i wyszukiwania.
3. W oknie Opcje folderów na zakładce Ogólne zamiast Szybki dostęp wybieramy Ten komputer. Klikamy na Zastosuj i OK. Gotowe. Teraz po kliknięciu na ikonę Eksploratora plików będzie otwierał się folder Ten komputer, dający wygodny dostęp do wszystkich dysków.
4. Jak wyłączyć zbędne programy z autostartu bez dodatkowej aplikacji
Programy, które startują razem z systemem i działają w tle, jeśli z nich nie korzystamy, niepotrzebnie zużywają zasoby komputera i opóźniają jego start. Porządki w autostarcie pomoże nam zrobić na przykład program CCleaner (klikamy w jego oknie na Narzędzia i Autostart, a potem zaznaczamy zbędne programy i klikamy na Wyłącz). Jeśli jednak nie chcemy korzystać z dodatkowego programu, możemy łatwo uporządkować autostart za pomocą systemowego Menedżera zadań.
1. Klikamy prawym przyciskiem myszy na zegar systemowy i z menu kontekstowego wybieramy Menedżer zadań.
2. W oknie Menedżera zadań przechodzimy na zakładkę Uruchamianie (jeśli nie widzimy zakładek, u dołu okna klikamy na Więcej szczegółów). Zobaczymy nazwy programów, które startują wraz z systemem, a w ostatniej kolumnie - informacje, jaki wpływ mają na uruchamianie. Zaznaczamy kliknięciem nazwę programu, który chcemy wyłączyć z autostartu, klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy polecenie Wyłącz.
3. Reset systemu do ustawień fabrycznych
Jeżeli komputer działa bardzo wolno, najlepiej i najłatwiej jest przywrócić system do ustawień fabrycznych. Efekt będzie taki, jak przy reinstalacji systemu.
1. Z menu Start wybieramy Ustawienia, a następnie Aktualizacje i zabezpieczenia. Z lewej strony okna klikamy na Odzyskiwanie, a potem z prawej strony na Rozpocznij przy opcji Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego.
2. Mamy teraz do wyboru dwie możliwości. Opcja Zachowaj moje pliki to odświeżenie systemu - instalacja Windows, ale przy zachowaniu plików osobistych, części aplikacji, kont użytkowników. Usuń wszystko to właśnie powrót do ustawień fabrycznych - na dysku zostanie jedynie system operacyjny.
3. W naszym przykładzie klikamy na Usuń wszystko - musimy być pewni, że chcemy usunąć wszystkie dane, aplikacje i ustawienia. W kolejnym kroku decydujemy o trybie przeprowadzania resetu. Możemy wybrać szybszy wariant, polegający na zwykłym usunięciu wszystkich plików lub też zdecydowanie wolniejszy, mogący zająć nawet kilka godzin, w trakcie którego dysk zostanie całkowicie wyczyszczony, co uniemożliwi odzyskanie z niego jakichkolwiek danych. Po dokonaniu wyboru klikamy na Dalej, a następnie na Resetuj.
2. Jak sprawdzać aktualizacje w Windows 10
Możemy to sprawdzić w Ustawieniach po kliknięciu na Aktualizacje i zabezpieczenia.
1. Aby sprawdzić, jakie aktualizacje zostały zainstalowane w naszym komputerze i jakie jest ich przeznaczenie, klikamy na ikonę Start, a potem na Ustawienia. W oknie Ustawienia klikamy na Aktualizacja i zabezpieczenia.
2. Na zakładce Windows Update klikamy na Opcje zaawansowane, a potem na Wyświetl historię aktualizacji. Teraz zobaczymy spis pobranych i zainstalowanych ostatnio aktualizacji. Klikając na daty, zapoznamy się z opisami ich funkcji i zadań.
1. Jak usprawnić włączanie programów w Windows 10
Można zrobić to na trzy sposoby:
- Po pierwsze, warto przypinać programy, których często używamy do paska zadań. Wystarczy w tym celu kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonę programu na pasku, kiedy jest on uruchomiony i wybrać polecenie Przypnij do paska zadań. Problem powstaje wtedy, gdy zaczyna brakować miejsca na pasku.
- Można też korzystać z wyszukiwarki systemowej - często wystarczy wpisać kilka pierwszych liter nazwy programu, by pokazał się w wynikach wyszukiwania na samej górze.
- Jeżeli jednak mamy kilka aplikacji, których nazwy zaczynają się podobnie i nie chce nam się szukać tej właściwej w wynikach wyszukiwania, możemy uprościć sobie to zadanie, przypisując do danego programu charakterystyczne litery. Wtedy wystarczy wpisać w pole wyszukiwania na przykład aa i wcisnąć Enter, by uruchomić aplikację. Oto jak to zrobić.
1. Klikamy prawym przyciskiem na puste miejsce pulpitu i wybieramy Nowy, a potem Skrót.
2. W nowym oknie klikamy na Przeglądaj, a potem wybrany program i na OK. Jako nazwę tworzonego skrótu wpisujemy litery, którymi chcemy wywoływać program, czyli na przykład aa . Klikamy na Zakończ.
3. Na pulpicie powstaje skrót do wybranej przez nas aplikacji, ale o nazwie podanej w poprzednim punkcie - aa. Zaznaczamy go pojedynczym kliknięciem i wycinamy, wciskając Ctrl+ X.
4. Teraz wciskamy Start+R, w okno Uruchamianie wpisujemy shell:system i wciskamy Enter. Otwiera się okno, w które wklejamy nasz skrót, po prostu naciskając Ctrl+V. Potwierdzamy, klikając na Tak. Gotowe. Teraz, kiedy wpiszemy w wyszukiwarkę systemową aa i wciśniemy Enter, uruchomi się przypisany do tych liter program - w naszym przykładzie Chrome.